Legalább négymillió hamis szavazó: így pereskedik egy szervezet a választási csalások ellen Amerikában

2024. november 05. 20:00

Csak akkor hajlandóak rendbe tenni a szavazói nyilvántartásaikat az amerikai tagállamok, ha beperlik őket. Mutatjuk az ügyeket.

2024. november 05. 20:00
Amerikai elnökválasztás
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Fotó: Hill Street Studios / Getty Images

Választási csalás miatt vizsgálódik négy pennsylvaniai megye – írta október 29-én a The Federalist. A tagállam Lancaster, York, Monroe és Cambria megyéinek hivatalnokai jelezték, hogy tömeges csalásra utaló jeleket találtak, például olyan választási regisztrációs kérvényeket, amelyeknek ugyanaz a kézírás volt olvasható, és a dátumozásuk is azonos volt. Több ezer szavazói regisztrációról van szó, ami a mostani választásokra is árnyékot vet.

Ezt is ajánljuk a témában

Elcsalható az amerikai elnökválasztás?

A republikánusok dollármilliókat fordítanak arra, hogy biztosítsák a novemberi választás tisztaságát, miután a szavazók egy jelentős kisebbsége szerint a 2020-as választás nem volt igazságos.

Tévesen regisztrált halott és elköltözött, vagy épp nem amerikai állampolgár szavazók, törvényellenes szavazatleadás a választások napja után – két tipikus jelenség, ami ellen pereskedik az amerikai Judicial Watch. Az 1994 óta működő, jobboldali szervezet a kormányzati túlkapásokra specializálódott.

Amerikában ahhoz, hogy valaki szavazni tudjon, regisztrálnia kell a megyei szavazói nyilvántartásba.

Az 1993-as National Voter Registration Act (NVRA) kötelezte a tagállamokat, hogy tartsák rendben szavazói nyilvántartásaikat, és távolítsák el azokat, akiknek már nincs helyben szavazati joguk. 

Ez részben az elhunytakra, részben az elköltözöttekre vonatkozik, de a törvény azt is megköveteli, hogy távolítsák el a nyilvántartásból azt, aki nem válaszol a lakcíme megerősítését kérő levélre, majd nem szavaz egymást követő két szövetségi választáson.

Sok tagállam és megye nem tesz eleget a törvénynek, pedig az amerikaiak nagy költözők: évente 11 százalékuk vált lakhelyet.

A Judicial Watch elnöke, Tom Fitton egy X-en közzétett videóban úgy fogalmaz:

„Bepereltük:

- Kaliforniát, ügy lezárva, 1 200 000 nevet távolítottak el

- New Yorkot, ügy lezárva, 450 000 nevet távolítottak el

- Pennsylvaniát, 1 megye 69 000 nevet távolított el. Sok nevet egy megállapodás keretében távolítottak el.

- Kentuckyt, 500 000 nevet távolítottak el a beleegyező rendelet után

- Észak-Karolina eltávolított egy csomó nevet.

Összesen körülbelül 4 000 000 nevet távolítottak el az elmúlt másfél évben.

- Los Angeles megye 1 200 000 nevet távolított el, az állam többi részében még mindig káosz van.”

Ezt is ajánljuk a témában

Csaltak-e a demokraták a 2020-as elnökválasztáson?

Vajon a novemberi amerikai félidős választásokon is felmerül-e majd a csalás gyanúja? Ez a végső kérdés, amire kifutnak 2020-as amerikai elnökválasztás vitatott jelenségei, hiába akar arról megfeledkezni a mainstream média és a demokrata elit. A csalásgyanút rengeteg bizonyíték támasztja alá. Átfogó cikksorozatunk első része!

 

Halott és elköltözött szavazók: jelentések 

A Pew Research Center 2012-es kutatása szerint akkor 1,8 millió elhunyt maradt szavazóként regisztrálva Amerika-szerte, és 3 millióan voltak több államban regisztrálva (valószínűleg költözés miatt). Ráadásul 24 millióan érvénytelenül vagy pontatlanul voltak regisztrálva.

A Government Accountability Institute (GAI) 2017-ben jelentette meg riportját, ami szerint a 2016-os választásokon több ezer olyan szavazó volt, aki több államban is szavazott. A teljes USA-ra vetítve ez szerintük 45 ezer duplán leadott szavazatot jelent. A Public Interest Legal Found (PILF) 2020-as jelentése 41 államban összesen 350 ezer elhunyt szavazót talált a nyilvántartásokban (a legrosszabbak: Michigan, Florida, New York, Texas, Kalifornia).

