Elnyomva érzi magát a transznemű úszó, mert nem versenyezhet valódi nők ellen a párizsi olimpián
Lia Thomas el van keseredve, hogy biológiai férfiként nem próbálhat meg a nők közt aranyérmet nyerni.
A javaslat szerint a férfi és női versenyek mellett létrehoznának egy külön, harmadik kategóriát a nem nőnek született sportolóknak.
Nyitókép:
Úgy tűnik, az édesapja örökébe lépni kívánó, és Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöki tisztségére pályázó ifjabb Juan Antonio Samaranch mellett az ENSZ is megértette végre, hogy nagyon fontos lenne a sportban megvédeni a biológiai nőket. Mert az egy dolog, hogy transznemű úszók (legalábbis egyelőre) szerencsére nem indulhatnak a nők között nemzetközi versenyeken, ám az már nagyon sok szempontból problémás, hogy férfi nemi kromoszómákkal született bokszolók olimpiai bajnokok lehetnek a női versenyben.
Ezt is ajánljuk a témában
Lia Thomas el van keseredve, hogy biológiai férfiként nem próbálhat meg a nők közt aranyérmet nyerni.
Egyrészt az egyenlő esélyek szempontjából, hiszen a férfiak testi adottságai a sportban előnyt jelentenek a nőkkel szemben (lehet ezt tagadni, de elég megnézni ezt a focimeccset, amelyet egy férfi focicsapat 19-0-ra nyert meg a transzneműekből álló együttes ellen), de ennél is lényegesebb –
amint arra az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok bokszlegenda Kovács „Kokó” István is felhívta a figyelmet: a nők testi épsége szempontjából. Mégiscsak egy küzdősportról beszélünk, ahol egy-egy mérkőzés nagyon súlyos balesetekkel is végződhet még azonos neműek között is.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
Az ENSZ most lépett az ügyben, legalábbis született egy javaslat a helyzet megoldása érdekében. A nemzetközi szervezet különmegbízottja, Reem Alsalem ajánlása szerint a megoldást egy harmadik, nyílt kategória bevezetése jelentené – olvasható a Magyar Nemzet cikkében. A történtek előzménye a párizsi olimpia legnagyobb botránya, a két nők között induló interszexuális bokszoló, az algériai Iman Helif és a tajvani Lin Jü-ting esete.
A két bokszolót hiába diszkvalifikálta a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) a tavalyi vb női versenyéből, a NOB engedte őket indulni az olimpián, és a nők között nyertek is. Hogy milyen különbség van a ringben egy férfi és egy női test között, azt jól érzékelteti Helif és az olasz Angela Carini meccse. Carinin46 másodpercib bírta, majd bedobta a törölközőt – utólag azt nyilatkozta, sosem kapott ekkora ütéseket eddig.
Ezt is ajánljuk a témában
Juan Antonio Samaranch, aki édesapja nyomdokaiba lépne, ragaszkodik a normalitáshoz.
Az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottja, Reem Alsalem a helyzet megoldása érdekében készített egy ajánlást a sportszervezeteknek, amelyben az szerepel, hogy
a versenyeken a nők között kizárólag cisznemű nők indulhassanak, vagyis olyan emberek, akiknek semmilyen elváltozás nincs a szervezetükben, és már nőként jöttek világra.
Az ENSZ különmegbízottja emellett azt írta, hogy azon sportolók számára, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg vagy nem kívánnak az eredeti biológiai nemük küzdelmeiben indulni, azok számára hozzák létre az úgynevezett nyílt kategóriát, ahol simán versenyezhetnek anélkül, hogy a méltóságukat sérelem érné.
„Tudjuk, hogy vannak egyszerű, hatékony és méltóságteljes módszerek a nemiség tesztelésére, olyanok, amelyek nem invazívak, ugyanakkor olcsók és megbízhatók. Ezen vizsgálatok elvégzését követően megállapítható, hogy egy sportoló melyik kategóriában állhasson rajthoz: a férfiaknál, a nőknél vagy a nyílt kategóriában” – mondta Sky Newsnak Alsalem a párizsi olimpia ökölvívó botrányát követően.
Kijelentette, hogy nem kötelező végrehajtani az ajánlását még abban az esetben sem, ha azt az ENSZ közgyűlése megszavazza, ugyanakkor biztos abban, hogy a mindenki számára megnyugtató megoldáshoz ez az egyik követendő út.
Ezt is ajánljuk a témában
A kizárólag transzneműekből álló Fenix FC egy 19–0-s vereségbe szaladt bele a spanyol ötödosztály első mérkőzésén.