„Zöld-balos mese a molyládából” – a koalíciós partnereket sem győzte meg a német miniszter gazdasági programja
Nem sokat tanult a gazdaságról a gazdasági miniszter, állítja partnere.
Nem sokat tanult a gazdaságról a gazdasági miniszter, állítja partnere.
Ez a magyar gazdaságra is rossz hatással van.
Németországban egyre több légitársaság húzza be a féket, tovább nő nyugati partnerünk versenyhátránya.
Mind gazdasági, mind politikai, mind társadalmi válság sújtja azt a Németországot, ami eddig Európai „gazdasági motorjaként” volt számon tartva és amely a régió legfőbb politikai szereplője volt.
A német gazdaság hosszabb ideje küzd versenyképességi problémákkal, és egyelőre nem látszik, mikor jöhet el a fordulat legfontosabb külpiacunkon – amit az augusztusi ipari termelési adatok is tükröznek. A Makronóm Intézet elemzőjének értékelése szerint a hazai ipari teljesítmény érdemi felpattanása várhatóan csak jövőre következhet be, amennyiben a német gazdaság helyreáll és a belső kereslet is tovább élénkül.
Volt némi halvány remény 2024-ben egy minimális, 0,3 százalékos gazdasági bővülésre. De még ezt az előrejelzést is le kellett rontani. A Scholz-kormány egyre nagyobb kutyaszorítóba kerül.
Mióta a német vezetőknek hazudniuk kell a problémák gyökeréről, még irracionálisabbá váltak. Philip Pilkington írása.
Nem jó hír hazánknak sem, hogy gyülekeznek a felhők a német gazdaság felett, hiszen ezer szállal kötődünk hozzájuk. A múlt héten átfutottuk a Spiegel gazdasági rovatát, és nem igazán találtunk pozitív hangulatú írást. Már maguk a németek sem igazán tudják, miképp lehetne ebből a helyzetből kikecmeregni.
Az autóóriás üzemi tanácsa szerint kapóra jön a menedzsmentnek a német gazdaság gyengélkedése. Ráadásul a munkavállalók is benyújtják a számlát.
A magyar ipart is nagyban meghatározó német gazdaság a kilábalás jeleit mutatja a megrendelések terén. Azonban a friss KSH-adatok alapján a hazai termelési számokban még nem látjuk ezt a fordulatot, főként az autógyártás visszaesése miatt. Az elektromos autókra vonatkozó új német, cégeknek szóló támogatási program jó hír, de az ottani fellendüléséhez több állami segítség kell. A hazai ipar akkor találhat gyorsan magára, ha a külső kereslet tartós fordulata bekövetkezik az év hátralévő részében, és a belső kereslet is tovább élénkül.
A friss KSH-adatok alapján a hazai exportot továbbra is különösen a német gazdaság gyengélkedése befolyásolja, ám végre a német iparban nőttek az új rendelések, kérdés, hogy ez a trend tartós marad-e. A Makronóm Intézet elemzője szerint jövőre, a külső kereslet várható élénkülésével, valamint a nagyberuházások termőre fordulásával az export ismét gyorsabb ütemben nőhet.
Egymás sarkát tapossák a csapnivaló mutatók a német gazdaságban.
A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat – értékeli KSH friss adatait a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. És bár júniusban is jelentős, 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, ez mégis 472 millió eurós romlás az előző évhez képest.
Az Európa motorjának számító gazdaság egyre kevesebbet exportál Kínába, az USA-ba és más, unión kívüli országokba. A kifelé irányuló áruszállítás mértékének csökkenése olyan mértékű, hogy már a német üzleti modell is megkérdőjeleződik.
A szurkolók a vártnál kevesebb pénzt hoztak a német gazdaság számára.
A várt 4 milliárd eurós közvetlen turisztikai bevétel és a legalább ilyen fontos közvetett hatások igen jól jönnek a bajban lévő német gazdaságnak.
Másokat a koffeinmérgezés tart ébren éjjel, engem a német gazdaság horrorisztikus számai.
A német vállalatok arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank kamatvágást hajt végre idén és lassul az infláció.
A háború és a szankciók mellett most a német gazdaság gyengélkedése fogja vissza a magyar gazdaság teljesítményét. A bizonytalanságok csökkentik a beruházási hajlandóságot is. Ugyanakkor a friss adatok szerint a mezőgazdaság és a technológiai ágazatok jól teljesítettek. A Makronóm Intézet elemzője az idén 3 és 4 százalék közötti GDP-növekedést vár.
A német gazdaság komoly megtorpanásának a magyar gazdaságra nézve is jelentős következményei lehetnek. „A nemzetközi környezet a következő időszakban inkább visszatartó erő lesz, mint támogató” – mondta az Indexnek a Mathias Corvinus Collegium Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője.