Biden egy tonna baki után: „Látják, alkalmas vagyok!”
Minél jobban bizonygatja alkalmasságát az amerikai elnök, annál súlyosabb bakikat követ el.
Elektorok, csatatérállamok, szétzilált társadalom, a kampány kulcskérdései, gyűlölet és szövetségek, merénylet és médiatábor. Donald Trump, Joe Biden, Kamala Harris és a többiek – gyorstalpalónk az amerikai elnökválasztásról.
Az amerikai elnökválasztás közeledtével Amerika dönt a jövőjéről.
De nem csak a sajátjáról.
Jelenleg két jelölt verseng az elnöki székért – a republikánus Donald Trump, aki 2016 és 2020 között volt az Egyesült Államok elnöke, s a demokrata Kamala Harris, aki Joe Biden elnöksége alatt – vagyis jelenleg is – alelnökként fungál.
Kiválasztásuk is érdekesen sikeredett; míg a republikánusoknál sokáig Ron DeSantis tűnt befutónak, de végül visszalépett, s végül Trump nyerte el a párt hivatalos elnökjelölti posztját, míg a demokratáknál eredetileg Joe Biden indult volna, amíg tarthatatlanná nem vált a helyzete a sorozatos bakik miatt, és lényegében meg nem puccsolták, hogy alelnöke, Harris mérkőzhessen meg Trumppal.
Ezt is ajánljuk a témában
Minél jobban bizonygatja alkalmasságát az amerikai elnök, annál súlyosabb bakikat követ el.
Most tehát az ő minden rezdülésüket figyeli az amerikai mellett a világsajtó is, hiszen
a 2024-es amerikai elnökválasztás történelmi jelentőségű esemény.
Hiszen az egész világ GDP-jének csaknem negyede fölött diszponál az államszövetség, amely szavának hadereje ad külön súlyt: az amerikai katonai költségvetés 2023-ban megközelítette a 800 milliárd dollárt, ez úgy a négyszerese a teljes magyar éves GDP-nek.
Eközben azonban a szuperhatalom soha nem látott kihívásokkal néz szembe, beleértve a növekvő társadalmi megosztottságot, gazdasági nehézségeket és számos külpolitikai konfliktust, miközben mindezek eredményeképpen fokozatosan veszti el egyeduralkodó szerepét a feltörekvő globális hatalmakkal, elsősorban Kínával szemben.
Magyar szempontból sem közömbös, melyikük diadalmaskodik: a demokraták a 2010-es évek első fele óta ellenségesek a regnáló magyar kormánnyal, míg Trump elnöksége alatt látványos enyhülés következett be a két fél között, mi több, Trump és Orbán rendszeresen hivatkozik is egymásra, amikor a vezetési elképzeléseikről vagy egyes külpolitikai kérdésekről esik szó.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai lap szerint Orbán „másfél évtizedes hatalmát a demokratikus normák erőteljes eróziója jellemezte országában”.
A választásra tehát 2024. november 5-én kerül sor, de a kampány nagy erőkkel zajlik. Mindeközben Amerika láthatóan bajban van. Erős gazdasági vetülete van ennek, a Covid-járvány, és az annak nyomán hozott intézkedések hatásai még mindig érződnek, noha a munkanélküliség 2024-re a járvány előtti szintre csökkent, az infláció és az emelkedő élelmiszer- és energiaárak komoly terhet rónak a háztartásokra.
2022 végére az infláció 40 éves csúcsot döntött – nem véletlen, hogy ez az elnökválasztás egyik kulcstémája.
Mindeközben a jövedelmi olló is szétnyílik – a gazdag gazdagabb, a szegény szegényebb lesz. A társadalom sosem látott mértékben polarizált, főként 2020 óta, a választók egyre megosztottabbak, a politika törzsi logikája vette át az uralmat. Értelemszerűen a közbizalom is mélyrepülésben van, egyik fél sem hiszi el a másiknak, hogy nem fog ott csalni a választásokon, ahol csak tud; mindeközben az erőszak is elszabadulhat, kiindulva Donald Trump elleni két merényletből.
Mindkét jelöltnek erős bázisa van, de megosztóak a közvélemény szempontjából.
