A fél világ forrong a botrányos olimpia miatt – valamit tenni kell, még mielőtt komoly baj lesz
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
Tagadják a vádakat.
Nyitókép: Mehmet Murat Onel/Anadolu via Getty Images
A párizsi olimpián a férfi kromoszómái ellenére a nők között aranyérmet nyerő interszexuális bokszoló, Iman Helif miatt adott ki közleményt a Boksz Világszervezet (WBO). Elterjedt ugyanis egy olyan pletyka, miszerint nem ismerik el az algériai ökölvívó olimpiai bajnoki címét, és véglegesen eltiltották a sportolót. A WBO mindezt sajtóközleményben cáfolta, és visszautasította az állításokat – számolt be az insidethegames.biz.
Az álhírek egy sportblogon jelentek meg, és gyorsan elterjedtek. A WBO jogi képviselője, Gustavo Olivieri azonban tisztázta, hogy a szervezet nem tesztelte, és nem is tiltotta el” a bokszolót. „Bármely állítás, amely ennek ellenkezőjét állítja, nyilvánvalóan hamis és rossz szándékú” – fogalmazott az ügyvéd.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
A jogász közölte, hogy WBO-nak nincs is jogköre, amely lehetővé tenné, hogy elismerjék vagy épp jogtalannak ítéljék Helif olimpiai olimpiai bajnoki címét, ugyanis az algériai bokszoló az amatőrök között versenyez, így semmi köze a szervezethez.
A nemzetközi ökölvívás helyzete kifejezetten bonyolult, hiszen tucatnyi egymással versengő világszervezet rendez versenyeket mind profi, mind amatőr szinten. Az amatőr ökölvívást sokáig az IBA (korábban AIBA) irányította, amelyet 1946-ban hozták létre. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2019-ig elismerte az IBA-t mint az amatőr ökölvívás világszervezetét, ám ekkor egy egyre súlyosbodó konfliktus alakult ki a két szervezet között.
Mindez onnan eredt, hogy az IBA 2017-ben gondatlanság és hűtlen kezelés miatt felfüggesztette elnökét, az 1988 óta NOB-tag Vu Csing-kuót, akit az üzbég G’ofur Rahimov, majd az állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnökkel jó kapcsolatot ápoló orosz Umar Kremljov követett.
A konfliktus annyira kiéleződött, hogy felvetődött, hogy az ökölvívást kiveszik az olimpiai programból – így lehet, hogy már a Los Angeles-i olimpián sem szerepelhetnek majd ökölvívók.
A NOB és az IBA közt legutóbb épp a párizsi olimpián aranyérmet nyerő Iman Helif ügyében történt pengeváltás.
Időközben létrejött egy konkurens szervezet, a World Boxing, amelyhez elképesztő tempóban csatlakoznak a nemzeti szakszövetségek. Legutóbb 46. tagszervezetként épp az ökölvívósportban óriási befolyással rendelkező amerikai bokszszövetség csatlakozott, döntésük pedig tovább növeli a WB vonzerejét. A NOB nem titkoltan a World Boxingot támogatja, és azt szeretné elérni, hogy a szervezet legyen a nemzetközi amatőr ökölvívás globális vezetője – amennyiben ez sikerül, szinte biztos, hogy marad a boksz az olimpián.
Ezt is ajánljuk a témában
A javaslat szerint a férfi és női versenyek mellett létrehoznának egy külön, harmadik kategóriát a nem nőnek született sportolóknak.
Az amerikaiak pedig nyilván szintén ezt szeretnék, hiszen a következő játékokat ők rendezik. Az egy másik kérdés, hogy amennyiben benne lesz a boksz az olimpiai programban, megismétlődik-e a párizsi világbotrány, és ismét elindulhatnak férfi kromoszómákkal rendelkező interszexuális sportolók, hogy a nők között nyerjenek aranyérmet vagy esetleg a NOB is észhez tér, és elfogadja az ENSZ ajánlását, miszerint a női sportversenyeken kizárólag nők szerepelhessenek.
Íme, a WBO fentebb említett közleménye!