Az FBI mossa a kezeit, az oroszokra mutogat a rémhírek kapcsán
Szövetségi Nyomozóiroda rögtön feladatot adott Elon Musknak.
Kövesse a Mandiner folyamatosan frissülő cikkében a 2024-es amerikai elnökválasztást!
Amerikai elnökválasztás 2024: az idei elnökválasztáson a republikánus Donald Trump és a demokrata Kamala Harris küzd meg az Egyesült Államok elnöki székéért. Magyar szempontból sem közömbös, melyikük diadalmaskodik, erről részletesebben ide kattintva olvashat!
Nyitókép: MTI/EPA/Allison Dinner
Döbbenetes hírről számolt be a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI): ismeretlenek hamis videófelvételeket és híreket terjesztettek a nevükben az amerikai választásokról.
Az álhírekben az jelent meg, hogy a szavazóknak el kell kerülniük a szavazóhelyiségeket a magas terrorfenyegetettség miatt
– írja az Index.
A The New York Times szerint Oroszország és Irán fokozhatja a félretájékoztatás érdekében tett erőfeszítéseiket. Korábban az oroszok megpróbálták befolyásolni az amerikai választások eredményeit. Az FBI fel is szólította Elon Muskot, az X közösségi platform tulajdonosát, hogy távolítsa el a gyanús bejegyzéseket. Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Szövetségi Nyomozóiroda rögtön feladatot adott Elon Musknak.
Donald Trump már leszavazott, és floridai birtokán követi a választás napját és estéjét. Családjával és barátaival nézi együtt a választási eredmények beérkezését, helyi golfklubjának tagjait választási vacsorára hívta meg. A választás kapcsán Trump újságírói kérdésre elmondta: nem gondolja, hogy híveit az erőszak elkerülésére kellene felszólítania.
„Nem kell elmondanom nekik, hogy ne legyen erőszak. Természetesen nem lesz erőszak. A támogatóim nem erőszakos emberek. Nem kell elmondanom nekik. Én nem akarok erőszakot, és el se kell mondanom nekik. Ők nagyszerű emberek. Ezek az emberek nem hisznek az erőszakban.”
Kapcsolódó cikkünket itt olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump bizonyos abban, hogy hívei nem lesznek erőszakosak, bármi is lesz az eredmény.
Kamala Harris és Donald Trump döntetlenre végzett a Dixville Notch-i éjféli szavazáson – ismertette a CNN. Cikkünk írásakor (november 5., 17:18) a szavazóhelyiségek már pár órája kinyitottak az Egyesült Államokban, de speciális okokból már megvan az első eredmény – írta a lap.
A demokraták alelnöke és a republikánusok elnökjelöltje egyenként három szavazatot kapott,
így holtversenyben végzett az aprócska New Hampshire-i településen. Kapcsolódó cikkünket itt olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Minden választáson kiemelt figyelem kíséri a new hampshire-i település voksolását.
Csak akkor hajlandóak rendbe tenni a szavazói nyilvántartásaikat az amerikai tagállamok, ha beperlik őket. Kapcsolódó cikkünket itt olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Csak akkor hajlandóak rendbe tenni a szavazói nyilvántartásaikat az amerikai tagállamok, ha beperlik őket. Mutatjuk az ügyeket.
Egy pennsylvaniai bíróság helyt adott a Cambria megyei választási tisztviselők azon kérelmének, hogy a szavazási időt magyar idő szerint 4 óráig hosszabbítsák meg, miután egy szoftverhiba megzavarta a szavazólapok beolvasását. A nyilatkozat hangsúlyozta, hogy „minden szavazatot meg fognak számolni”, és hogy a lakosok szavazzanak továbbra is. Cambria megye Pittsburghtől mintegy 70 mérföldre keletre fekszik. Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Szoftverhiba történt.
Az amerikai kampányhajrá megmutatta, hogy minden idők egyik legkiélezettebb elnökválasztására kell készülni. A választás után kettészakadhat az amerikai társadalom, vagy lehetséges, hogy elkövetkezik a konszolidáció időszaka? Az Amerika választ műsorunk vendégei Fodor Gábor és Kiszelly Zoltán voltak. Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai kampányhajrá megmutatta, hogy minden idők egyik legkiélezettebb elnökválasztására kell készülni.
Donald Trump leszavazott az amerikai elnökválasztások során. Floridában jelent meg a volt elnök a feleségével, Melania Trumppal. A szavazás után röpsajtótájékoztatót tartott a volt elnök, elmondta, hogy
„nagyon biztos” abban, hogy megnyeri a választást, szerinte „még csak szoros sem lesz”,
ugyanakkor már csalódott azzal kapcsolatban, hogy hosszú ideig eltarthat az eredeményhirdetés szerinte. Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Feleségével együtt jelent meg a szavazófülkénél.
Donald Trump kampánystábja arról számolt be, hogy törvénytelenül eltávolítottak négy republikánus választási biztost az egyik philadelphiai szavazóhelyiségből – írta a BBC. Mint közleményükben írták, ilyen bűncselekmény nem fordulhat elő egy tisztességes és biztonságos választáson, mert „aláássa az átláthatóságot és a philadelphiai választásokat.”