A kampány fókusza a gazdaság és az infláció mellett az egészségügy, a migráció és az USA globális szerepe. Az amerikai választási rendszer alapján a győzelem nem teljesen az arányos képviseleten múlik, a jelölteknek elsősorban az úgynevezett csatatérállamokban kellene a javukra billenteni a közvéleményt.
A Demokrata Párton belül már kezdetektől fogva komoly vita volt arról, hogy Joe Biden induljon-e az elnökválasztáson. Legfőbb kifogás a személyével szemben a láthatóan romló szellemi állapota volt. A konfliktusok és a támadások ellenére Biden fölényesen nyerte meg az előválasztást, azonban sorsát megpecsételte a júniusban tartott első tv-vitán nyújtott katasztrofális teljesítménye.
Ezt követően hiába próbálta megőrizni jelöltségét a média és a párton belüli ellenzői nyomására kénytelen volt visszalépni az elnök jelöltségtől. A pletykák szerint Bident gyakorlatilag megpuccsolták a párton belül.
Ennek fényében viszont okos taktikai lépés volt két tv-vitát kezdeményezni a demokraták részéről, a kérdés, hogy ebbe miért egyezett bele Trump?
Biden visszalépése után, augusztusban Kamala Harris alelnököt választotta meg a demokrata nemzeti konvenció elnökjelöltnek.
Harris alelnökjelöltje Tim Walz lett, aki Minnesota kormányzójaként legalizálta a kannabiszt, LMBTQ-jogok és az abortusz liberalizációjának támogatója, aki kormányzóként még a férfi mosdókba is tampon automatákat akart felszereltetni.
Kérdések akár majd az ő szellemi frissességével kapcsolatban is kérdések merülhetnek fel, miután Harris egyik kampányrendezvényén felszólalva azt mondta: „Nem engedhetjük meg, hogy további négy évig így menjenek a dolgok az országban”, annak ellenére, hogy Biden és Harris kormányzott az elmúlt négy évben.
Ezt is ajánljuk a témában
Szőrmentén egy kis woke, abortusz, autokraták, és persze Trump, aki mindenről tehet – megtartotta a várva várt beszédét Harris Chicagóban.
Ugyanakkor a Trump elleni vitát Bidennel ellentétben a közönség reakciói alapján sikerült megnyernie.
Kapcsolódó vélemény
Bár szinte egyértelmű volt, hogy Donald Trump lesz a Republikánus Párt elnökjelöltje, egyébként több kihívója is akadt az előválasztás során: Vivek Ramaswamy üzletember és Ron DeSantis, Florida kormányzója aztán korán kiszálltak a versenyből. Az előválasztásig végül Nikki Haley korábbi ENSZ-nagykövet jutott el, de végül ő is kiszállt a versenyből, amikor egyértelművé vált, hogy nincs esélye Trumppal szemben.
Ezzel Trump lett az első republikánus, aki sorozatban három jelöltséget is elnyert.
Trump győzelme esetén pedig ő lenne az első 1892 óta (Grover Cleveland), aki elvesztett egy amerikai elnökválasztást, majd az utána következőt megnyerte, és az első republikánus, akinek ez sikerül. Trump már 2022 márciusában bejelentette, hogy indulása esetén nem Mike Pence lesz az alelnökjelöltje, Franklin D. Roosevelt óta Trump az első, aki második indulásakor más alelnököt választott.
Trump választása J.D. Vance Ohio állam szenátorára esett. Vance több szempontból is ideális jelölt, egyrészt fiatal, így könnyen lehet a republikánusok jelöltje lehet a következő amerikai elnökválasztás alkalmával.
Másrészt határozott konzervatív értékeket vall, nem jellemző rá a liberális elhajlás, mint sok másik republikánus politikusra. A liberális média azzal is rendszeresen támadja, hogy „Orbán Viktort tarja példaképnek” és a magyarhoz hasonló család- és migrációs politikát vezetne be. Ezzel egyébként Trumpot is rendszeresen igyekeznek sorozni.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai lap szerint Orbán „másfél évtizedes hatalmát a demokratikus normák erőteljes eróziója jellemezte országában”.
Az Egyesült Államokban közismerten kétpárti pártrendszer van, ennek ellenére léteznek a Demokrata és a Republikánus párton kívüli szervezett politikai közösségek is, valamint vannak független politikusok is. Több tucat egyéb párt is létezik az Egyesült Államokban,
vannak etnikai alapon szerveződő pártok, vannak szeparatista pártok (például Hawaii, és Alaszka államokban), de még Kommunista Párt is létezik.
