Makronóm

Davos 2025: Kína diktálja a jövő zöldszabályait!

A Világgazdasági Fórum friss elemzése szerint Kína nemcsak a tiszta energia világelsője, hanem a globális zöldátmenet legfőbb alakítója is. Technológiai innovációival, hatalmas beruházásaival és domináns ipari jelenlétével meghatározza a fenntartható fejlődés irányát.

Davos 2025: Kína diktálja a jövő zöldszabályait!

A Világgazdasági Fórum friss elemzése szerint Kína nemcsak a tiszta energia világelsője, hanem a globális zöldátmenet legfőbb alakítója is. Technológiai innovációival, hatalmas beruházásaival és domináns ipari jelenlétével meghatározza a fenntartható fejlődés irányát.

10 órája

Erős év elé néz a turizmus

m+

A friss adatok szerint a külföldi vendégéjszakák száma 15 százalékkal nőtt, Ázsiából 38 százalékkal többen érkeztek, a belföldi turizmus pedig 10 százalék felett bővült. Ha folytatódnak a trendek, ez az esztendő is erős lehet a szektorban.

2025.01.23 02:06

Újraindult a Vidéki Otthonfelújítási Program – nemcsak a családok járhatnak vele jól

A Vidéki Otthonfelújítási Program, amely az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv más intézkedéseivel, illetve az állampapírok nyomán a lakossághoz áramló 1700 milliárd forintos kamatfizetéssel együtt jelentős lakásfelújítási boomot indíthat el az építőiparban, és az alapanyaggyártáson keresztül támogathatja a feldolgozóipar fellendülését is.

2025.01.22 21:52

Kvantumforradalom: 8 terület, ahol a jövő már elkezdődött

A kvantumszámítógépek nem csupán gyorsabbak lesznek a jelenlegi rendszereknél: teljesen új lehetőségeket nyitnak meg, az időjárás-előrejelzéstől a gyógyszerkutatásig. Bár a valóban hasznos kvantumgépek még 15-20 évre lehetnek tőlünk, a hibrid rendszerek – amelyek a hagyományos szuperszámítógépeket és a kvantumtechnológiát ötvözik – már most elkezdték átalakítani a tudományt és az ipart. Lássuk, mely területeken várható a legnagyobb áttörés!

2025.01.21 17:36

Lázadnak a brit alkotók: a mesterséges intelligencia ne lopja el az alkotásainkat!

A brit kormány és a Munkáspárt új mesterségesintelligencia-stratégiája komoly aggodalmakat kelt a kreatívszektorban. Neves írók, köztük Richard Osman és Kate Mosse hevesen tiltakoznak a művészeti alkotások engedély nélküli felhasználása ellen. A készülő szabályozás alapjaiban változtathatja meg a szerzői jogok védelmének rendszerét Nagy-Britanniában.

2025.01.21 15:09

Súlyos tiltás jön a kínai és orosz technológiákra az autóiparban

Amerika 2027-től szoftveres, 2030-tól pedig hardveres tilalmat vezet be kínai és orosz jármű-technológiákra a 4,5 tonnánál kisebb autók esetében. Cél a nemzetbiztonság védelme, de ez komoly kihívás elé állítja a kínai technológiát használó helyi gyártókat is. Eközben Kína protekcionizmusról beszél, és válaszlépéseket helyez kilátásba.

2025.01.15 20:46

Napelemválság: durva túltermelés és árháború

Kína napelemgyártása tavaly elérte az éves globális kereslet kétszeresét (1200 GW), de a túltermelés és az árháború 60-80 százalékos árcsökkenéshez és 39 nagyobb helyi vállalati veszteséges működéséhez vezetett. Miközben a kormány szabályozói lépésekkel próbál konszolidálni, a gyártók új piacok (pl. Közel-Kelet, Afrika) felé fordulnak, hogy enyhítsék az árverseny és az európai, amerikai védővámok hatásait.

2025.01.15 12:23

Építőipar: a rendelések növekedése biztató jel lehet

Novemberben csökkent az építőipar termelése, de a rendelésállomány 26,7 százalékos emelkedése az infrastrukturális projektekben bizakodásra ad okot. A vállalatok azonban továbbra is kivárnak a bizonytalan gazdasági környezet miatt.

2025.01.15 09:49