Brüsszel új adóterve akkorát bukott, mint az ólajtó – sorra utasítják el Von der Leyen céges különadóját

Ursula von der Leyennek a vállalati bevételekre kivetni tervezett uniós különadója komoly politikai és szakmai ellenállásba ütközött.

Újabb nagyívű terveket vázolt fel Friedrich Merz.
Németország gazdasági megújulása új lendületet kapott: a „Made for Germany” szövetség, amely több tucat vezető német vállalatot tömörít, 631 milliárd euró (mintegy 251 ezer milliárd forint) beruházást ígért a következő három évre – írta a Deutsche Welle.
Friedrich Merz kancellár hétfőn Berlinben találkozott a legnagyobb német cégek vezetőivel, hogy a két éve tartó recesszió után újraindítsa a gazdaságot.
A szövetség beruházási ígérete erős jelzés arra, hogy a hangulat változóban van, és ezt most megszilárdítjuk”
– hangsúlyozta Merz a kancellári hivatalban tartott megbeszélés után. „Németország nem a múlt, hanem a jelen és mindenekelőtt a jövő helyszíne” – tette hozzá, kiemelve, hogy a magánszféra beruházásai kulcsfontosságúak a növekedés beindításához.
A Merz vezette új kormány, amely májusban lépett hivatalba, ambiciózus programot indított a gazdaság élénkítésére. Elfogadtak egy 500 milliárd eurós (199 ezer milliárd forintos) alapot, amelyet az elkövetkező 12 évben infrastruktúra-fejlesztésre és klímavédelmi projektekre fordítanak a tervek szerint. Emellett a bürokrácia csökkentését és a digitalizáció felgyorsítását is célul tűzték ki. A kormány több milliárd eurós adókedvezményeket is jóváhagyott, hogy ösztönözze a beruházásokat.
A „Made for Germany” kezdeményezést olyan vezető cégek irányítják, mint a Deutsche Bank és a Siemens.
Ugyanakkor a német gazdaság továbbra is kihívásokkal néz szembe.
A Gesamtmetall munkaadói szövetség szerint a fém- és villamosipari ágazatban 2025 eleje óta körülbelül 60 000 munkahely szűnt meg, ami 2,5 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. Oliver Zander, a szövetség ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy bár a kormány lépéseket tett – például csökkentette az áramra kivetett adót –, a foglalkoztatás csökkenése sürgős intézkedéseket igényel.
A kötvénypiacon némi megnyugvás figyelhető meg, miután hetekig emelkedtek a hosszú távú kamatok. A befektetők most az eurózóna gazdasági adataira és az Európai Központi Bank (EKB) közelgő döntésére várnak. Elemzők szerint az EKB egyelőre nem változtat az alapkamaton, de szeptemberben kamatcsökkentés várható, ami tovább növelheti a német államkötvények vonzerejét.
Németország, amely egykor Európa gazdasági motorja volt, az utóbbi években súlyos csapásokat szenvedett az infláció, az energiaár-sokk és a globális verseny erősödése miatt. Merz kormánya most a köz- és magánszféra összefogásával próbálja visszavezetni az országot a növekedés útjára.
Nyitókép forrása: John MACDOUGALL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyennek a vállalati bevételekre kivetni tervezett uniós különadója komoly politikai és szakmai ellenállásba ütközött.
***