Úgy fogalmaztak:
Követeljük, hogy Larry Krasner kerületi ügyész és a választási tisztviselők azonnal cselekedjenek, engedjék be a megfigyelőinket a szavazóhelyiségekbe”
– tették hozzá. Azóta hárman visszatérhettek a szavazóhelyiségbe. Kapcsolódó cikkünket teljes terjedelmében itt olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Eltávolítottak négy republikánus választási biztost egy philadelphiai szavazóhelyiségből.
Egyértelműnek tűnhet, hogy Donald Trump győzelme lenne a legjobb Vlagyimir Putyin számára, hiszen a két elnök már többször is találkozott, elvileg titkos egyeztetéseket is folytatott már, viszont a Politico másképp gondolja. A brüsszeli lap elemzése szerint ugyanis
„a két lehetséges jövőbeli elnök közül egyik sem fogja teljesíteni azt, amit Moszkva szeretne.”
Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Nem az jött ki a legfrissebb elemzésnek, mint akire mindenki gondol.
Matteo Salvini, a Liga jobboldali olasz párt vezetője nyíltan Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson, hangsúlyozva, hogy a republikánus jelölt megválasztása az ukrajnai és a közel-keleti békéhez vezethet. A baloldali olasz Demokrata Párt Kamala Harris mellé állt, és az amerikai elnökválasztás az olasz társadalmat is megosztja.
Az Affaritaliani politikai hírportál felmérése szerint
az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba.
Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a republikánusoknak komoly esélyük van arra, hogy teljes kongresszusi irányítást szerezzenek az amerikai választások után, ami aggodalomra ad okot a Demokrata Párt és a baloldali választók számára.
Miközben a figyelem nagy része az elnökválasztási küzdelemre összpontosul Kamala Harris és Donald Trump között, a szenátusi és képviselőházi versenyek előrejelzései is kihívásokat vetítenek előre a demokraták számára – a The Guardian szerint.
Trumpnak 50 százalékos esélye van az elnökségre, a republikánusoknak pedig 90 százalékos esélyük van a szenátus visszaszerzésére és 52 százalékos esélyük a képviselőházi többség megtartására.
Kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatják!
Ezt is ajánljuk a témában
Trump és a republikánusok szoros küzdelemben a Kongresszus irányításáért – drámai változások jöhetnek az amerikai politikában.
Itt a Mandiner kisfilmje! Szakértők és elemzők a kampányfinisről, Donald Trump és Kamala Harris küzdelméről és a voksolás tétjéről.
Donald Trump esetleges újraválasztása komoly lendületet adhat Orbán Viktor konzervatív terveihez, amelyeket az Európai Unió keretein belül kíván érvényesíteni – pánikol a Politico.
A közelgő budapesti csúcstalálkozóra készülő EU-diplomaták már most óvatosan figyelik, milyen lépésekkel próbálhatja a magyar vezető megszilárdítani befolyását, különösen egy Trump-győzelem esetén.
A lap szerint Orbán célja, hogy egy transzatlanti hidat építsen ki, amely összekapcsolná őt Trumppal, valamint a szlovák Robert Ficóval és a cseh Andrej Babišsal.
Az uniós vezetők Budapesten találkoznak csütörtökön és pénteken, mindössze napokkal az amerikai választások után. A magyar miniszterelnök eddig is nyíltan támogatta Trump azon javaslatát, hogy az orosz–ukrán konfliktusban tárgyalásos megoldásra van szükség, amelyet Kijev és Brüsszel elutasít. Erről részletesebben ide kattintva olvashat!
Ezt is ajánljuk a témában
Aggódik a liberális média Orbán és Trump szoros szövetsége miatt.
Magyar idő szerint szerda reggel az utolsó szavazókörök is bezárnak az Egyesült Államokban és véget ér az elmúlt évtizedek legfontosabb kampánya. Mivel nem egy szövetségi választást tartanak – mint arról itt írtunk –, hanem ötvenegy különbözőt az ötven államban és a fővárosban, így mindenki a saját szabályai szerint számolja a szavazatokat, valamint folytatja le az állami választási törvények szerinti eljárást.
Bár a következő elnököt majd az elektori kollégium választja meg, az elmúlt évtizedekben két kivételtől eltekintve már a választás éjszakáján – magyar idő szerint szerda reggel – kellő bizonyossággal tudni lehetett, hogy kit hirdetnek majd ki győztesnek.
A két kivételből azonban az egyik éppen tavaly következett be (a másik a hírhedt floridai vesszőfutás volt 2000-ben), ezért érdemes felkészülnünk arra, hogy idén sem lesz azonnal egyértelmű ki nyert. Michigan, Georgia és Pennsylvania államok hatóságai is felhívták a választópolgárok figyelmét arra, hogy a szavazatszámlálás akár napokig is eltarthat, márpedig e csatatérállamok nélkül csak igen kis eséllyel alakulhat ki egyértelmű végeredmény....
Kapcsolódó cikkünket teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja!
Ezt is ajánljuk a témában
Még egy éjszaka, és véget ér az utóbbi idők legfontosabb választása Amerikában. De mi vár rájuk és a nagyvilágra holnaptól?
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
Az állampolgári kötelesség az állampolgári kötelesség, ha a Földön tartózkodik valaki, ha nem.
Már több mint 80 millióan leadták a voksukat.