A Judicial Watch nevű szervezet egy 2020 szeptemberi tanulmánya szerint a 3143-ból 353 olyan amerikai megye volt ekkor Amerikában, ahol több regisztrált szavazó volt nyilvántartva, mint ahány szavazó korú állampolgár lakott ott – összesítve 1,8 millióval több szavazó. Ez a megyék több mint 10 százaléka. A tanulmány szerint továbbá 

nyolc olyan tagállam volt 2020-ban, amiben a szavazásra jogosult polgárok 100 százalékénál is többen voltak regisztrálva.

Persze azóta már eltelt pár év, és a helyzet némileg javult, mivel a Judicial Watch számos megyéből kiperelte a szavazói nyilvántartása rendbe tételét, azaz a törvény betartását.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Halott és elköltözött szavazók: perek

A szervezet 2024. október 23-án, alig két héttel a november 5-i választások előtt jelentette be, hogy beperli Oregon államot, mivel Oregon szavazói névjegyzékében nagy számban szerepelnek régi, inaktív regisztrációk. A tagállam 36 megyéje közül 29 nem tartotta rendben a szavazói névlistákat. A Judicial Watch azt állítja, hogy 

Oregonban és 35 megyéjében az összesített regisztrációs arány meghaladta a 100 százalékot;

 és hogy Oregonban a legmagasabb ismert inaktív regisztrációs arány az ország államai közül. Oregonban 2020-ban nagyjából 380 ezer szavazattal nyert Joe Biden.

Az egyik legnépesebb amerikai megye, a 9,7 millió lakosú Los Angeles megye 2023 februárjában jelentette be, hogy a Judicial Watch-csal megkötött, 2017-es peren kívüli megállapodása értelmében eltávolított 1,207,613 tévesen regisztrált szavazót a nyilvántartásából.

A Judicial Watch egész Kaliforniát és Illinois-t is beperelte hasonló okokból 2024 márciusában.  Kalifornia egyébként biztos demokrata bástya.

Washingon, D. C., azaz a fővárosi kerület, ahol 70-100 százalékos szavazataránnyal nyernek a demokraták, elkerülte a pereskedést, mivel miután a Judicial Watch perrel fenyegette meg a régiót 2023 decemberében, eltávolítottak 65,544 téves regisztrációt a nyilvántartásokból, megígérték további 37,962 név eltávolítását, és jelezték, hogy 73,522 regisztráció státuszát inaktívra állították. 

A csalásairól elhíresült Pennsylvania 2023 áprilisában állapodott meg a szervezettel, és távolított el 178,258 téves regisztrációt, valamint kötelezte magát és öt megyéjét, hogy a következő öt évben folyamatosan tájékoztatják a Judicial Watchot a nyilvántartások rendben tartásáról.

A Public Interest Legal Foundation 2020-ban perelte be Pennsylvaniát, amiért 21 ezer halott volt a szavazói nyilvántartásában,

 többen közülük tíz vagy akár húsz éve távoztak az élők sorából. Pennsylvania a 2020 novemberi választások után öt hónappal egyezett bele, hogy törölje az érintetteket a nyilvántartásból. Pennsylvaniában 2020-ban 80555 szavazattal nyert Biden, 2016-ban pedig 44292 szavazattal Trump, tehát pártízezer téves regisztráció is számít.

Coloradóval 2023 márciusában állapodott meg a szervezet, s New York városa is kötelezte magát 441,083 téves regisztráció eltávolítására. A szervezet 2022 februárjában Észak-Karolinát és két megyéjét kényszerítette 430 ezer elavult regisztráció eltávolítására. Itt 2020-ban nagyjából 440 ezer szavazattal nyert Biden.

Wisconsinban 2019-ben rendelte el a bíróság, hogy töröljenek 234 ezer elköltözött vagy elhunyt személyt a nyilvántartásból, amire a helyi demokrata főügyész, Josh Kaul azt válaszolta, hogy ez a lépés „világos veszélyt jelentene a szavazókra”, mivel esetleg volna, aki nem tud élni így a szavazójogával. Itt 2020-ban 20682 szavazattal nyert Biden, 2016-ban pedig 22748 szavazattal Trump.

Ohio idén törölt 155 ezer inaktív, elköltözött vagy elhunyt szavazót a listáiból, hogy betartsa a törvényt, mire beperelték emiatt, ám a Legfelsőbb Bíróság a tagállamnak adott igazat.

