Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
1862-es földgömb, nevetés a horvátoktól, felháborodás a románoktól, Freund pedig hozta a tőle megszokottat. Útmutatónk és „történelmi áttekintőnk” a sál-gate kapcsán!
Érdekes dolog esett meg a kül- és belpolitika porondján: mindenki beindult egy sáltól. Mindenki meglátta a lehetőséget abban, hogy valami szépet s jót írjon a magyar miniszterelnökről. Kis túlzással kijelenthető, hogy ruhadarab így még nem akasztotta ki a világot. (Igen, talán még Justin Trudeau kanadai kormányfő „zoknidiplomáciáján” is túlmutatott az Orbán Viktor sáljára adott reakciócunami.)
De pontosan mi is történt itt? Kik háborodtak fel ennyire? Miért fontos egy sál?
Dzsudzsák Balázs válogatott labdarúgónk november 20-án a magyar-görög barátságos focimeccsen befejezte a válogatott pályafutását a 109. válogatott mérkőzésével. A meccsen Kalmár Zsolt utolsó pillanatban rúgott szabadrúgásgóljával 2-1-es győzelmet aratott a magyar nemzeti tizenegy.
A 109. mérkőzés után a futballista találkozott Orbán Viktorral, ugyanis a miniszterelnök személyesen gratulált a játékosnak. Na, itt volt minden botrány origója, ugyanis a miniszterelnök olyan szurkolói sállal a nyakában gratulált a búcsúzó Dzsudzsáknak, amelyen Nagy-Magyarország képe volt látható.
Ennyi elég is volt a „nemzetközi botrányhoz”, ami végül aztán a szlovák-osztrák-ukrán nagykövetségtől Hont Andráson keresztül a Politico hasábjaiig terjedt. Talán vendégszerzőnk, Zsigmond Barna Pál fogalmazta meg a legjobban az eset kvintesszenciáját:
Divat lett időről időre felháborodni és tiltakozni a történelmi Magyarország körvonalait ábrázoló alakzatok felbukkanása kapcsán, pláne akkor, ha az Orbán Viktor miniszterelnökkel kapcsolatos.”
Elsőként Daniel Freund reagált: a német liberális-zöldpárti EP-képviselő fixációja Magyarországgal önmagában is megér egy misét, amivel kapcsolatban ide kattintva olvashat többet. Egy szó mint száz, Freund ismét Freund volt, s a Twitter-oldalán kifejtette, hogy „Magyarország miniszterelnöke – Nagy-Magyarország térképével ellátott sálat visel.
Milyen megnyugtató ez Magyarország szomszédai számára”.
A képviselő egyből meg is kapta a választ Bayer Zsolttól; ahogy a publicista írta, „arra voltam kíváncsi még reggel, vajon a mi kos elmebetegünk, ez a Daniel Freund a »német« zöldektől kommentálja-e, hogy Essenben ismét zsidókra támadtak, vagy ír valamit a magyarországi antiszemitizmusról. Nos, itt a válasz. Zöld (vörös) Dani ugyan a saját ügyeikkel nem foglalkozott, de velünk igen. Most a miniszterelnök szurkolói sáljával volt baja.
Dani, te helyből vagy ilyen ócska, szar alak, vagy fizetnek neked ezért?”
Freund után/mellett/közben a román külügynek se jött be a kormányfő sálja. Amint azt a Transtelex megírta, a bukaresti külügy rosszallását fejezte ki Magyarország bukaresti nagykövetének, miután észrevették a Nagy-Magyarországot a miniszterelnök szurkolói sálján. A románok elfogadhatatlannak tartják a „revizionista megnyilvánulás bármilyen formáját, ugyanis az szerintük ellentétes a valósággal” – tették hozzá.
Ahogy szépen lassan kezdtek jönni a külföldi reakciók a „sál-gate”-re, úgy efutottak be a meglepőbbnél meglepőbb nyilatkozatok. Mégis, a legracionálisabb talán a horvát miniszterelnök volt. Andrej Plenkovic horvát kormányfő kifejtette:
Mint mondta, „ami a sálakat illeti, én nem láttam, és nem akarok mások sáljával foglalkozni. Ami pedig a Horvátországgal szembeni területi igényeket illeti bárki, így Magyarország részéről is, ezek abszolút elfogadhatatlanok, számunkra ez nem opció”.
Zoran Milanovic horvát államfő – akit nemrég a magyar miniszterelnökkel kedélyesen vacsorázva kapták lencsevégre – kijelentette: hivatalosan Zágrábnak nem kellene reagálnia erre a lépésre.
Ezen csak nevetni tudok. A szomszédos országok közül Magyarország még mindig a legjobb”
– mondta.
A német lap egyenest leszögezte: Orbán a Nagy-Magyarországot ábrázoló sállal provokált. Hozzátették, a magyar miniszterelnök „2020-ban egy olyan földgömbről posztolt fotót, amelyen a magyar királyság határai is látszottak. Az ügy különösen Horvátországban és Romániában váltott ki ingerültséget”.
„Orbán annektálta Erdélyt” – szögezte le az Adevarul újságírója az esetről szóló beszámolójában. A szerző szerint a Nagy-Magyarország „a magyar revizionizmus” szimbóluma, azt pedig „gyakran használják magyar tisztviselők Budapesten”..
Orbán Viktor ezután a Facebook-oldalán üzent a sálját kritizálóknak:
A foci nem politika. Ne lássunk bele olyat, ami nincs.
