Csalfa remények
Berlinnek új impulzusokra van szüksége: ha nem történik kedvező változás, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért akár húsz százalék fölé kerülhet.
Berlinnek új impulzusokra van szüksége: ha nem történik kedvező változás, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért akár húsz százalék fölé kerülhet.
Októberben a külkereskedelmi termékforgalom érdekes képet mutatott: az export csökkent, míg az import kismértékben bővült. A Makronóm Intézet gyorselemzése szerint az export visszaesését elsősorban a csökkenő külpiaci kereslet okozhatta. Ám Németországban kedvező jelek mutatkoznak, a nagy rendelések is inkább pozitív irányba húzzák a számokat. Az importot a fogyasztás növekedése támogatta. Az erősödő külső kereslet és a termőre forduló beruházások jövőre növelhetik az exportot.
Kínát természetesen nem lehet megütni, 3400 milliárd dollárnyi exportjával magasan veri a mezőnyt.
Kína problémái is Németországnak fognak fájni.
Mutatjuk, mennyi az Oroszországba irányuló magyar export értéke.
Az ukrán exportra is komoly hatással lehet a támadás.
A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat – értékeli KSH friss adatait a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. És bár júniusban is jelentős, 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, ez mégis 472 millió eurós romlás az előző évhez képest.
A gyorsan növekvő spárga valaha virágzott a kaliforniai farmokon – mostanra azonban komoly gazdasági nehézségek sújtják a termelőket.
A japán vállalatvezetők újabb, 150-200 millió eurónyi beruházási szándékról számoltak be a miniszternek.
Úgy néz ki, hogy ezen a területen Oroszország sokkal versenyképesebb az EU-val szemben.
A többlet oka főként az utóbbi napok napsütéses időjárása.
A Makronóm Intézet szakértője szerint a ma közzétett friss szolgáltatás-külkereskedelmi adatokból az tűnik ki, hogy e szegmensen keresztül a német gazdaság problémái egyelőre nem gyűrűztek be hozzánk. Például a hazai turizmusban még mintegy 20 százalékos növekedési potenciál van a koronavírus-járvány előtti szinthez képest.
A lap szerint a nyugati politikusoknak vissza kell fogniuk a protekcionista hajlamaikat.
Felmerül a kérdés: mi adja a magyar gazdaság erejét, mi biztosítja, hogy még egy ilyen külső tényezők által okozott válsághelyzetben sem sérültek a gazdaságunk alapszövetei?
Az EU képtelen elfogadni a kínai autóexport 2023-as látványos lendületét – mondják a kínaiak az Ursula von der Leyen által bejelentett szubvencióellenes vizsgálatra reagálva. Ez nem csoda, hiszen a Müncheni Autószalonon az új kínai elektromos járművek gyakorlatilag llopták a show-t. Európa megvédené az autógyártását, de ezt lehet, hogy nem vizsgálatokkal, hanem egy másfajta hozzáállással kellene megoldani.
A román gazdák már azt is kilátásba helyezték, hogy eltorlaszolják a határátkelőket.
Tavaly az amerikai elnök gabonasilók építését ígérte a lengyel-ukrán határon a gabonaszállítás megkönnyítése érdekében. Miután egy év alatt egy kapavágás sem történt, a lengyelek rákérdeztek a dologra. Fagyos csend a válasz.
Minél tovább tart ez a háború, annál több mindent kell majd Kínának adniuk – áron alul.
Mikola Szolszkij szerint a lengyel és magyar gazdaegyesületek hadat üzentek az ukránok ellen.
„Szinte minden ukrán terméket készek vagyunk exportálni” – fogalmazott Janusz Wojciechowski.