NATO: túlélte a Szovjetuniót, de túléli-e az Egyesült Államokat?

2025. július 04. 21:10

Amerika egyre hangosabban kérdőjelezi meg saját szövetségi kötelezettségeit – Mike Lee republikánus szenátor friss törvényjavaslata egyenesen a NATO-ból való kilépésre szólít fel. A „Not A Trusted Organization Act” nem csupán politikai provokáció, hanem világos jele annak, hogy az amerikai külpolitikai gondolkodásban mély törésvonalak húzódnak.

2025. július 04. 21:10
null
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm elemzője.

Bár Donald Trump a közelmúltban lezajlott hágai NATO-csúcson biztosította a tagállamokat arról, hogy az Egyesült Államok megbízható szövetséges, Washingtonban más stílusban beszélnek. Amerikán belül még a legfelsőbb szinten is igen nagy a megosztottság NATO-ügyben, egyre erősítve azokat a hangokat, amelyek az Egyesült Államok kilépését látnák üdvösnek nemzetbiztonsági szempontból. 

A napokban Mike Lee (egyébként republikánus) szenátor konkrét lépésre szánta el magát, és törvényjavaslatot nyújtott be a témában. A Not A Trusted Organization (Nem Megbízható Szervezet) névre keresztelt tervezet alapból azzal érvel, hogy a kollektív védelem elve a szövetségesek megváltozott magatartása miatt napjainkban már egyáltalán nem alkalmazható a gyakorlatban, és súlyosan sérti az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit.  

A probléma Ukrajnával és Európával van 

Lee pusztán a tényekre hagyatkozik javaslata indoklásában. Mint írja, az 1949. április 4-én megalakult NATO-nak egyetlen célja volt: a Szovjetunió politikai és katonai befolyásának ellensúlyozása Kelet-Európában. Miután 1991-ben a Szovjetunióval együtt a Varsói Szerződés is felbomlott, a szövetség eredeti célja, ezzel relevanciája is megszűnt. Gorbacsov még ígéretet kapott arra, hogy a NATO nem fog keleti irányban terjeszkedni, ennek ellenére éppen ez a folyamat kezdődött meg 1999-ben, hogy 2025-re eljusson egy Moszkva számára érthetően aggasztó biztonsági helyzethez: Oroszország immár 2400 kilométeren határos a NATO-val, amely ráadásul körülölelte a Balti-tengert.  

Putyin 2007-ben már figyelmeztette a szövetséget, súlyos provokációnak nevezve annak expanzióját, de senki sem törődött vele, ellenben újra és újra előkerült az ukrán csatlakozás gondolata. Oroszország (írja Lee a tervezet indoklásában) 2022-ben végül Ukrajna megtámadásával adott nyomatékot a figyelmeztetésnek, ennek ellenére egyes tagállamok még mindig a bővítés mellett érvelnek, ami már (súlyos konfliktusteremtő jellege miatt) semmiképpen nem áll összhangban az Egyesült Államok érdekeivel.  

Keresd a pénzt! 

Lee a NATO finanszírozási problémáit is beleszőtte javaslatába. Mint írja, 2014-ben, a walesi NATO-csúcson a tagállamok ígéretet tettek a GDP-arányosan 2 százalékos védelmi költségvetés elérésére, ám ezt több tag a mai napig sem teljesítette (a szenátor ennek megfelelően kétségét fejezte ki a hágai csúcson vállalt 5 százalékos küszöb elérése kapcsán is). 

A cikk folytatása a makronom.eu oldalon olvasható.

Címlapfotó: Pexels

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.eu oldalon.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
juhus-61-62
2025. július 04. 23:31
végre-végre-végre, hogy 1 szókimondó képviselő előjött a farbával, miszerint az eddig létező NATO - az amúgy gyarmattartásra szakosodott Európai hatalmak "bratyi/haverkodása" révén: - mindig is csak ígérgetett, de a bidendemokraták (durván kitömött pénzzel/ért) elfogadták akár az ígérgetés ígéretét is - ha az ígéretszegők tartják a pufájukat: a deepstate érdekében. nos: sacc/kb. itt tartunk most. hja nem egészen, mert D.Trumh azért sokkal okosabban/magyarabbul gondolja/tudja a Világ eddig megoldatlan rejtvényeit. - hál'ISTENnek! mielőtt - akár a genderideológia által - ki kellene pusztulnunk a bőségteremtő FÖLDANYA legszebb bolygójáról...
pandalala
2025. július 04. 23:15
"A probléma Ukrajnával és Európával van" Ja. De csak az USA után!!! .... :-(((
pandalala
2025. július 04. 23:11
a SZU sokkal előbb volt mint az OTAN .... ráadásul, teljesen összehasonlíthatatlan szervezetek :-D
Dermedve
2025. július 04. 22:44 Szerkesztve
"1949. április 4-én megalakult NATO-nak egyetlen célja volt: a Szovjetunió politikai és katonai befolyásának ellensúlyozása Kelet-Európában" Amikor Jaltában (1945) megegyeztek Európa felosztásában akkor ez nem volt fontos. Négy év múlva "baráti gesztusként" megalakították a NATO-t. A SZU pedig -természetesen- barátságtalan lépéssel válaszolt. Létrejött a Varsói Szerződés. Hamar ellenség lett a barátból. (Én még úgy tanultam a NATO a nácizmus feléledését volt hivatott megakadályozni. A SzU kérte is felvételét de megtagadták. Rég volt.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!