A kis pártok közül a Libertariánus, a Zöld Párt a leginkább ismert, de szakértők szerint ezek is csak legkisebb csatatér államokban gyakorolhatnak hatást a választási eredményekre. Gyakorolnak is: Robert F. Kennedy Jr. (Közkedvelt becenevén RFK) visszalépett, szintén Trump javára, sőt, a kampányban is mellé állt.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután RFK Jr. csatlakozott a kampányához az elnökjelölt megígérte, hogy nyilvánosságra fogja hozni az összes szövetségi iratot a Kennedy-merénylettel kapcsolatosan.
Az amerikai közvélemény számára, legalábbis annak demokrata felének az is kiemelten fontos, hogy az éppen aktuális hírességek közül ki, melyik jelöltet támogatja.
Ebben a versenyben persze mint minden alkalommal most is a demokrata jelölt, Kamala Harris került ki győztesen.
Megszámolni is nehéz, hogy mennyi hollywoodi sztár állt be mögé. Legutóbb éppen Taylor Swift biztosította ő és macskája támogatásáról Harrist. Ezzel szemben Trump jóval kisebb “celeb tábort” tudhat maga mögött, akik közül a legfontosabb Elon Musk, aki az elmúlt években ünnepelt zseniből páriává vált a liberális oldalon.
A támogatás anyagi támogatást is jelent, az amerikai elnökjelöltek hagyományosan ebből finanszírozzák kampányaikat, de jó mérőszám ez ahhoz is, mennyire támogatnak egy-egy jelöltet az amerikai oligarchák.
Ezt is ajánljuk a témában
Megmozdult a pénzügyi elit: mára meghaladta a félmilliárd dollárt a Harris-kampányhoz érkezett pénzügyi adományok összege.
A jéghegy csúcsán a két jelölt üzenget egymásnak kemény szavakkal: Kamala Harris Donald Trumpot „bűnözőnek” és „csalónak”, szélsőségesnek, a rá és a republikánusokra adott szavazatokat a szabadság elleni teljeskörű támadásnak, minősítette, míg Donald Trump szerint Harris őrült, illetve „annyi esze van, mint egy kődarabnak”. A mainstream média szintjén ugyancsak látható ez – nem véletlenül billen a mérleg mindig Harris irányába Trumppal szemben, az elfogultság egyértelmű és jól látható.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértők mutatták be, mennyire egyértelmű volt, hogy Harrisnek szurkolnak az ABC vitát levezénylő újságírói.
Eközben az átlagszavazók sem gyűlölték még ennyire talán soha egymást, mint most. A Pew Research Center felmérése szerint 2022-ben a republikánusok 72, a demokratát 63 százaléka tartotta a másik tábort „becstelennek”, ez hat éve alatt is jókora ugrás (akkor 47 és 35 volt az arány). Hasonló mértékben gondolja azt mindkét tábor, hogy a másik politikája ártana az országnak Ez a jelenség különösen megfigyelhető a közéleti kérdésekben, mint például a klímaváltozás, bevándorlás vagy a faji egyenlőség kérdése terén.
Az a közelmúltbéli eseményekből is látszik: Donald Trumpot a baloldal mindenáron igyekszik leszedni. Ennek egyik formája az, ahogyan különféle bírósági eljárásokat indítottak ellene: 2023 augusztusában Trumpot négy rendbeli bűncselekmény elkövetésével vádolták, beleértve
Cégein keresztül is igyekeztek nyomást gyakorolni rá, például a Trump Organization pénzügyei és Trump egyéb adóügyei kapcsán; emellett magánéleti jellegű ügyekben is igyekeztek a nyakára lépni, például egy volt prostituált vallomása alapján, aki állítása szerint 2006-ban viszonyt folytatott Trumppal. A médiatámadás is igencsak erősödött, a mainstream média demokrata elfogultsága egyértelmű – nem kis részben a Soros Györgyhöz köthető körök machinációi révén, miközben a közösségi média részéről is szorul a hurok.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy új kutatás szerint a világ körül 253 híroldal és aktivista oldal kap finanszírozást Soros György filantróp hálózatán keresztül.
