A nap reakciója: Magyar Péter pénzügyese olyan szinten nem tud semmit a Bige-féle százmillióról, hogy még tagadni is elfelejtett

Biztos nem tudta, hogy sose szabad „fullba nyomni”.

A sajtóhírek szerint feltehetően Svájcon át érkezett százmilliós támogatások újabb kérdéseket vetnek fel Bige László és a Tisza Párt kapcsolatáról.
Legalább százmillió forintos támogatást nyújtott Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa Magyar Péter és a Tisza Párt köreinek – írja a Magyar Nemzet. A lap információi szerint az összeg Svájcon keresztül juthatott el az érintettekhez. Érdekesség, hogy Bárdos Barnabás, a Tisza Párt pénzügyese a alp megkeresésére úgy reagált, hogy nem hallott erről, és arra biztatta az újságírókat, hogy az üggyel kapcsolatos intormációkért forduljanak a Tisza Párt kommunikációs osztályához.
Ezt is ajánljuk a témában
Biztos nem tudta, hogy sose szabad „fullba nyomni”.
Bige László vagyonát 2024-ben 125,9 milliárd forintra becsülte a Forbes, amivel továbbra is ott van a szupergazdagok között. Az üzletember jelenleg a 21. leggazdagabb magyar ember. Pénzéből pedig szívesen ad a balliberális ellenzéki erőknek. Így volt ez a 2022-es választási kampányban is. Bige 2021 tavaszán még házi őrizetben egy szokatlanul nagy mintából (5000 fő megkérdezésével) készült, több 10 millió forintba kerülő közvélyeménykutatást rendelt – állítása szerint azért, hogy megtudja, képes lesz-e az ellenzék leváltani a kormányt.
Ezt is ajánljuk a témában
A büntetőeljárás alatt álló Bige László rendelte meg azt a több 10 millió forintba kerülő közvélemény-kutatást, amelyet egyelőre csak az ellenzéki politikusok láthattak.
A felmérés a pártok népszerűsége és a kormánnyal való elégedettség mellett felvázolt egy úgynevezett „Magyarország-problématérképet”. Ebben lényegében kijelölték a baloldali politika számára, mely témák érdeklik a legjobban az egyes szavazói csoportokat. Ekkoriban történt, hogy a Republikon Intézet kuratóriumi elnöke, a volt SZDSZ-es politikus, Horn Gábor személyesen látogatott el Bigéhez, a pletykák szerint ugyanis ő volt a kapcsolattartó az üzletember és a formálódó ellenzéki összefogás között.
A műtrágyakirály már a baloldali előválasztásokon megtette tétjeit, hiszen Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt-jelölti kampányát 5 millió forinttal támogatta, de itt nem állt meg, hiszen szerinte ezzel mindössze „némi aprót” adott a politikusnak. Bige később közölte, bármennyit is kér tőle Márki-Zay Péter ő megadja neki, és a miniszterelnök jelöltté vált hódmezővásárhelyi politikus is elismerte, hogy Bige finanszírozhatja a választási kampánya nagy részét. Az üzletember azt is kiemelte, hogy szerinte mind Dobrev Klára, mind Márki-Zay Péter kiváló ember.
Kapcsolódó vélemény
„Márki-Zay az egyetlen, aki közel áll a szívemhez” – nyilatkozta a baloldali oligarcha csütörtökön.
Ezt is ajánljuk a témában
A milliárdos a Klubrádióban megígérte, bármilyen segítséget hajlandó megadni az ellenzéknek.
Mint a Magyar Nemzet mostani cikkében olvasható, a Nitrogénművek Zrt. jelenleg súlyos pénzügyi gondokkal küzd: májusban jár le egy 200 millió eurós kötvény, amit a cég egyelőre nem tudni, vissza tud-e fizetni.
És a lap által felkeresett egyik hitelező is aggodalmát fejezte ki a társaság vagyonának vélhető kimentése miatt, attól tartva, hogy egy esetleges csőd esetén nem lesz megfelelő fedezet követeléseire.
Ráadásul a cégre további terhek is nehezednek. Mint a Mandiner olvasói emlékezhetnek: 2022-ben 11 milliárd forintos bírságot szabott ki a hatóság kartellezés miatt, és bár a Kúria új eljárás lefolytatására kötelezte a Gazdasági Versenyhivatalt, az ügy továbbra sem zárult le.
Ezt is ajánljuk a témában
A bíróság megerősítette a GVH eredeti döntését a legsúlyosabb jogsértések, az árrögzítés és a piacfelosztás terén.
A baloldali oligarchának nem ez az első problémás ügye. Még 2020 decemberében a Telex közölte, hogy őrizetbe vették a milliárdos üzletembert, akit az ügyészség
gyanúsított meg.
Bige ellen azonban 2021 tavaszán megszüntették a kényszerintézkedést. Az üzeletember akkor közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy politikai okokból támadják őt, és vádolják rendszeresen különböző bűncselekményekkel. Utalt arra is, hogy emögött Csányi Sándor, az OTP vezére állhat, akivel egykor barátok voltak, de egy üzleti konfliktus miatt ellenfelek lettek. (A pletykák szerint a konfliktus oka, hogy Csányi 2013-ban megszerezte a KITE Mezőgazdasági Zrt.-t Bige elől, de valószínűbb, hogy egy régebbi ügy, a Péti Nitrogénmművek körüli vita miatt szakadt meg a barátság.)
Bige László kijelentette azt is, hogy politikai támogatás nélkül nem lehetne ellene ilyen támadásokat folytatni. Ezt követően otthonában interjút adott a Partizánnak, amelyben többek közt azt állította, hogy kétszer kapott olyan üzenetet, ami szerint ha elmegy Magyarországról, szabad elvonulást kap. Ő erre azt válaszolta, hogy Romániából már egyszer elment, de innen nem fog elmenni. Állítása szerint egyszer kért személyes találkozót Orbán Viktor miniszterelnöktől, de nem kapott időpontot, és ez szerinte azt jelzi, hogy Orbán „már döntött az ügyéről”.
Ezt is ajánljuk a témában
A milliárdos szerint méltatlan volt az, ahogy bántak vele.
Bigének régebben is számos hatósági ügye volt. Már 1998-ban is előzetes letartóztatásba helyezték, mert több tízmilliós adócsalással és 15 millió forintos vesztegetéssel gyanúsították meg, de bíróság akkor felmentette. A „műtrágyakirály” cégcsoportjának elemeinél az elmúlt évtizedben számos alkalommal vizsgálódott a rendőrség és a versenyhivatal. Bige szolnoki kénsavgyárát már 2018 őszén átkutatta a rendőrség és a katasztrófavédelem. A rendőrség akkori közlése szerint a hulladékgazdálkodási törvény megsértése és más bűncselekmények miatt nyomoztak.
Nem mellékes, hogy a Bige Holding a műtrágyagyártásban és kereskedelemben gyakorlatilag monopolhelyzetben van Magyarországon.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Bige László cégcsoportjára 2021 októberében 14 milliárd forintos bírságot rótt ki a versenyjogi szabályok súlyos megsértése miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
A Gazdasági Versenyhivatal 14 milliárd forintos bírságot rótt ki a versenyjogi szabályok súlyos megsértése miatt.
A GVH közleménye szerint a Nitrogénművek Vegyipari Zrt., illetve a vele egy vállalkozáscsoportba tartozó műtrágyagyártó- és forgalmazó vállalkozások jogsértő módon meghatározták viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait, sőt azt is, hogy mely vevők felé értékesíthetik tovább azokat. A cégcsoport emellett a külföldről történő beszerzés korlátozása érdekében jelentős évi minimum-vásárlásmennyiséget, illetve kizárólagosságot írt elő viszonteladóinak.
A versenyhivatal közölte, hogy a Nitrogénművek Zrt. üzemelteti Magyarország egyetlen műtrágyagyárát, a hazai piacon így csak az import jelenthet számára versenyhelyzetet.
