Nyitókép illusztráció. Fotó: Getty Images Belső képek: MTI/Kovács Tamás, Mehmet Murat Onel/Anadolu via Getty Images
Elég-e az emberfeletti erő, a rengeteg pályán vagy a medencében töltött idő és a tehetség ahhoz, hogy valakiből olimpiai bajnok legyen? Miért hangoztatják annyiszor az élsportolók, hogy fejben is ott kell lenni? Hal Melinda klinikai szakpszichológust, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatóját kérdeztük a témában.
***
„Az úszás mentális részét sokkal jobban tudom kezelni” – nyiltkozta még tavasszal Kós Hubert, az első párizsi aranyérmesünk, mikor az M4 Sport arról kérdezte, hogy mestere Bob Bowman – aki a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelps egykori edzője – mit tud tanítani a győzelem felé vezető úton. Ennek kapcsán merült fel a kérdés, hogy miként zajlik az élsportolók, olimpikonok mentális felkészítése.
Hal Melinda klinikai szakpszichológus, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója erre úgy reagált, hogy abban biztos, hogy a mentális kérdések az élsportban is számottevőek,
hiszen centiken és századmásodperceken dől el egy-egy versenyző sorsa.
A szakpszichológus elmodta, hogy fontos tudni azt is, hogy van egy úgynevezett formaidőzítés. „Nem az alapozóedzéseken fog egy sportoló olimpiai bajnoki eredményeket elérni, hanem akkor, ha formába hozzák, és ki van hegyezve egy adott versenyre. Ennek a formaidőzítésnek a mentális része elengedhetetlen, különben egy átlagosan jó teljesítményt tud csak hozni.
Amikor maximális egy versenyző teljesítőképessége, akkor tud még egy lapáttal rátenni, ha a mentális tréning is megtörtént az esetében.
Ha ez kimarad, akkor látunk olyan eseményeket, hogy az utolsó métereken hozza be valakit az adott sportolót egy versenyen vagy éles helyzetben elszámolja magát. Hosszabb távoknál lehet például lelassulásokat látni. Ez annyira kizökkentő és szorongást emelő lehet, hogy előfordulhat teljes blokk, még világversenyen is” – magyarázta.
A klinikai szakpszichológus Kós Hubert nevelőedzőjének arra a kijelentésére is reagált, hogy „nem az eredmények hajszolása lenne a lényeg, hanem az, hogy a versenyző mindig az életkorának megfelelő képzést és terhelést kapja. Ha ez így működik, akkor tudnak folyamatosan fejlődni a fiatalok. Az sem mellékes: jó társaságot teremtettem ott az újpesti csapatban”. Hal Melinda ehhez kapcsolódóan leszögezte, „a megfelelő mentális állapot nélkül lehet bárki bármilyen tehetséges vagy edzhet akármennyit, nem lesz olimpiai bajnok. Emiatt is látunk több kudarcos, mint kirívóan sikeres pályafutást” – hangsúlyozta.