Ami ennél is megdöbbentőbb, hogy Donald Trump ellen két merénylet is történt, a média azonban mindkét esetben igyekezett ennek a súlyát csökkenteni, bagatellizálni, noha az első alkalommal el is találták az elnök fülét, vagyis centikre ment el a golyó a fej létfontosságú részei mellett.
Sőt, a Napolitan News Service felmérése szerint a második merényletet követően a demokraták körében 28 százalék mondta azt, hogy az ország konkrétan jobban járt volna azzal, ha Trump a merénylet következtében meghal,
Ezt is ajánljuk a témában
Beszédes kórkép érkezett Kamala Harris táboráról.
további 24 százalék bizonytalan volt, s csak 48 százalék vélte úgy, hogy Amerika nem járna jobban.
Vagyis: több demokrata gondolta, hogy meg kellett volna halnia Trumpnak, vagy legalábbis nem biztos benne, hogy életben kellett volna maradnia a jó forgatókönyv szerint, mint aki szerint ez nem lett volna kívánatos.
A közvélemény-kutatások szerint a választók többsége szerint a legfontosabb kérdések a gazdasággal és a bevándorlással kapcsolatosak.
A migráció kérdésében egyértelműek az álláspontok: a demokraták a nyitott határok elvét támogatják, míg a republikánusok szigorú határellenőrzést vezetnének be.
A gazdasági kérdésekben viszont már nem ennyire egyértelmű kérdés, az elmúlt években számos gazdasági sikert értek el a demokraták is, bár azt nem lehet tudni, hogy ezek közül melyikben mennyi statisztikai machináció volt. A demokraták a munkaerőpiacra és arra koncentrálnak, hogy az utóbbi években sorra döntötték meg a történelmi csúcsokat az amerikai tőzsdék.
Ezt is ajánljuk a témában
A Washington Post szerint J.D. Vance politikai karrierje során többször is hangot adott az Orbán által táplált jobboldali projekt támogatásának.
Ezzel szemben a republikánusok a megélhetési válsággal és az évtizedek óta nem látott inflációval támadják a demokrata kormányt, amely egyébként úgy kampányol, mintha nem Biden és Harris kormányzott volna az elmúlt négy évben. Biden lecserélése talán külpolitikai kérdésekben volt a leghasznosabb a demokraták számára, hiszen így Trump nem tudja a Biden-család ukrajnai korrupciós ügyeit és Kínához fűződő viszonyát felhánytorgatni.
Külpolitikai kérdésekben Trump inkább békepárti álláspontot képvisel, míg Harris inkább támogatja a külföldi katonai beavatkozásokat.
Trump ígérete szerint megválasztása esetén azonnal véget vetne az ukrán háborúnak, valamint nagyobb elvárásokat fogalmazna meg a NATO-tagokkal és Tajvannal szemben is, cserébe az amerikai védelemért. A klímavédelem, habár háttérbe szorult, de számos társadalmi rétegnek fontos kérdés. A republikánus kékgalléros választók számára egyértelmű megélhetési kérdés, hogy lesz-e munkahelyük, vagy a “zöld átállás” ellehetetleníti azokat, ők többségükben Trumpot támogatják. Míg a nagyvárosi felső-középosztálybeli liberális szavazók, aki számára érzelmi kérdés a klímavédelem elsöprő többségben Harrisre szavaznak.
Ezt is ajánljuk a témában
Azért akarta elkerülni a tárgyalást, hogy megkímélje családtagjait és barátait a tanúvallomásoktól a drogfüggősége alatt történtekkel kapcsolatban.
Az amerikai elnökválasztás rendszere egy összetett, mondhatni, átláthatatlan rendszer.
A levélben szavazás rendszere COVID-járvány óta terjedt el, ez az amerikai elnökválasztás napja (november 5.) előtt hetekkel megkezdődik.
A levélszavazatok rendszere sincs központilag szabályozva (ahogy a választási rendszer más területe sem). Így számos államban ismert “szavazatszüretelés” gyakorlata. Amikor különböző szervezetek összehangoltan gyakorlatilag bármiféle felügyelet és garanciák nélkül gyűjtik össze a levélszavazatokat, majd azokat leadják a szavazóhelyiségekben – nem véletlenül volt ebből botrány 2020-ban is.
