Óriási amerikai hitelt kaptak a románok fegyverkezésre
Közel egymilliárd dollárról van szó.
„Románia biztonsága a legfőbb számomra! Isten áldja Romániát! God bless USA!” – fogalmazott a román házelnök.
Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP
A bukaresti vezetők a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget hangsúlyozva gratuláltak szerdán Donald Trump választási győzelméhez, kifejezve meggyőződésüket, hogy visszatérése a Fehér Házba békét, biztonságot és jólétet eredményez mindkét nép számára.
A mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis államfő az X-en közzétett üzenetében kiemelte: Románia az Egyesült Államok erős és elkötelezett stratégiai szövetségese.
Amerikai-román közös erőfeszítéssel békét és jólétet fogunk hozni országainknak és másoknak, megvédve közös érdekeinket”
– fogalmazott a román elnök.
Az elnökválasztáson induló Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök Facebook-bejegyzésben fejezte ki meggyőződését, hogy Donald Trumppal közösen sikerül szintet lépni az amerikai-román stratégiai partnerség megerősítésében, gazdasági téren történő bővítésében.
Trump elnök vezetése békét, biztonságot és jólétet biztosít állampolgáraink számára”
– hangoztatta a román miniszterelnök.
A román jobboldali szavazók támogatására igényt tartó Nicolae Ciuca házelnök, a Nemzeti Liberális Párt államfőjelöltje is Facebookon gratulált Donald Trump visszatéréséhez, hangsúlyozva, hogy (elnökké választása esetén) mindent megtesz azért, hogy fejlessze az amerikai-román stratégiai partnerséget, amelyre nagy szükség van ezekben a válságos, fenyegetésekkel teli időkben.
„Románia biztonsága a legfőbb számomra! Isten áldja Romániát! God bless USA!” – zárta üzenetét a román házelnök.
Szeptemberben a Mandiner is beszámolt róla, hogy Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében.
Az eseményen jelen lévő Marcel Ciolacu román miniszterelnök úgy értékelte:
a hitelmegállapodás megkötése Románia és az Egyesült Államok stratégiai partnerségének egy fontos mozzanata, és azt, hogy Románia élvezi stratégiai partnere megbecsülését és bizalmát.
Ahogy korábban arról is beszámolt a lapunk, hogy Joe Biden még májusban agyondicsérte a román elnököt. Az amerikai elnök kiemelte Románia szerepét a Fekete-tengeren, valamint az Ukrajnának nyújtott támogatást, a többi között a menekültek befogadását, és az ukrán gabona szállításához való hozzájárulást.
Klaus Johannis a kétoldalú tárgyalás megkezdése előtt a kapcsolatok aktuális témái közül megemlítette a vízumkönnyítést a román állampolgárok számára.
Hangsúlyozta ugyanakkor, ma a legfontosabb, hogy miként lehet helyreállítani a békét Európában, és célnak nevezte annak megakadályozását, hogy Oroszország győzzön a háborúban Ukrajnával szemben.
Szerdán azonban már Klaus Iohannis annak az elnöknek örül, amelyik mihamarabb véget szeretne vetni az orosz–ukrán háborúnak, függetlenül attól, hogy alakul a helyzet a fronton.
(MTI / Mandiner)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Közel egymilliárd dollárról van szó.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
Jön-e a következő világháború Joe Biden döntése után? Tud-e így majd fegyverszünetet kötnie Donald Trump? Milyen hatása lesz Magyar Péter hangfelvételeinek? Heti hírmagyarázat az ügyvéddel, Kohán Mátyással és Kacsoh Dániellel.
Megszólalt Amerika egyik legjobb közvélemény-kutatója.
„Négymillió kormányzati alkalmazottra nincs, és nem is lehet szüksége az országnak” – húzta alá Trump embere.