Mi ez a november 7-i, budapesti össznyugati konferencia, amiről Orbán Viktor beszélt?
Orbán Viktor a Kossuth Rádióban beszélt az összeurópai konferenciáról, amit Budapesten tartanak november 7-én. De mi is ez? Utánajártunk!
Aggódik a liberális média Orbán és Trump szoros szövetsége miatt.
Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP
Donald Trump esetleges újraválasztása komoly lendületet adhat Orbán Viktor konzervatív terveihez, amelyeket az Európai Unió keretein belül kíván érvényesíteni – pánikol a Politico.
A közelgő budapesti csúcstalálkozóra készülő EU-diplomaták már most óvatosan figyelik, milyen lépésekkel próbálhatja a magyar vezető megszilárdítani befolyását, különösen egy Trump-győzelem esetén.
A lap szerint Orbán célja, hogy egy transzatlanti hidat építsen ki, amely összekapcsolná őt Trumppal, valamint a szlovák Robert Ficóval és a cseh Andrej Babišsal.
Az uniós vezetők Budapesten találkoznak csütörtökön és pénteken, mindössze napokkal az amerikai választások után. A magyar miniszterelnök eddig is nyíltan támogatta Trump azon javaslatát, hogy az orosz–ukrán konfliktusban tárgyalásos megoldásra van szükség, amelyet Kijev és Brüsszel elutasít.
Az EU több magas rangú vezetője már felkészült egy esetleges Trump-visszatérés következményeire, ám a csúcstalálkozón a Politico szerint Orbán magatartása ismét megosztó lehet: vajon az uniós vezetők nyíltan ellenvéleményt fogalmaznak meg, vagy csendben figyelik a „fő EU-troublemaker” húzásait? – elmélkedik a lap szerzője.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor a Kossuth Rádióban beszélt az összeurópai konferenciáról, amit Budapesten tartanak november 7-én. De mi is ez? Utánajártunk!
A diplomáciai körökben egyre erősebben terjed az a spekuláció, hogy Orbán akár egy videóhívást is megszervezhetne Trumppal, amelyet az európai vezetők megszégyenítésére használhatna fel.
A magyar miniszterelnök már korábban is kifejezte örömét Trump politikai sikereivel kapcsolatban, és kijelentette, hogy újraválasztása esetén pezsgőt bontana.
Egyes diplomaták attól tartanak, Orbán túl korán gratulálhat Trumpnak, akárcsak a múlt hónapban a vitatott grúziai választások esetén.
Amennyiben azonban Kamala Harris győz, sok uniós vezető fellélegezne, hiszen a Demokrata Párt győzelme az európai status quo fenntartását jelentené – véli a brüsszeli lap.
A Politico szerint ennek ellenére néhány uniós főváros szerint a Harris-adminisztráció esetén sem lehet teljesen hátradőlni. Az EU önállóságának erősítése és az európai versenyképesség kérdése szintén terítékre kerül majd, amelyhez Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke is hozzászól saját jelentésével.
„Európa jövője nem az amerikai választások eredményén múlik, hanem elsősorban rajtunk” – jegyezte meg a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk.