Az ázsiai befektetések segíthetik a magyar gazdaságot, miután Németország recesszióba süllyedt

2025. február 20. 12:28

Magyarországot a Németországtól való gazdasági függősége sebezhetővé tette. A kormány ezért a kieső beruházásokat az egyre dinamikusabban fejlődő ázsiai országok gazdasági együttműködésével kompenzálja – mutat rá a Faktum tényellenőrző portál.

2025. február 20. 12:28

A Transzparens Újságírásért Alapítvány arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt években számos kritika érte a kormány által hozott befektetésösztönző intézkedéseket, amelyek a külföldi – elsősorban ázsiai – működőtőke Magyarországra hozatalát célozzák. 

Egyes elemzők és közgazdászok szerint ezek az ösztönzők aránytalanul nagy költségekkel járnak, miközben a gazdaságra gyakorolt hatásuk elmarad az elvárttól, sőt az összes ilyen jellegű támogatás nagyrészt „kidobott közpénz”.

Elemzésükben rámutattak, hogy éles kritikát fogalmazott meg a 444.hu cikke is, amely rámutatott, hogy míg Magyarország 2024-ben 4000 milliárd forinttal támogatta a beruházásokat, amelyeknek 80 százaléka kínai, japán és dél-koreai vállalatokhoz került (ezen belül hét kínai vállalat részesült a támogatások felében), addig a beruházások volumene 2022 óta csökken. 

A Faktum most annak járt utána, hogy mik az ázsiai befektetések tényleges hatásai a magyar gazdaságban.

A kritikusok gyakran hangoztatott érve, hogy a támogatott cégek gyakran kizsákmányolják a helyi munkaerőt, alacsony a hozzáadott értékük, és technológiai szempontból sem járulnak hozzá érdemben a hazai ipar fejlődéséhez. Álláspontjuk szerint ezek a vállalatok elsődlegesen saját érdekeiket tartják szem előtt, míg a magyar gazdaságban keletkező hasznok összességében nem érik el az állami támogatások összegét. Ezen felül a fenntarthatóság kérdése sok esetben háttérbe szorul, és az ilyen jellegű beruházások gazdasági, társadalmi és környezeti hatásai hosszabb távon súlyos problémákat okozhatnak.

Ez a leegyszerűsített narratíva azonban figyelmen kívül hagy számos olyan tényezőt, amellyel a magyar gazdaságpolitikának kalkulálnia kell.

Magyarország gazdasági szerkezete hosszú időn keresztül erősen függött a német ipartól, különösen az autóipartól. Németország azonban 2023 végén technikai recesszióba került, és 2024-ben is csak stagnálni tudott az energiaárak emelkedése, a kereslet visszaesése és a globális gazdasági bizonytalanságok miatt – hívták fel a figyelmet.

Mint ismert, a német ipari termelés visszaesése különösen az autóipart érinti, amely hagyományosan a magyar gazdaság egyik legfontosabb ágazata. Magyarország exportjának közel 25 százaléka Németországba irányul, így a német gazdasági nehézségek közvetlen hatással vannak a magyar GDP-re és a foglalkoztatásra. Ebben a helyzetben az ázsiai beruházások  új perspektívát nyithatnak a magyar export számára, miközben hozzájárulhatnak a GDP növekedéséhez és a gazdaság ellenállóbbá tételéhez.

Ezt is ajánljuk a témában

A Faktum elemzése alapján, az MNB ( Magyar Nemzeti Bank) és a kormány várakozásai szerint a hazai gazdaság 2025-ben 3-4 százalékos növekedést érhet el, amelyben jelentős szerepe van a külföldi működőtőke-befektetéseknek, így a kérdés tehát az, hogy milyen mértékben képesek az ázsiai beruházások pótolni a német visszaesést, illetve új lehetőségeket teremteni a magyar gazdaság számára. 

Az utóbbi időkben egyértelművé vált, hogy a kormány stratégiai célként kezeli az ázsiai befektetések bevonzását, különösen az akkumulátor- és az elektromosjármű-ipar területén.

Az ázsiai befektetések közül kiemelendő az egyik legjelentősebb kínai beruházás a szegedi BYD-gyár, amely nemcsak a helyi gazdaságot élénkíti, hanem kulcsszerepet játszik a fenntartható közlekedési megoldások elterjedésében is. A beruházás a legfrissebb hírek szerint akár 10 000 új munkahelyet is teremthet a régióban, az átlagbért jóval meghaladó, 1800-2000 eurós fizetéssel. 

Mint írták, ez a fejlemény alapjaiban változtatja meg a helyi munkaerőpiacot, hiszen a munkahelyteremtés hatása nem csupán a közvetlen foglalkoztatásban érhető tetten: Az ellátási láncokhoz csatlakozó kis- és középvállalkozások számára is egyre több lehetőség nyílik, amely tovább bővíti a foglalkoztatási potenciált.

Az ázsiai nagyvállalatok jelenléte a magyar gazdaság technológiai színvonalát is emeli, amit jól mutat a kínai CATL debreceni akkumulátorgyára, amely 7,3 milliárd eurós beruházásával nemcsak a helyi ipar kapacitásait növeli, hanem a legmodernebb technológiák alkalmazásával a globális versenyképességet is fokozza. 

Az elemzés szerint, az ilyen beruházások nem csupán gyártókapacitást hoznak létre, hanem tudástranszfert is megvalósítanak.

Összességében Magyarország egy gazdasági átrendeződés közepén áll, amelyben az ázsiai beruházásoknak egyre nagyobb szerepük van. A következő években dől el, hogy ezek a befektetések milyen mértékben tudják hosszú távon stabilizálni és növekedési pályán tartani a magyar gazdaságot.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Huszár Márk / Heves Megyei Hírlap

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2025. február 20. 13:37
Nincs mese, erőteljesebben kell preferálni az ázsiait, amerikait és az oroszt. Az eurolisbi csürhe nemsokára lecseng.
contractor-2
2025. február 20. 13:37
"kínai CATL debreceni akkumulátorgyára, amely 7,3 milliárd eurós beruházásával nemcsak a helyi ipar kapacitásait növeli," Hanem az ország fölöslegesen lebetonozott területeit is. Tavaly 54%-kal csökkent az akkumulátor ipar itthon. Kell ez még valakinek egyáltalán? Már buszokban is a hidrogéneset tesztelik.
lukasenko
2025. február 20. 13:33
A koreai SK Komáromban és Iváncsán is felépített egy-egy hatalmas akkugyárat, de mivel most nincs elég kereslet a termékeikre, nagyon alacsony kapacitással működnek. Az elmúlt egy évben több mint ezer külsős munkavállalót és több mint ötszáz saját dolgozót építettek le, most a logisztikai részleg munkatársait szerveznék ki külön cégbe. Hetek óta terjednek a pletykák, hogy bezárhatják a több mint ezer embernek munkát adó komáromi gyárat, ezt az értesülést az SK nem cáfolja.
atti64
2025. február 20. 12:42
LE KELL VÁLNI ERRÖL A KÖCSÖG UNIOROL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!