Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Nem sokat tanult a gazdaságról a gazdasági miniszter, állítja partnere.
Nyitókép: RALF HIRSCHBERGER / AFP
Kijózanító pofont kapott a német kormány Washingtonból: a Nemzetközi Valutaalap (IMF)
a jövő évre még annál is kisebb növekedést – 0,8 százalékot – jósol a német gazdaságnak,
mint amit Robert Habeck zöld alkancellár, gazdasági miniszter az őszi gazdasági előrejelzés amúgy is borús hangulatú bemutatóján bejelentett.
Így aztán Habeck ötletek után kezdett kutatni a német gazdaság beindítására, s felfedezett egy régi zöld elképzelést: egy állami befektetési alapot, amely – hitelből – infrastrukturális beruházásokat finanszírozna, valamint egy állami befektetésösztönző eszközt,
amely által a német vállalatok minden beruházásuk (!) költségének 10 százalékát leírhatnák az adójukból, vagy visszakapnák az államtól, ha nincs miből leírniuk.
Ennek fedezete szintén hitel lenne. Habeck szerint „az most a nagy gyorsítója lenne a nemzetgazdaságnak, ha a vállalatok többet fektetnének be”.
A pénzügyminisztert adó liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) azonban helyből lelőtte az ötletet, hiszen a német alkotmány az adósságfék-szabály nem enged meg a GDP 0,35 százalékát meghaladó új hitelfelvételt a központi költségvetésnek, és a liberálisok közismerten eme eladósodási korlátozás őrei. Christoph Meyer, az FDP frakcióvezető-helyettese szerint
a zöld gazdasági csoda egy zöld-baloldali mese a molyládából, az adósságfék-populizmus új köntösben”.
Úgy látja, „több mint kétséges az, hogy a leendő zöld kancellárjelölt a kampányprogramja megírására használja a minisztériumát”.
Habeck egyébként Meyer szerint egyébként sem mondott semmi újat: „Az elmúlt három évben ezt már úgyis régen kiplakátolta, és láthatólag nem tanult azóta sem semmit a gazdaságról”.