„Ez szégyen” – szögezte le Daniel Freud német baloldali EP-képviselő, aki hazánkat átlagosan napi öt-hat Twitter-bejegyzésben kritizálja. A legutóbbiban arról ír, hogy Orbán Viktor az elmúlt időszakban „teljesen elszigetelte” Magyarországot.
„Az orbánisták, a Fidesz-fanatikusok és az uniós jobboldal képviselői dicsérhetik Orbán Viktort, amiért szerintük nagyszerű vezető volt” – fogalmazott Freund. Hozzátette:
„Azonban az elmúlt hónapokban csak annyit tett, hogy országát teljes elszigeteltségbe taszította. Ez szégyen.”
A politikus novemberben Budapesten töltött néhány napot, az utazás előtt tudatva követőivel, hogy „Magyarországon az Európai Unió alapértékei forognak kockán”, ezért „közelről megnézi az EU Bizottság híres 17 intézkedését (túl kevés) és azoknak a magyar kormány által (rossz) végrehajtását”. Itt-tartózkodása alatt mások mellett a nemzeti konzultációt hirdető plakátokat kritizálta:„Hazugságok, gyűlölet és erőszak az óriásplakátokon elterjedt az egész országban” (...) „Az Orbán-kormány fizette mindezt.”
A baloldali EP-képviselő ezután az Európai Bizottság elnökének ment neki újabb posztjában, amiért szerinte nem lépett fel elég keményen hazánkkal szemben. „Ursula von der Leyen már azelőtt túl elnéző volt Lengyelországgal és Magyarországgal a jogállamisági kérdésekben, mielőtt Oroszország megtámadta Ukrajnát” – fogalmazott.
„További eurómilliárdok fogják táplálni az orbáni korrupciót” – írta szintén Twitter-oldalán néhány nappal később, azután, hogy a Reutersnek egy uniós tisztviselő azt nyilatkozta: Magyarország jelentős lépést tett, hogy megkapja a helyreállítási pénzeket.
„Ennek katasztrofális következményei lesznek az európai demokráciára nézve”
– tette hozzá.
„Ha Brüsszel befagyasztaná a pénzt, Orbán tönkremenne” – idézte a baloldali politikus a Die Tageszeitung is. A printben megjelent Orbán legkeményebb ellenfele című véleménycikkében az olvasható, hogy Daniel Freundnak „küldetése van”, kitartóan kampányol az Orbán elleni szankciók mellett Brüsszelben, most mégis felröppent a hír, hogy „Magyarország és az EU közeledik a megállapodáshoz”.
A cikk beszámol a budapesti utazásáról is, „ahol egy újságírónak vázolta fel, ha Brüsszel valóban befagyasztaná a pénzt, Orbán valószínűleg egyszerűen tönkremenne a rekordméretű infláció, a drága választási ajándékok és az üres államkassza miatt”.