Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Az ipari termelés adatai júliusban is jelentős visszaesést mutattak. Kiszűrve a kettővel több munkanap okozta torzítást, az ágazat termelése éves alapon 6,3 százalékkal zsugorodott. Ugyanakkor pozitívan értékelhetjük, hogy havi bázison nem mérséklődött az ágazat teljesítménye.
Német gondok, magyar fájdalmak
Az ipar esetében a problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése jelenti. A jelentős mértékben exportra termelő hazai kapacitások nagyon szorosan kötődnek az európai uniós, különösen a német konjunktúrához. A német ipar viszont hosszabb ideje érdemi problémákkal küzd: az orosz–ukrán háború nyomán bevezetett szankciós politika felnyomta az energiaárakat, ami számottevően rontotta a német vállalatok nemzetközi versenyképességét a világpiacon, így pedig a magyarországi beszállítókra is kedvezőtlen hatást gyakorolt.
Emellett az európai gyárak a technológiai versenyben is jelentős lemaradásba kerültek például az amerikai vagy kínai vállalatokkal szemben, miközben az állami támogatásokhoz is sokkal szűkebb körben férnek hozzá.
A hazai ipar fellendülését ezenfelül a belső kereslet korábban vártnál lassabb helyreállása is hátráltatja, ami a háztartások óvatossági motívumának tartós fennmaradására és a költési hajlandóság csökkenésére vezethető vissza.
Friss német trendek
Vegyes hírek érkeztek legfontosabb külpiacunkról, a német iparból. Júliusban az elemzők által várt 1,6 százalékos mérséklődéssel szemben havi bázison 2,9 százalékkal nőttek a német ipar új rendelései. Ez már a második hónap volt a sorban – a júniusi 4,6 százalékos bővülés után –, amikor jelentős emelkedést mutattak az új rendelések. Óvatosságra intő jel ugyanakkor, hogy a júliusi bővülés döntő részben a nagy rendeléseknek köszönhető, viszont a rendelésadatok még ezek kiszűrésével is emelkedést mutatnak Németországban.
A termelési adatokban azonban egyelőre nem jelenik meg a megrendeléseknél folyamatban lévő fordulat, itt a volumen júliusban – alulmúlva az elemzői várakozásokat – 2,4 százalékkal maradt el a júniusitól, ami részben a gyorsabb júniusi bővülés korrekciójának is tekinthető. Ezt támasztja alá, hogy pont azon ágazatokban (pl. autógyártás) volt nagyobb visszaesés, amelyek a megelőző hónapban húzták a termelést.