Trump megint nekiment Kanadának, és azt mondta, Európa lesz a következő

Természetesen a vámtarifákról van szó.

Az autóipari ágazatra kivetett vámok a német gazdaságot és a vele szoros kapcsolatban lévő térségünket érintenék súlyosan.
Az Európai Unió exportjának egyötöde az Egyesült Államokba irányul. Az autóipari ágazatra kivetett vámok a német gazdaságot sújtják leginkább, de a gyógyszeripari ágazatra kivetett potenciális vámok jelentős károkat okozhatnak az ír gazdaságnak – írja az Euronews.
Németország és Írország kiemelkedik mint a két leginkább kitett EU-gazdaság, amelyeket a magasabb amerikai vámok fenyegetnek, miközben Brüsszel kereskedelmi megállapodásra törekszik Washingtonnal.
A jelentések szerint a gyógyszeripari vámok akár 200 százalékosak is lehetnek.
Amikor Donald Trump amerikai elnök áprilisban új, 25 százalékos vámot hirdetett meg az autóimportra és az autóalkatrészekre, Németországot azonosították a legtöbbet veszítő EU-országként. A brüsszeli székhelyű Bruegel agytröszt akkori becslése szerint a vámok hosszú távon az ország GDP-jének 0,4 százalékába kerülhetnek.
Miközben egy új Európai Unió–USA kereskedelmi megállapodásra várnak, további részletek merülnek fel, amelyek Írországot, Dániát és Belgiumot, valamint más országokat is célkeresztbe helyezhetnek, ha Washington legközelebb a gyógyszeripari ágazatot veszi célba.
2024-ben az Egyesült Államok volt az EU áruexportjának legnagyobb célországa, az unión kívüli összes áruexportnak a 20,6 százalékát tette ki.
A gyógyszeripari termékek az EU USA-ba irányuló áruexportjának 15 százalékát teszik ki. Ezeket követi az autóipar.
A német gazdaság nagymértékben támaszkodik az exportra, amelyet az ország gépjárműágazata élénkít. A teljes német export majdnem egynegyede (22,7 százalék) az Egyesült Államokba irányul.
„Németország kiemelkedik, mint az a legnagyobb európai gazdaság, amelyet valószínűleg a legjobban sújtanak az amerikai vámok; és arra számítunk, hogy a GDP növekedése a második és harmadik negyedévben visszaesik” – mondta Andrew Hunter, a Moody’s Ratings igazgatóhelyettese és vezető közgazdásza az Euronews Businessnek. Hunter hozzátette azt is, hogy
a kisebb gazdaságokat, köztük Ausztriát és más közép- és kelet-európai országokat, »amelyek erősen integrálódtak Németország ipari ellátási láncaiba, szintén súlyosan érinti majd a válság«.
Bruegel szerint 2025 után a vámok hosszú távú negatív hatása Németország GDP-jének körülbelül 0,4 százalékát teheti ki, miután „a hatás teljesen kiépül, és a kezdeti rövid távú hatások eloszlanak” – mondta Niclas Frederic Poitiers, a Bruegel kutatója. „Franciaország esetében az átlagos hatás a GDP körülbelül 0,25 százaléka lenne.”
Címlapfotó: MTI/Szigetváry Zsolt