Ohióban 2020-ban Trump nyert nagyjából félmillió szavazattal, azaz 155 ezer szavazat nem döntő, de jelentős részét teszi ki a különbségnek.

Mindez nem jelenti azt, hogy az ország összes szavazói nyilvántartása rendbe lett téve, sőt; a problémás szavazói nyilvántartások többsége még mindig törvénytelen módon elavult.

Nem csak a szavazói nyilvántartásokkal van probléma. Van még más is.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Szavazás a választások után?

A Judicial Watch november elsején bejelentette, hogy a fellebbviteli bíróság nekik adott igazat Mississippivel szemben, miután beperelték az államot, amiért engedélyezte, hogy a választások napja után akár öt nappal beérkezett szavazatokat is megszámolják.

Illinois-t is beperelték 2022-ben, mivel ott egészen 14 nappal a választások napja utánig engedik beérkezni a szavazatokat, ha azokat a választások napjáig feladták, sőt a postai bélyegző nélkülieket is számolták.

A szervezet az utolsó pillanatban vette észre, hogy 

Georgia állam hét megyéjében nem hajlandók betartani a georgiai választási törvényt,

ami szerint „korai szavazásra” csak a választások napja előtti péntekig (esetünkben november elsejéig) van lehetőség, és bejelentették, hogy hétvégén és hétfőn is befogadják az ilyen szavazatokat. Ugyan Georgiának 254 megyéje van, de ez a hat megye – Fulton, DeKalb, Cobb, Gwinnett, Athens-Clarke, Clayton és Chatham – valójában a tagállam nagyobb városait, Atlantát és Athenst jelentik. A Judicial Watch szerint ezzel a megyék nem csak a georgiai választási törvényt sértik meg, hanem a 14. alkotmánymódosítás egyenlő védelemről szóló elvét és a szövetségi választási törvényeket is. A megyék önkényes lépéséről a The Fedaralist is írt. Georgiában 2020-ban Biden 11779 szavazattal nyert, tehát párezer szavazat is számít.

Szokás azzal érvelni, hogy valójában a ténylegesen elkövetettválasztási csalások száma és aránya nagyon kicsi az Egyesült Államokban. Ám ez nem indok arra, hogy a potenciális csalási lehetőségeket és törvénytelenségeket megvédjék. Az előző, 2020-as választások után felmerült csalásgyanúkkal kapcsolatban felhozták azt a kifogást, hogy Joe Bidenre 81 millióan, Donald Trumpra 74 millióan szavaztak, és képtelenség elcsalni 7 millió szavazatot. Ez talán igaz, ám a választás nem 7 millió szavazaton múlt, mivel azt nem az össznemzeti szavazatszám dönti el, hanem az, hogy népességarányosan hány tagállamban nyer egy jelölt. Mint kiszámoltuk, Trump győzelme valójában 22 ezer szavazaton múlott 2020-ban. 2024-ben lehet, hogy még szorosabb lesz az eredmény.

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2024. november 05. 22:47
Ez durva. Főleg ha van pár tagállam ahol nem kell azonosítani magad a szavazásnál.
Reszelő Aladár
2024. november 05. 22:41
Van egy sajátos felfogásuk a népesség nyilvántartásról. Talán a bevándorló relexek, hogy mintha nem is akarnák tudni, hogy hányan vannak éppen. Ugyanakkor népszámlálást meg végeznek, tehát valahogyan mégis tudomást szereznek. A lényeg, hogy a csalás potenciálisan 0,25%-nyi szavazatot jelenthet és akár teljes államokat is elbillenthet, ami minimum necces. De kétségtelen, hogy győztes visz el arról szól, hogy nyerni kell rendesen, bőven a vitatható szavazatok mennyiségén túl és akkor nem kérdőjelezik meg a győzelmet.
Treeoflife
2024. november 05. 22:19
Nálunk az EBESZ és ki tudja mennyi nemzetközi megfigyelő "felügyelte" a választásokat. Semmi visszaélésre utaló esemény nem történt, mindent rendben lévőnek találtak, mégis folyamatosan azt halljuk, hogy a jobboldal csal. Biztosan lesznek választási csalást kifogásoló események a már most napvilágra került hírek okán Amerikában. A bennünket folyamatosan vádolók a szálkától vajon látják-e az erdőt?
5m007h 0p3ra70r
2024. november 05. 21:22
A 21 Kutatóintézet felmérése szerint Tiszaszop biztos szavazó lakossága szerint mentelmipéter minden hónap első péntekén a Holdra utazik és ott Mickey Egérrel tárgyal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!