A magyar válogatott minden magyar csapata, bárhol is éljenek!”
Megadja Gábor is véleményezte az esetet közben, mint írta: „a haladó éttermiség és eltartott kisujjú igazikonzervatív kobzosaik versenyt vinnyognak a »szomszédos országok érzékenysége« miatt. De hiszen tőlük azt tudjuk, hogy Ukrajna és Románia már rég elhúzott mellettünk, a seggüket nézzük, le vagyunk maradva. Akkor hadd maradjon már meg a hamarosan most már úgyis biztosan bukó Orbánnak, hogy ilyen sálat viseljen nagy nyomorában.
A történelem is véges erőforrás sajnos, van, akinek jut, és van, akinek nem.”
A legélesebben Ukrajna háborodott fel: Oleh Nyikolenko külügyi szóvivő a Facebookon azt írta, „a revizionista eszmék magyarországi terjesztése nem járul hozzá az ukrán-magyar kapcsolatok fejlődéséhez”, ezért várják „a magyar fél hivatalos bocsánatkérését, és a kiállást Ukrajna területi integritása mellett”. Emellett közölte, bekérették az ukrán külügyminisztériumba Íjgyártó István kijevi magyar nagykövetet.
Közben a legérzelmesebb választ talán Rastislav Kácer szlovák külügyminiszter szolgáltatta a Facebook-oldalán. Kifejtette, hogy „aki jól ismer, tudja, hogy nem volt, és hosszú időn át nem is nagyon lesz olyan külügyminiszterünk, aki ilyen pozitívan állna hozzá uherszkói [történelmi Magyarország – a szerk.] örökségünkhöz és közös történelmünkhöz. Amivel gondom van, és nem is restellem ezt kimondani, az az, ahogy szomszédunk kormánya viselkedik” – írta.
A diplomáciai viharban Hont András publicista is megszólalt. Egészen pontosan egy Bibó-idézetet szánt az összes félnek: „Egy olyan világban, amelyben egy nemzetnek legaggasztóbb és legszorongatóbb kérdése az, hogy milyen területeket félt, vagy milyen területeket követel, bekövetkezik az az állapot, hogy a nemzet prosperitását elsősorban a területi státussal hozzák kapcsolatba:
az emberek nemzeti büszkeségük vagy nemzeti vágyaik teljességét úgy elevenítik meg, hogy megrajzolják a való vagy leendő állapot térképét, s azt mindenütt szemük elé rakják.
Ez a szemlélet mélyen antidemokratikus” – idézte A kelet-európai kisállamok nyomorúsága című könyv sorait.
„Szóval akkor most Orbán Viktor megüzente a hazai foci-ultráknak, hogy ő is közéjük tartozik?” – tette fel a kérdést Perintfalvi Rita katolikus teológus a Facebook-oldalán. Kifejtette,
a következő lépés bizonyára az lesz, hogy letépi magáról az adófizetőktől ellopott pénzen vásárolt drága ingét és zakóját”.
Hozzátette, „szóval én már várom, hogy petárdával vagy lángoló vörös görögtűzzel a kezében, ösztönszerűen kitörő, állatias ordítását nem visszafojtva, hanem végre szabadjára engedve jelenjen meg legközelebb egy ilyen meccsen.”
A bécsi külügy megüzente: szólnak a magyaroknak a fejleményről, hogy száz éve megszűnt a királyságuk. Mint fogalmaztak, „a történelmi térképekre való gyors pillantással bizonyítást nyertek az eredeti sejtések, miszerint Transzlajtánia (a Magyar Királyság) megszűnt létezni úgy száz évvel ezelőtt. Értesíteni fogjuk magyar szomszédainkat erről a fejleményről
a lehető leghamarabbi alkalommal”.
A Főtér.ro publicistája, Jean St'ay feltette a költői kérdést:
Egy sál, két sál, hány sál?”.
Mint írta, nem érti, miért kell az ilyen sálakra rögtön fekete epét öklendezni. „Nevessünk egyet, aztán foglalkozzunk a jószomszédi viszony ápolásával. A szimbólumokat meg hagyjuk békén élni. Ez lehetne ennek a (rém amatőr szabó módjára) keresztül-kasul szabdalt térségnek a szlogenje is. Így talán jobb szomszédok is lehetnénk.” – írta.
Bár közel mindenki kiakadt, a szlovákok felháborodása érthetetlen, hiszen a minisztériumukban is Nagy-Magyarország térkép lógott még nem is olyan rég. Peter Kazimír jelenlegi szlovák jegybankelnökkel, volt külügyminiszterrel készített interjút a DennikN, ahol a nyitóképen jól láthatóan, a tárcavezető irodája falán
A szlovák sajtó a héten rögtön el is kezdett pletykálni, hogy csak Photoshop az egész, a vitát végül a fotót készítő Tomás Benedikovic állította le: eredeti a fotó, nincs szerkesztve.
Három, az esethez kapcsolódó hírt ajánlanánk még a szíves olvasó számára: Trianonos lövöldözős játék készül „Revans” címmel, a német köztévé kommentátora szivárványos szettben közvetített Katarból, miközben a FIFA gyakorlatilag betiltotta a katari vb-n a szivárványos karszalagokat, és „Allah! Allah!” felkiáltásokkal éltette a második szaúdi gólt az arab kommentátor.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala