Fotó: KAMIL KRZACZYNSKI / AFP
Írta: Koskovics Zoltán (Alapjogokért Központ)
Magyar idő szerint szerda reggel az utolsó szavazókörök is bezárnak az Egyesült Államokban és véget ér az elmúlt évtizedek legfontosabb kampánya. Mivel nem egy szövetségi választást tartanak – mint arról itt írtunk –, hanem ötvenegy különbözőt az ötven államban és a fővárosban, így mindenki a saját szabályai szerint számolja a szavazatokat, valamint folytatja le az állami választási törvények szerinti eljárást. Bár a következő elnököt majd az elektori kollégium választja meg, az elmúlt évtizedekben két kivételtől eltekintve már a választás éjszakáján – magyar idő szerint szerda reggel – kellő bizonyossággal tudni lehetett, hogy kit hirdetnek majd ki győztesnek. A két kivételből azonban az egyik éppen tavaly következett be (a másik a hírhedt floridai vesszőfutás volt 2000-ben), ezért érdemes felkészülnünk arra, hogy idén sem lesz azonnal egyértelmű ki nyert. Michigan, Georgia és Pennsylvania államok hatóságai is felhívták a választópolgárok figyelmét arra, hogy a szavazatszámlálás akár napokig is eltarthat, márpedig e csatatérállamok nélkül csak igen kis eséllyel alakulhat ki egyértelmű végeredmény.
Bár az államoknak szuverén joguk lebonyolítani a saját választásaikat, az alkotmány és a szövetségi törvény megkerülhetetlen határidőket azért meghatároz.
Idén december 11-ig minden választási procedúrát – ideértve az esetleges jogi kifogásokat – le kell zárni.
Rá egy hétre – december 17-én – adják le a szavazatokat az elektorok, oly módon, hogy a helyi törvényhozásban összegyűlnek, leadják a szavazataikat, melyeket ott megszámolnak, majd az állami képviselők és szenátorok hitelesítenek. Ezeket a szavazatokat aztán lezárt borítékban megküldik többek között az amerikai Legfelsőbb Bíróság elnökének, illetve az alelnöknek, aki – hivatalból – a Szenátus elnöke is.
Az államoktól érkező, az elektori szavazás eredményeit tartalmazó borítékokat január 6-án a Szenátus és a Képviselőház közös ülésén bontják fel, és a két kamara együttesen hitelesíti a választások végeredményét. Ez az a pont, amikor az USA-nak hivatalosan is van egy megválasztott elnöke és alelnöke, ami azt jelenti, hogy ha bármelyikükkel történne valami, az alkotmányos utódlás szabályai lépnének életbe. Ha január 6. előtt következne be egy vészhelyzet, azt az elektori kollégiumnak kellene kezelnie. A hatalom átadás-átvételének folyamata január 20-án délben zárul le, amikor a Legfelsőbb Bíróság feje beiktatja az Egyesült Államok új elnökét.