Nyitókép forrása: Mandiner
A Die Weltwoche és a Mandiner együttműködésének jegyében podcast interjút készítettünk Roger Köppel publicistával, aki jelenleg a svájci hetilap főszerkesztője, korábban pedig a német a Die Welt főszerkesztője volt három éven keresztül. Köppel, aki a svájci Néppárt parlamenti képviselőjeként is tevékenykedett, most elkísérte Orbán Viktort a békemissziójára először Kijevbe, majd Moszkvába.
Szalai Zoltán, a Mandiner lapigazgató-főszerkesztője többek között az utazás kulisszatitkairól, Orbán Viktor motivációiról, a háború brüsszeli megítéléséről, valamint német nyilvánosságról is kérdezte Köppelt. Íme az öt legerősebb állítás a beszélgetésből:
Orbán Viktor szerepéről
„A legnagyobb tisztelettel vagyok Orbán Viktor iránt, mert sikerült neki egy közepes méretű ország miniszterelnökeként a saját súlycsoportja felett játszani. Ezt a politikai sikerének köszönheti, annak, hogy egy karizmatikus politikus, aki tartja magát az alapelveihez – akkor is, ha kritizálják. Mindig a jókat kritizálják az életben, a rosszakat nem, azok hamar eltűnnek.
Ez is mutatja, hogy nagy tisztelet övezi a magyar kormányfőt, az ellenfelei még félnek is tőle.”
Az Európai Unió békemisszióra adott reakciójáról
„Az Európai Uniót felkészületlenül érte az akció. Felbolydult méhkasként viselkednek a vezetői. Mert mit keres Orbán Zelenszkijnél és Putyinnál? A nárcisztikus sértettség is közrejátszik a viselkedésükben, hiszen bármelyik uniós politikus szívesen elhaladt volna a kamerák előtt a vörös szőnyegen.
Ebben a háborúban az Európai Unió sajnálatos módon láthatatlan tényező: utasításokat fogad el Washingtonból és Kijevből.”
A média reakciójáról
„Ami a hazámat illeti, nem várható el, hogy a konkurencia és más médiaorgánumok dicsérjék az embert, ha egyedülálló lehetőséget kap arra, hogy jelen legyen egy ilyen békemissziónál.
Eleinte megpróbálták elhallgatni az utazást. A vasárnapi újságokban viszont megfordult a trend.
Néhány újságíró-kolléga gratulált, hogy nagyszerű, amit Orbán csinál – majd meglátjuk, hogy le merik-e ezt írni.
Az ilyen történelminek is mondható események ki fognak váltani valamit. A béke magja az, amit most elültettek. És elkerülhetetlenül hatást fog kifejteni.”