Ezt is ajánljuk a témában
Hack Péter szerint ha Joe Biden ilyen vitás körülmények között nyer, hatalmas válságba taszítja Amerikát.
A digitális szavazógépek alkalmazása is számos esetben vetette már fel a választási csalás gyanúját. Továbbá az is nehezíti a helyzetet, hogy szövetségi szintű törvény hiányában nincs egységes szabályozás arra, hogyan kell, vagy egyáltalán kell-e hitelt érdemlően azonosítani magukat a szavazóknak.
Bár utóbbi kérdésben az elmúlt években néhány republikánus vezetésű államban “szigorítottak” a szabályokon, tehát elvárják azt a minimumot, amely nélkül a világ legtöbb másik országában le se lehetne bonyolítani egy-egy választást.
Vagyis továbbra is rengeteg kérdés van a szavazatszámlálás tisztaságával.
Az amerikai választási rendszer egy úgynevezett elektori rendszer, tehát
nem a szavazatok száma határozza meg a győztes személyét.
Minden állam a méretétől függően bizonyos számú szavazatot kap, az elektorok az úgynevezett elektori kollégiumban választják meg az elnököt kötött mandátummal, tehát arra jelöltre szavaznak, aki az a adott államban nyert.
Ezeket a szavazatokat államonként osztják ki, és két állam – Maine és Nebraska – kivételével minden államban a győztes mindent visz el érvényesül.
Ezt a rendszert már sok ideje kritizálják amiatt, hogy valójában a nagyobb népsűrűségű keleti és nyugati parti államokban élő főként demokrata többségű lakosságnak kedvez, miközben hátrányba hozza a főként az államok belső részén, kisebb népsűrűségű államokban élő republikánus szavazókat.
Mivel az államok többségénél egyértelmű, hogy melyik jelölt fogja megkapni a szavazatok többségét, ezért valójában az amerikai elnökválasztás néhány “billegő” vagy “csatatér” államban dől el.
2020-ban az elektori kollégium 538 szavazatából 94-et, azaz kevesebb mint 20 százalékot tettek ki a csatatérállamok – a győzelemhez 270 elektori szavazat szükséges.
Bár több tízmillió szavazatot adnak majd le, a versenyt néhány tízezer szavazat döntheti el a csatatereken. Ezekben az államokban 2020-ban a leadott szavazatoknak mindössze negyed százalékát (385 740) tették ki az összes leadott (több mint 158 millió) szavazatnak. Idén hét államot tekintenek ilyennek Arizona (11 elektor), Georgia (16 elektor), Michigan (16 elektor), Nevada (6 elektor), Észa-Karolina (15 elektor), Pennsylvania (20 elektor) and Wisconsin (10 elektor).
Ez a lista persze nem állandó, időről időre változik, hogy mely államok tekinthetők csatatér államnak, ebben demográfiai, gazdasági és számos más folyamat is szerepet játszik. A szeptember eleji közvélemény-kutatások szoros versenyt mutattak Kamala Harris alelnök, a demokrata jelölt és Donald Trump volt elnök között.
Az idei amerikai elnökválasztás nagy valószínűséggel egyszerűen a szavazók faji hovatartozásán fog eldőlni.
A fehér lakosság száma mind a hét csatatér államban csökkent, míg az ázsiai, fekete és spanyolajkú lakosság többnyire növekedett, ezzel pedig a demokraták támogatottsága is nőtt.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyon kiélezett a verseny.
Változott ugyanakkor a szavazók életkori összetétele is, mindegyik csatatér államban nőtt az átlagéletkor, és Trump nagyobb népszerűségnek örvend az idősebb szavazók körében, ugyanakkor kétséges, hogy ez ellensúlyozni tudja a számára kedvezőtlen demográfiai folyamatokat.
A verseny tehát nyitott – Amerika pedig választ.
Nyitókép: KAMIL KRZACZYNSKI and Mandel NGAN / AFP
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
„Négymillió kormányzati alkalmazottra nincs, és nem is lehet szüksége az országnak” – húzta alá Trump embere.
Könnyebb lenne, ha Kassa Nevadában volna, Dunaszerdahely meg Michiganben.
„Emberéletek vesznek oda! Félkegyelműek!” – reagált a hírre Donald Trump Jr.