Ki a bürokratákkal Brüsszelből! – exkluzív interjú Alice Weidel AfD-vezérrel és Orbán Viktorral (VIDEÓ)
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/a-vm9qXx0jCKS82HPfAQAgFSK9GcGpBrcHuq3K50K3M/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ0N2ViNjhhYmY4ZjQ3NjA4MGFkODdjMzcxOWI3ZDI4.jpg)
Merre tovább, Európai Unió? Kik a valódi szabadságharcosok? Meddig erősödnek a patrióták?
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/a-vm9qXx0jCKS82HPfAQAgFSK9GcGpBrcHuq3K50K3M/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ0N2ViNjhhYmY4ZjQ3NjA4MGFkODdjMzcxOWI3ZDI4.jpg)
Brüsszel azt állítja, az EU felkészült arra, hogy Donald Trump következő célpontjaként extravámokat kap a nyakába. Ha az unió belemegy a kereskedelmi háborúba, tovább romlik egyébként sem rózsás helyzete.
Miután az amerikai elnök megerősítette korábbi szavait, és ismét büntetővámokkal fenyegette meg az Európai Uniót, Brüsszel nagyobb sebességre kapcsolt a kereskedelmi háború előkészítésében. Az események napról napra változnak, cikkünkben a lapzártáig bejelentett döntések és intézkedések szerepelnek. Az Európai Bizottság eddig abban bízott, hogy ha megígéri Donald Trumpnak, hogy több cseppfolyós földgázt és fegyvert vásárol az Egyesült Államoktól, lassan lecsillapodik az extravámokkal kapcsolatos felfokozott elnöki hangulat. Nem ez történt. Trump 25 százalékos tarifát vetett ki a kanadai és a mexikói termékekre, Kínát pedig 10 százalékos vámmal sújtotta. A kereskedelmi háborút aztán két szomszédja esetében az utolsó pillanatban elnapolta, egy hónapos haladékot adva nekik a határaikon átnyúló csempészet és migráció megállítására. Ezzel egy időben azonban megerősítette: bár nincs még pontos dátuma az Európai Unió ellen kiszabott vám bevezetésének, az biztos, hogy a közeljövőben kitűzik. Az elnök ugyanúgy a külkereskedelmi hiányra hivatkozott, mint Mexikó és Kanada esetében. Mint mondta, az EU-s tagállamok szinte semmit nem vásárolnak az Egyesült Államokból, az amerikaiak viszont csúcsra járatták az importot az unióból, így 300 milliárd dolláros éves különbözet jöhetett létre, és ezt most vámok segítségével akarja megszüntetni. Szavaival vitatkozik az Európai Bizottság jelentése, amely a kereskedelmi hiányt 2023-ban 155,8 milliárd euróban jelölte meg, Trump kommunikációjában azonban már megszokhattuk a nagyvonalú kerekítéseket.
Az EU tehát lassan törvényszerűnek látja a kereskedelmi háborút, és ami azt illeti, már hosszú hónapok óta szövegezi a dokumentumot a bosszúvámokkal sújtott amerikai termékekről.
Brüsszel ki akarja húzni Trumpék méregfogát azzal, hogy ráveszi a tagállamokat: ne menjenek bele kétoldalú megállapodásokba az amerikaiakkal, hanem minden lépést egységben, az EU tömbjének jóváhagyásával tegyenek meg. Bár az egységes uniós kereskedelmi lépések az Európai Bizottság hatáskörébe tartoznak, Trump nyíltan elfordul a multilaterális kapcsolatoktól a bilaterálisok felé, így feltehetően igyekszik majd kivételt tenni egyes tagállamokkal, ahogyan az Egyesült Királyságot sem kívánja agyonvámolni – szemben az Európai Unióval.