Így tarolta le Kína negyed évszázad alatt a világkereskedelmet

Az Egyesült Államok egyértelmű szándéka Kína kereskedelmi hegemóniájának megsemmisítése. Lássuk, hogyan néz ki a térkép Peking szemszögéből.

Az Egyesült Államok egyértelmű szándéka Kína kereskedelmi hegemóniájának megsemmisítése. Lássuk, hogyan néz ki a térkép Peking szemszögéből.
Jelenleg kilenc országnak van atomfegyvere, a rakéták számának megoszlása azonban brutális eltérést mutat – még mindig Oroszország javára.
A vámok emelése csupán egy része Peking kereskedelmi háborús arzenáljának. A valódi ütőlap a kezében a ritkaföldfémek exportkorlátozása és tilalma. Washingtonnak jelenleg esélye sincs gyors diverzifikációra, az egyetlen lehetősége az lesz, ha átgondolja a Kínával szemben elindított hadjáratát.
Nincs ember és tőzsde, aki és ami követni tudná Donald Trump cikázását a világ legkockázatosabb játékában. Az elnök éppen békén hagyja a többi országot, és Kína ellen indított totális kereskedelmi háborút – ez a játszma azonban mind közül a legveszélyesebb Amerikára és a globális gazdaságra nézve.
Kína keményen beleáll a kereskedelmi háborúba Washingtonnal, még az sem riasztja el, hogy Trump immár 104 százalékos vámokkal fenyegeti. Előkerült az ütőkártya is a ritkaföldfémekkel kapcsolatban.
A vámháború elkerülhető lett volna, de az Európai Bizottság hibát hibára halmozott, majd belezuhant a szokásos ideológiai csapdába.
Pincehideg rémálom: Trump 200 százalékos vámja tönkreverheti Európát.
Az almás vállalat márkaértéke az idén már 574,5 milliárd dollárnál jár. A Microsoft több mint 100 milliárddal marad le mögötte.
Amikor az amerikai elnök üzleti alapú külpolitikáról beszélt, a lehető legkomolyabban gondolta. Gyakorlatilag úgy vásárolná fel ingyen Ukrajnát, hogy közben kitiltaná az EU-t az országból.
Macron az európai védelmi terv 150 milliárd eurós hitelkeretét kereskedelmi zsarolásra kezdte használni. A feltétele egyszerűen kizárja Nagy-Britanniát a fegyverkereskedelemből, a záradékot pedig csak akkor vonja vissza, ha a britek beengedik felségvizeikre a francia halászhajókat. Vagyis pár ezer tonna halon múlik az EU kiterjesztett védelmi koncepciója.
Az egyre erősebben formálódó vámháború ismét egy fontos dologra világít rá: nincs olyan forgatókönyv, amelyben Brüsszel az uniós tagállamok egészét megfelelő hatékonysággal tudná képviselni. A kudarc jól megvilágítja az európai egység hamis illúzióját.
Az Európai Bizottság immár nem elégszik meg azzal, hogy büntetővámot vet ki a kínai importelektromosokra. Vizsgálatot indít a BYD szegedi beruházása ellen – amiről egyedül Magyarországnak felejtett el szólni.
Donald Trump látszólag minden koncepció és a következmények felmérése nélkül használja fegyverként a vámokat. A kereskedelmi háború kiváltó okai mögötti taktika azonban nagyon is logikus válaszokat ad a miértekre.
Az Egyesült Államok szerint a NATO már egyenlő önmagával.
A Biden-féle chiptörvény a végnapjait élheti.
Jövőre kiürül a német hadsereg fejlesztésére eleve trükkökkel feltöltött speciális alap. Az új törvényhozás a blokkoló kisebbség miatt nem tud módosítani az alkotmányon úgy, hogy az lehetővé tegyen egy újabb hatalmas hitelfelvételt. Friedrich Merz tehát a mostani béna kacsa parlamenttel fogja azt megszavaztatni, a szükség törvényt bont alapon.
Az amerikai és orosz vezetők közös geopolitikai érdekekről beszéltek a szaúd-arábiai találkozó után. A világ legizgalmasabb geopolitikai kirakósát láthatjuk magunk előtt.
Zajlik a szócsata Trump elnök és Zelenszkij között. Az ukrán vezetőt már közvetlen környezete is igyekszik lecsillapítani, kevés sikerrel.
Ukrajna majd újjáépül, Európát most rombolják le. Ez az igazi végjáték. Ennyire ostobán ér véget. Révész Béla írása.
Brüsszel buborékba zárta magát, a pragmatikus gondolkodást száműzte, Európa pedig egy ideológiai alapú politika csapdájában találta magát, ahol az Európai Bizottság egyszemélyes parancsnoksága diktál.