Nyitókép forrása: Facebook
Elstartolt Washingtonban a NATO-csúcs, amelynek egyik, ha nem inkább kiemelt témája Oroszország ukrajnai agressziója. Magyarországot, a magyar békepárti álláspontot Orbán Viktor képviseli az Egyesült Államokban; Magyarország az Európai Unió soros elnökeként pedig különösképpen fontos szerepet tölt be.
A magyar elnökség egyik prioritása az európai védelmi politika megerősítése, ehhez viszont szorosan kapcsolódik az a törekvés, hogy a szembenálló felek – az ukrajnai háború esetében Volodimir Zelenszkij ukrán, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnök – tárgyalóasztalhoz üljenek.
A budapesti kabinet a kezdetektől fogva következetes álláspontot képviselt ebben a konfliktusban,
elítélte az orosz agressziót, kiállt Ukrajna területi integritása mellett – tűzszünetet, párbeszédet, béketárgyalásokat sürgetett.
A kárpátaljai magyar kisebbség veszélyeztetettsége miatt különösképpen.
Orbán Viktor miniszterelnök június utolsó napjai óta láthatóan azon dolgozik, hogy az ukrajnai vérontást minél hamarabb beszüntessék a felek. Még az uniós staféta átvétele előtt egyeztetett Olaf Scholz német kancellárral, Giorgia Meloni olasz kormányfővel, valamint Emmanuel Macron francia államfővel – vagyis az európai csúcsvezetőkkel. Stratégiai uniós kérdések, diplomáciai, gazdasági kapcsolatok mind-mind előkerültek ezeken a tárgyalásokon, épp úgy, mint az ukrán kérdés.
Majd jött a brüsszeli uniós csúcs, mint az utóbb kiderült, itt konkretizálódott a kormányfő békemissziójának első állomása: Kijev.