Nyitókép: MTI/AP/dpa/Moritz Frankenberg
A német gazdaság súlyos válságot él át – de a legtöbb németországi véleményvezér és döntéshozó inkább másfelé néz. A hónap elején a német autóipari óriás, a Volkswagen bejelentette, hogy a vállalat 87 éves történetében először fontolgatja egyik üzemének bezárását az országban. Nemrégiben a vállalat azt is bejelentette, hogy leállítja a termelést egyik kínai üzemében.
A vállalat nyilvánvalóan komoly problémákkal küzd.
Mindez nem meglepő azok számára, akik az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta figyelemmel kísérik a németországi makrogazdaság képét. A háborúra válaszul a német kormány határozott kötelezettségeket vállalt Oroszország szankcionálására. Németország számára a problémát az jelenti, hogy Oroszország Németország számára a nyersanyagok egyik fő szállítója volt, különösen az energia – olaj és földgáz – tekintetében. Ez a két ország közötti kapcsolat évszázados, és a kapcsolat megszakítása mindig is mélyreható következményekkel járt a német gazdaságra nézve.
Már hetekkel a szankciók bevezetése után világossá vált, hogy azok óriási károkat fognak okozni a német gazdaságnak. Az európai földgázárakat előrevetítő határidős ügyletek árazása a háború előtti megawattóránkénti 70 euró körüli összegről 2022 nyarára 335 euróig is felemelkedett. A határidős árak azóta csökkentek – az ilyen piacok volatilitása miatt rendszerint túlfutnak –,
de a jelzés, amelyet küldtek, egyértelmű: a háború és a szankciók után az energiaárak Európában a jövőben nagyon magasak lesznek.
A határidős piacok helyesen jósoltak. 2021 óta az európai vállalkozások számára a villamos energia ára 125%-kal emelkedett – nagyobb mértékben, mint a háztartási árak, amelyek körülbelül 50%-kal nőttek. Miközben a határidős árak csökkentek, a villamosenergia-árak magasak maradtak, és nem mutatják a csökkenés jeleit. Márpedig maguk a villamosenergia-árak számítanak, nem a határidős árak, mivel ezek azok a tényleges árak, amelyeket a vállalkozások fizetnek.
Nem ez az egyetlen csapás, amelyet a szankciók okozta energiaválság az európai gazdaságra mért.
A magasabb háztartási számlák inflációhoz vezettek, ami azt eredményezte, hogy a munkavállalók magasabb béreket követeltek, hogy meg tudjanak élni.
Ez a magasabb bér az egész kontinensen magasabb munkaerőköltségeket eredményez. A háború előtt a munkaerőköltségek Európában jellemzően évi 2% körül emelkedtek, ami nagyjából megfelel az Európai Központi Bank inflációs céljának. A háború óta azonban nem ritka az évi 5-6%-os növekedés.