Grönland a célkeresztben: Dánia válaszolt Donald Trump terveire
A megválasztott amerikai elnök korábban hangsúlyozta: megvenné a Dániához tartozó északi-tengeri szigetet.
Nem az jött ki a legfrissebb elemzésnek, mint akire mindenki gondol.
Nyitókép: Alexander Zemlianichenko / POOL / AFP
Egyértelműnek tűnhet, hogy Donald Trump győzelme lenne a legjobb Vlagyimir Putyin számára, hiszen a két elnök már többször is találkozott, elvileg titkos egyeztetéseket is folytatott már, viszont a Politico másképp gondolja.
A brüsszeli lap elemzése szerint ugyanis
„a két lehetséges jövőbeli elnök közül egyik sem fogja teljesíteni azt, amit Moszkva szeretne.”
Egyrészt Trump kapcsán a legnagyobb vonzerő „természetesen” az Ukrajnával kapcsolatos álláspontja. „A republikánus jelölt azt ígérte, hogy egy nap alatt véget vet a háborúnak, feltehetően úgy, hogy Kijevet területi engedményekre kényszeríti. Jelölttársa, JD Vance éles kritikusa annak, hogy Ukrajnának több segélyt adjon Amerika.”
Viszont Trumpnak bőven van hátulütője is Moszkva számára az elemzés szerint: „ahogy azt Moszkva az első ciklusa alatt a saját bőrén tapasztalta meg, Trump nem mindig tartja be az ígéreteit.
Konkrétan nem teljesítette az Oroszországgal való kapcsolatok helyreállítását és a Krím és Kelet-Ukrajna elfoglalása miatti nyugati szankciók feloldását.”
A Politico elemzése szerint Moszkva annyira gyanakszik, hogy szerintük Washington ellenségessége még egy „Kreml-barát” elnök esetén se múlna el.
Ennek kapcsán felemlegetik Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettesének egy Telegram-posztját, miszerint „a választás semmit sem fog változtatni Oroszország számára, mert a jelöltek teljes mértékben tükrözik azt a kétpárti konszenzust, hogy országunkat le kell győzni”.
Az elemzés alapján Harris se sokkal jobb: „olyan kifejező és ragályos nevetése van, látszik rajta, hogy teljesen jól van” – mondta Harris kapcsán Putyin szarkasztikusan. Harris ugyanis – az elemzés szerint – segítheti Putyin célját azzal, hogy meghosszabbítja a status quo-t, amelyről Moszkva úgy véli, hogy a maga javára alakul, mivel a nyugati határozottság gyengül Oroszország könyörtelen offenzívájával szemben. Az amerikai külpolitikai berendezkedés bajnokaként Harris egy tökéletes rejtőfóliát is kínál Putyinnak, valamint igazolást az általa „amerikai hegemóniának” nevezett berendezkedés elleni végtelen háborújához – írja az elemzés.
Az elemzés végül egyébként nem tette le a voksát egyik jelölt mellett se, azzal zárja a szerző, hogy „ha a Kreml szavazhatna, aligha kétséges, hogy a káoszra, a polarizációra és az amerikai demokráciából való kiábrándulásra szavazna”.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.