Kezd kínossá válni Kamala Harris kampánya
Miután nem tudta fenntartani az inspiráló imázst, egyetlen üzenete maradt: „nem vagyok Trump”.
A republikánusok dollármilliókat fordítanak arra, hogy biztosítsák a novemberi választás tisztaságát, miután a szavazók egy jelentős kisebbsége szerint a 2020-as választás nem volt igazságos.
Nyitókép: SAUL LOEB / AFP
A 2020-as választás körülményei bizalmatlanságot ébresztettek a republikánus szavazókban. A levélszavazatok nagy száma ahhoz vezetett, hogy több állam, ahol Trump a választás napján még vezetett, átfordult Biden javára.
Mivel ilyen korábban soha nem fordult elő, sokan csalással próbálták magyarázni a fordulatot. Több billegő államban néhány tízezer szavazaton múlt az eredmény. Donald Trump a választás utáni hetekben mindent megtett, hogy bebizonyítsa: ő nyert. Ügyvédeinek csapata pereket indított a különböző államokban, tömegek tüntettek mellette és ez a kaotikus és frusztrált hangulat végül január 6-ában csúcsosodott ki.
A volt elnök szavazóinak tömegei a mai napig úgy gondolják, hogy csalás történt és Trumptól el lett véve a győzelem.
Bár tömeges választási csalást nem sikerült felderíteni, azonban a konzervatívok közül sokan úgy tartják, hogy a választás körülményei egyértelműen Bident segítették, mivel a demokraták kihasználták a járvány miatt megváltoztatott szabályokat. Például tömegek szavaztak levélben, akik valószínűleg egyébként nem voksoltak volna. A Twitter-fájlokból pedig az is kiderült, hogy a közösségi oldalak tudatosan cenzúrázták a Bidennek kellemetlen Hunter-laptop ügyet.
Ahogy Tom Cotton republikánus szenátor nyilatkozta idén tavasszal: „Trump azt mondja, és ezzel én is egyetértek, hogy a választás nem volt igazságos, és el lett ferdítve a folyamat azzal, hogy a demokrata államok és városok megváltoztatták a választási törvényeket és szabályokat, és a média, valamint 51 hírszerzési tisztviselő azt mondta, hogy a Hunter Biden-laptop orosz dezinformáció volt, a közösségi oldalak is cenzúráztak. Azt gondolom, ez mind igazságtalan volt.”
Egy 2023-as Monmouth felmérés szerint az amerikaiak 30%-a úgy gondolja, hogy Biden csalással nyerte meg a 2020-as választást.
Később Trump bizonyítási kísérletei a választás után perek formájában ellene lettek fordítva, azzal a váddal, hogy meg akarta változtatni az eredményt.
Ha szoros az eredmény egy amerikai elnökválasztáson, akkor a vesztes oldal mindig csalással vádolja az ellenfelet. Ez történt 2000-ben, amikor George W. Bush győzelme Al Gore ellen Floridán múlt, és ez történt 2016-ban is, amikor a demokraták orosz konspirációt sejtették Trump győzelme mögött. Már most rengeteg elemző tart attól, hogy megint szoros eredmény születik.
A republikánusok 2020 után eldöntötték: soha többet nem fordulhat elő, hogy zavar legyen az eredmény körül. A republikánusok ugyanis korábban nem foglalkoztak azzal, hogy ellenőrizve legyenek a szavazói regisztrációk, vagy hogy mindenhol elegendő számú republikánus szavazatszámláló legyen. A demokraták sokkal aktívabbak voltak, ezért is tudtak olyan sok levélszavazatot begyűjteni.
A Wall Street Journal arról számolt be, hogy republikánus milliárdosok segítségével létrejött egy olyan csoport, amely a választások tisztaságát szeretné biztosítani.
Az adományozók hálózata több mint 140 millió dollárt adott közel 50 lazán összekapcsolt csoportnak, amelyek a választási integritáson dolgoznak.
A csoportok szigorúan ellenőrzik a szavazói regisztrációkat, és szerettek volna átvinni egy törvény, amely biztosítaná, hogy csak az szavazhat, aki bizonyítani tudja, hogy amerikai állampolgár. A republikánusok tartanak attól: a szigorú ellenőrzések hiánya ahhoz vezethet, hogy illegális bevándorlók is szavaznak.
Az amerikai választásokon csak a regisztrált szavazók szavazhatnak (Észak-Dakota kivétel): Texas államban például közel 18 millió a regisztrált szavazók száma, ezek közül az állam 450 ezer ember esetében nem tudta megállapítani, hogy van-e állampolgárságuk. Két héttel a választás előtt Ken Paxton, Texas államügyésze beperelte Joe Biden kormányát, mondván a szövetségi kormány nem nyújt szükséges segítséget egyes regisztrált választók állampolgársági státuszának felderítésében.
