Twitter-fiókjának bemutatkozó szövegében az áll, hogy zöldpárti európai parlamenti politikusként nemcsak a korrupció ellen, hanem az európai föderalizmusért is harcol. Jó pár éve döntés született arra vonatkozóan, hogy a tagállamok nem akarnak európai alkotmányt, ami egyet jelent a föderális európával. Ma az EP jelenlegi többsége amellett kardoskodik, hogy az EU-t föderalizálni kellene, a tagállamok közötti egyhangú döntéshozatalt pedig meg kellene szüntetni. Ha az EP akarata átmenne, nagyobb hatalmat kapna. Kijelenthető, hogy az Európai Parlament jelenleg hatalmi játszmát folytat az Európai Bizottsággal és a tagállamokkal?
Mindenekelőtt leszögezném, hogy a demokrácia szépsége abban rejlik, hogy a szavazás mindennel kapcsolatban megismételhető. Szóval, ha valamit el is döntöttek a múltban, az nem jelenti azt, hogy annak úgy is kell maradnia. Egy demokráciában előterjesztésekről tárgyalnak, később pedig eldől, hogy van-e mellette többségi támogatás. Mindeközben egyre az Európai Unió integrációja egyre mélyebbé és mélyebbé vált, amelynek eredményeképpen egyre több döntést fogadnak el minősített többséggel. Úgy gondolom, hogy az, amit most látunk, még nem a folyamat vége. További lépésekre van szükség.
Jelenleg is hibrid háborúban állunk Oroszországgal,
miközben alapvetően egyhangúan kell döntést hoznunk külpolitikai kérdésekben. Ez nagyon sérülékennyé tesz bennünket. Tulajdonképpen egyet jelent azzal, hogy Vlagyimir Putyinnak elég egyetlen államfőt maga mellé állítania akár zsarolás, vagy fenyegetés árán, és a döntésképesség elvész. A politikai túlélésünkért ezen változtatnunk kell. Úgy gondolom, hogy ha az Európai Unió világszintű szereplővé kíván válni, döntésképességet kell mutatnia. Ha egy tagállam képes egy lépést megakadályozni, ez a képesség elvész. Én ez ellen harcolok, ahogyan az Európai Parlament is. Mi az Európai Parlamentben mind közvetlenül választott, az európai politikát alakító politikusok vagyunk.
A kormányokat is az emberek választják meg…
Igen, de úgy látom, hogy az európai kérdések igen kis szerepet játszanak azon tényezők között, amelyek miatt a kormányokat igazából megválasztják. A legutóbbi választások alkalmával Németországban három televíziós vitát tartottak, ahol a jelöltek a programjaikat mutathatták be. Ezen viták során vajmi keveset tudhattunk meg arról, hogy a politikusok mit gondolnak Európáról vagy az európai kérdésekről. Szóval igen, ők is választott politikusok, választási programjaikban pedig valahol akár olvashatunk is Európáról, de nem ezek miatt a kérdések miatt szavazunk rájuk. Következésképpen
ezek a kormányok Európa-politikát folytatnak anélkül, hogy erre kaptak volna felhatalmazást.
Arra kaptak felhatalmazást, hogy nemzeti politikát folytassanak. Éppen ezért az Európai Parlamentet fel kellene hatalmazni arra, hogy jogalkotási előterjesztésekkel állhasson elő – ugyanez a jogosultság bármely más parlamentet megillet ezen a kontinensen. Csakhogy az Európai Parlamentet ma ez a jog nem illeti meg, ezen pedig változtatni kell a jövőben.
Ön európai parlamenti képviselőként a Spinelli-csoportnak is a tagja, amely szintén egy föderális berendezkedésű EU-t tartana ideálisnak. Az a jelentés, amelyben az áll, hogy Magyarország már nem teljes értékű demokrácia, Gwendoline Delbos-Corfield jelentésén alapul, aki szintén ugyanennek a csoportnak a tagja. A jelentéstevő arra utasítja az Európai Bizottságot, hogy a testület ne a magyar kormány, hanem a helyi és civil szereplők számára folyósítsa a támogatásokat. Mindez nagyon hasonlít az „alulról szerveződő demokrácia” [grassroots democracy] elképzelésére. Amit a jelentéstevő elvár az Európai Bizottságtól, az maga a föderális Európa, nem?
Nem tudom, hogy mit jelent ez a fogalom, amit Ön említett [grassroots democracy]. Számomra a föderális Európa alapvetően azt jelenti, hogy
a döntéseket a polgárokhoz legközelebbi szinten kell meghozni – vagyis akár regionális vagy önkormányzati szinten, ahol az emberek valóban élnek.
A nagyobb léptékű és a több koordinációt igénylő kérdéseket pedig magasabb szinteken. Ha például a klímaváltozás kérdését vesszük alapul, a föderalizmus nem jelenti azt, hogy Európának kellene döntenie arról, hogy egy bizonyos erőművet hol építenek meg, vagy hogy melyik háztetőre kell napelemet szerelni. Európának a kereteket kell megalkotnia, úgy a klímavédelem területén, mint teszem azt az adóztatás, vagy Oroszország vonatkozásában. Európaiakként egységesen kell cselekednünk.
Ön az előbb számos olyan tárgykört is említett, amelyek jelenleg a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartoznak. Ugyanebbe a csoportba tartozik az identitáspolitikával kapcsolatos kérdések, különös tekintettel a világszerte tomboló szexuális forradalom aspektusaira (LMBTI- és transzgender jogok például). Ön mit gondol, ezeket a kérdéseket is európai szinten kellene eldönteni? Vagy, figyelembe véve az adott kulturális sajátosságokat, kaphatnának a tagállamok mozgásteret a progresszió szintjének meghatározása tekintetében?
Az Európai Unió Alapjogi Chartája úgy fogalmaz, hogy „tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, szín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.” Ez valamennyi uniós tagállam közös álláspontja, erről mindenki megállapodott.
Az Európai Unió feladata, hogy kikényszerítse ennek a szabálynak a végrehajtását.
A Spinelli-csoport legfrissebb, 2018-as kiáltványának végén olvashatjuk, hogy „a csoport háláját fejezi ki Soros György úr pénzügyi támogatásaiért a politikai reformok területén”. Milyen szoros az együttműködés a Spinelli-csoport és Soros úr között?
Nincs tudomásom ilyen együttműködésről. Nem fogadunk el támogatást sem Soros részéről, sem pedig bármely alapítványa részéről. A Spinelli-csoport európai parlamenti képviselőkből áll, nincs semmi közünk Soros Györgyhöz.
De hát más áll a Spinelli-csoport kiáltványában.
Igen, de az a kiáltvány több éve készült, még azelőtt, hogy a Spinelli-csoporthoz kerültem volna.
Nem tudom pontosan, milyen együttműködés volt Sorosékkal azelőtt,
és azt sem, hogy részesültünk volna Soros-támogatásból. Azt tudom Önnek mondani, hogy a mostani, 2019 óta tartó ciklusban, amióta én a Spinelli-csoport tagja vagyok, nincs általam ismert pénzügyi támogatás vagy együttműködés.
Borítókép: Dominic Heidl