Kitört a botrány Iman Helif olimpiai aranyérme körül – a Boksz Világszervezetnek is meg kellett szólalnia
Tagadják a vádakat.
„Hogyan jutottunk oda, hogy egy gyermek megerőszakolása kevésbé fontos, mint az az érem, amit valaki megnyerhet az olimpián? Ez egyszerűen elképesztő” – mutatott rá egy brit jogvédő.
Nyitóképünk csupán illusztráció! Fotó: MTI/EPA/Ian Langsdon
Pályára léphet Steven van de Velde a holland strandröplabda csapatban a párizsi olimpián, annak ellenére is, hogy jogerősen elítélték 2016-ban egy 12 éves brit kislány megerőszakolásáért – írta meg a Guardian.
Mint a lap tájékoztat: a jelenleg 29 éves sportoló 2014-ben a Facebookon ismerkedett meg a lánnyal, akiről pontosan tudta, hogy hány éves. Angliába utazott hozzá, és amikor találkoztak, megerőszakolta. A lányt akkora trauma érte, hogy az esetet követően öncsonkítást végzett magán, és egy esetben túl is adagolta magát.
Van de Veldét 2016-ban Nagy-Britanniában négy év börtönre ítélték, amelyből mindössze egyet ült le, majd Hollandiába szállították, ahol további egy hónap után szabadult.
„Mielőtt ebbe az országba jöttél, potenciális olimpikon voltál. Az a reményed, hogy az országodat képviselheted, most szertefoszlott” – idézi a lap a bírót, Ven Velde tárgyálának ítélete kapcsán.
A BBC szerint a Holland Olimpiai Bizottság azon az állásponton van, hogy „a sportoló” letöltötte a büntetését, részt vett egy programban, amelyet a hozzá hasonló elkövetőnek hoztak létre, amelynek során szerintük „teljes megbánást és együttműködést” tanusított.
Ezt tisztelnünk kell és segítenünk kell neki, hogy a csapat tagjaként jól szerepeljen”
– olvasható a Holland Olimpiai Bizottság közleményében.
Iara Bergman, a Rape Crisis England & Wales vezérigazgatója szerint Van de Velde részvételének engedélyezése az olimpián „felelőtlenség”, és a „büntetlenség érzését” kelti.
„Ha megerőszakolhatsz egy gyermeket, és mégis versenyezhetsz az olimpián, annak ellenére, hogy minden sportoló aláír egy nyilatkozatot, amelyben megígéri, hogy példamutató életet él, az egyszerűen sokkoló”
– tette hozzá.
Brit jogvédők vizsgálatra szólították fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot.
Hogyan jutottunk ide? Hogyan jutottunk oda, hogy egy gyermek megerőszakolása kevésbé fontos, mint az az érem, amit valaki megnyerhet az olimpián? Ez egyszerűen elképesztő”
– hangsúlyozta Bergman.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.