Egy másik potenciális probléma az, ha valaki „duplán” van regisztrálva a rendszerbe. A Federalist arról számolt be, hogy egy választási csalás ellen küzdő non-profit szervezet
közel 300 ezer olyan szavazót talált, akik két vagy több államban is regisztrálva vannak,
és több mint háromezer eset volt, amikor emberek duplán szavaztak az elmúlt években. Bár ez a szám kevésnek tűnhet, George W. Bush 2000-ben Florida államot mindössze 537 szavazattal nyerte meg.
A 2020-as választást követően gyakran emlegetett konspiráció volt, hogy a demokratákat a „halottak” választották meg. Trump több ezer ilyen esetről beszélt, és valóban előfordul ilyen csalás, de államonként általában kevesebb mint 10 ilyen esetet találtak. Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne jelentene problémát, hogy a halottakat regisztrálják szavazni: tavaly csak Virginia államban még közel 20 ezer már elhunyt szavazó volt rajta a hivatalos listán, akiknek kiküldik a regisztrációt.
Egy-egy eset még a hírekbe is bekerül: nemrég egy New York-i nő döbbenten kapta kézhez azt a hivatalos levelet, miszerint az édesanyja regisztrálta magát a 2024-es választásra, miközben az anyukája másfél évvel korábban elhunyt.
Az is meglepte, hogy az édesanyját New Yorkban regisztrálták, miközben soha nem élt ott, csak életének utolsó napjait töltötte ott egy kórházban. Az ilyen esetek növelik a bizalmatlanságot a rendszerrel szemben.
A demokraták egyik 2020-as taktikája az volt: dollármilliókat költöttek arra, hogy minél több szavazót regisztráljanak, és biztosítsák, hogy le is adják a szavazatukat.
A 2020-as választás során ennek a tevékenységnek a legnagyobb támogatója Mark Zuckerberg Facebook-alapító volt, aki 400 millió (!) dollárt költött a választásokba való beavatkozásra.
A Federalist cikke leírja: a milliárdos többek között azt pénzelte, hogy a választás folyamatában részt vegyenek non-profit szervezetek. Hatalmas pénz ment arra, hogy aktivisták keressenek fel olyan embereket, akik maguktól nem mennének el szavazni. Az elmúlt négy évben a republikánusok is mozgósítani kezdtek, hogy ellensúlyozni tudják a demokrata terepmunkát. A Federalist megjegyzi: amit Zuckerberg tett, az a törvény szerint nem csalás, azonban etikailag kétségbe vonható.
A demokraták rendszeresen azzal vádolják a republikánusokat, hogy meg akarják nehezíteni a szavazást azzal, hogy szigorítani szeretnének a választási törvényeken, például, hogy minden államban fényképes igazolvánnyal lehessen csak szavazni.
A demokrata aktivisták és politikusok Trump állítását, miszerint igazságtalan volt a 2020-as választás, a „nagy hazugságnak” nevezik.
A Protect Democracy nevű baloldali csoport szerint a demokráciát támadja, hogy a republikánus államok például olyan törvényeket vezettek be, miszerint csakis papíron lehet szavazni, és embereknek kell megszámolnia a szavazatokat.
A Wall Street Journal beszámolója szerint a republikánusok idén rendkívüli módon felkészültek a választásra és a szavazatok számlálására. Mint írják: konzervatív csoportok önkéntesek seregeit képezték ki a szavazás megfigyelésére a választás napjára.
A Republikánus Nemzeti Bizottság 200 ezer szavazóköri megfigyelőt, szavazóköri dolgozót és jogi szakértőt toborzott.
Egy csoport létrehozott egy olyan alkalmazást, amely lényegében a választási csalások Facebookja, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy bármit közzétegyenek, kommentáljanak és megosszanak, amit „választási szabálytalanságnak” tartanak, és jelentéseket tegyenek a csoportnak.
A republikánusok azzal érvelnek az intézkedéseik és aktivista toborzásuk mellett, hogy csak a választás tisztaságát szeretnék bebiztosítani, azonban a demokraták szerint szándékosan nehezíteni akarják a szavazást. Egy bizonyos: ha szoros lesz az eredmény, számítani lehet arra, hogy a vesztes oldal meg fogja kérdőjelezni az eredményt. Ha így lesz, mindkét oldalon ügyvédek serege áll készen erre.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután nem tudta fenntartani az inspiráló imázst, egyetlen üzenete maradt: „nem vagyok Trump”.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.