Rányomja a bélyegét a magyar iparra a német gyengélkedés

2024. október 04. 14:26

A német gazdaság hosszabb ideje küzd versenyképességi problémákkal, és egyelőre nem látszik, mikor jöhet el a fordulat legfontosabb külpiacunkon – amit az augusztusi ipari termelési adatok is tükröznek. A Makronóm Intézet elemzőjének értékelése szerint a hazai ipari teljesítmény érdemi felpattanása várhatóan csak jövőre következhet be.

2024. október 04. 14:26

Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője 

Augusztusban sem talált magára az ipari termelés. Az ágazat termelési volumene, figyelembe véve, hogy idén kettővel kevesebb munkanap volt augusztusban, 4,1 százalékkal elmaradt az előző évi szintjétől. Az első becslés keretében a KSH részletes ágazati adatokat nem közöl, most is csak annyit emelt ki, hogy mindösszesen 3 ágazatban nőtt a kibocsátás, azok közül is a legnagyobb mértékben a vegyi anyag, termék gyártása ágazatban. Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy az ágazati adatokból a statisztikai hivatal rendszerint nem szűri ki a naptárhatást. 

A vártnál lassabb a helyreállás 

Az ipar esetében továbbra is a külső kereslet gyengélkedését kell kiemelnünk, a német gazdaság hosszabb ideje küzd versenyképességi problémákkal, és egyelőre nem látszik, mikor jöhet el a fordulat a legfontosabb külpiacunkon, amely a hazai ipari termelésnek is lendületet adna. Másrészről a belső kereslet is a korábban vártnál lassabban áll helyre, habár dinamikusan nőnek a reálbérek, és élénkül a belső fogyasztás is, ez részben nem a hazai gazdaságban, hanem a magyarok külföldi fogyasztásában (külföldi webshopok, kiutazó turizmus) csapódik le, így pedig a hazai igények sem tudják ellensúlyozni az alapvetően exportorientált hazai ipar kereslethiányát. 

Nyári leállások hatása 

Havi alapon is csökkent az ipari teljesítmény, 0,5 százalékkal. Összességében ugyanakkor május óta stagnálást láthatunk az ipari teljesítményben. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a nyári hónapokban a nagyobb gyárak évről évre eltérő ütemben állnak le, ami befolyással lehet a havi rátára.   

Mi várható a következő hónapokban és jövőre? 

Az ipari teljesítmény kapcsán továbbra is jelentős a bizonytalanság. A harmadik negyedéves GDP-adat esetében szükség lenne egy erősebb szeptemberi hónapra, ugyanakkor az ágazat helyzetének rendeződése és érdemi felpattanása várhatóan csak jövőre következhet be, amennyiben nem súlyosbodnak tovább a geopolitikai feszültségek, és a legfontosabb uniós külpiacaink világgazdasági versenyképessége is javul. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/MTVA 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
canadian-deplorable
2024. október 04. 17:25 Szerkesztve
Akkor remélem a kedves Kína imádó szavazók elgondolkoznak azon, hogy mi lesz majd ha a kínai villanyautók dömpingje miatt a német autóipar leáll és Magyarország összes autóipari dolgozója feleslegessé válik. Szerencsére ebben nem Magyarország álláspontja győzött, legalább is egyelőre. Viszont, a globalizáló kínázó nagyvállalatok kapzsisága ezen még változtathat. Az lesz Európa vége.
atti64
2024. október 04. 16:28
EZÉRT KELL MINDENFELÉ NYITNI HOGY NE FÜGGJÜNK A NÁCIKTOL GAZDASÁGILAG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
totumfaktum-2
2024. október 04. 16:01
A ludwigshafeni BASF gyár éves földgázigénye NYERSANYAGKÉNT Svájc éves gázigényével összemérhető. Nyersanyagként a földgáz nem helyettesíthető, a szükséges mennyiségben gazdaságosan csak csővezetéken szállítható. Szinte maradéktalanul felhasználják a komplex gyártás során. Ez a nyersanyaga műtrágyáknak, műanyagoknak amiből textíliák is készülnek, oldószereknek, festékeknek, egyéb építőipari anyagoknak, gyógyszereknek és még ezer más terméknek. Amelyeket igen jelentős hányadban a német és az európai mezőgazdaság, ipar és fogyasztók használnak fel. Mi történik a 160 éves patinás, Németország iparának egyik vezető cégével? https:// mandiner.hu/makronom/2024/06/elhagyja-nemetorszagot-az-egyik-legnagyobb-nemet-legenda De mi lesz ezek után az európai mezőgazdasággal? Mi lesz ezek után az európai iparral? Meddig fog gyűrűzni az alapanyagok hiányának hatása? Mi lesz az európai polgárok ellátásával?
gilou-au-clavier
2024. október 04. 15:37
Az ipar volumenindexe a COVID előtti szint alatt van. ksh.hu/gyorstajekoztatok/ipe/ipe2408.html MI ez, ha nem fényes siker? Ha nem siker, akkor a Soros, Gyurcsány, Brüsszel a hibás meg a mécsessel fűtők. Egyébként nem a recesszió a fő probléma, hanem a pofátlan ócska narancsbolsevik fideszhazudozás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!