„Zöld-balos mese a molyládából” – a koalíciós partnereket sem győzte meg a német miniszter gazdasági programja
Nem sokat tanult a gazdaságról a gazdasági miniszter, állítja partnere.
A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat – értékeli KSH friss adatait a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. És bár júniusban is jelentős, 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, ez mégis 472 millió eurós romlás az előző évhez képest.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
A többlet szűkülésében az játszotta a legnagyobb szerepet, hogy míg az import értéke euróban számítva 7,8 százalékkal esett vissza, addig az exporté ennél nagyobb, 10,4 százalékos ütemben zsugorodott. Habár az első becslés keretében a KSH még csak értékindexet publikál, a májusi adatok már az import, illetve az export oldalán is a külkereskedelmi árak éves alapú emelkedését mutatták, és a júniusi exportértékesítési ipari termelői árak is számottevően, 4,2 százalékkal nőttek. Így pedig arra következtethetünk, hogy a volumencsökkenés mindkét relációban a fentinél jelentősebb volt.
Exportoldalon továbbra is a külső kereslet gyengélkedését kell kiemelni.
A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat is, közvetlenül az exportorientált feldolgozóipari ágakon, közvetve pedig az ipari beszállítókon, valamint az ipart támogató szolgáltató ágazatokon keresztül.
Emiatt az export nem képes támogatni a gazdasági növekedést.
Importoldalon a visszaesésben szintén szerepet játszik a külső kereslet gyengélkedése, tekintve, hogy a kivitelnek is jelentős az importigénye. Emellett a visszafogott beruházási aktivitás is mérsékli az importszükségletet, miközben a fogyasztói kereslet a korábban vártnál csak lassabb ütemben áll helyre az óvatossági motívum fennmaradása nyomán.
Az export alakulását illetően továbbra is jelentős a bizonytalanság, változatlanul kérdéses, hogy a külső kereslet mikorra fog rendeződni, miközben zajlanak azok a nagyberuházások, amelyek hosszabb távon jelenthetnek támaszt a kivitelnek és a gazdasági növekedésnek.
Importoldalon várakozásaink szerint a bővülés korábban térhet vissza, amennyiben oldódik az óvatossági motívum és a fogyasztási dinamika is felgyorsul.
Ezzel együtt is a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg érdemi többlete fennmaradhat.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Koszticsák Szilárd
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.