A versenyhatósági eljárás feltárta, hogy a cégcsoport olyan komplex megállapodásrendszert alakított ki a stratégiai partnereivel, amely gátolhatta a vevőkért folytatott versenyt. A megállapodások a Nitrogénművek termékei szabad árazásának korlátozására irányultak, a magas kötbérrel terhelt elvárt rendelésmennyiség, illetve a kizárólagossági kikötések pedig a helyettesítő termékek beszerzésének és értékesítésének korlátozását célozták. A cég – forgalmazóival együtt – emellett a vevők egymás közötti felosztására is törekedett.
A Bige Holding cégei fellebbezéssel éltek a Kúriánál. A cégcsoport a Napi.hu-nak a termelés fenntartásával indokolta a lépését. „A bírság összege a vállalatcsoport számláin rendelkezésre áll, ugyanakkor a rendkívüli energiapiaci helyzet olyan szintű kockázatokat jelent az iparágban, amelyek kezelésére a vállalat nem készülhetett fel előre, és minden forrásra szüksége van a megnövekedett költségeinek finanszírozásához.”. A bírságot végül mégis befizették.
Idén márciusban azonban fordulat történt az ügyben, mivel a Kúria hatályon kívül helyezte a Gazdasági Versenyhivatal Bige László cégével szemben hozott határozatát, és megállapította, hogy a már befizetett bírság visszafizetendő, valamint elutasította a GVH felülvizsgálati kérelmét, mivel úgy ítélte meg, hogy az ügy nem tartalmaz olyan jogkérdést, amely felsőbírósági iránymutatást igényelne. Ennek megfelelően nem látta indokoltnak a rendkívüli jogorvoslat lefolytatását.
Az eljárás eredményeként
a GVH-t új eljárás lefolytatására utasították.
A Gazdasági Versenyhivatal közleménye alapján a bíróság azonban megerősítette a GVH eredeti döntését a legsúlyosabb jogsértések, az árrögzítés és a piacfelosztás terén. A GVH közleménye szerint továbbra is határozottan fellép annak érdekében, hogy a Nitrogénművek Zrt. ne bújhasson ki a jogsértések miatti felelősség és következmények alól.
No de, hogy került az üzletember cégcsoportja szinte monopolhelyzetbe a magyar műtrágyapiacon? Bige László sokat köszönhet a magyar baloldalnak, hiszen az MSZP-kormányok segítségével lett az egyik leggazdagabb magyar. Az erdélyi származású műtrágyakirály, 1984-ben érkezett Magyarországra, és miután dolgozott többek közt kajak-kenu edzőként, importált ruhákat, és barterezett autógumikkal és bárányhússal, végül vegyészi végzettségéhez közelebb álló munkába fogott. Bige a rendszerváltás környékén műtrágyával és mosószer-alapanyagokkal kezdett el kereskedni.
Ezt is ajánljuk a témában
Kereskedett holland bundával, autógumival, Jimi Hendrix-képpel és bárányhússal, végül a műtrágyánál kötött ki, amelynek magyarországi gyártását monopolizálta. Horn Gyulánál sikerrel lobbizott, Medgyessyt pedig csak „Péterkém”-nek szólította. Határozott, kemény karakter, akinek már nagyjából mindenkivel voltak konfliktusai, és a hatóságokkal is összeütközésbe került. Bemutatjuk Magyarország egyik leggazdagabb emberét, Bige Lászlót, a „műtrágyakirályt”.
A romániai Caola kizárólagos forgalmazója lett, és 1996-ra már ő lett Magyarország és Románia közötti vegyipari termékek kereskedelmével foglalkozó legnagyobb szereplő. Ekkorra óriási vagyont gyűjtött össze, és ambíciói túlmutattak a kereskedői szinten; a gyártásban is részt akart venni.
A privatizációs hullámban az MSZP-SZDSZ-kormány a Tiszamenti Vegyiművek (TVM) eladását tervezte, Bige pedig nagy nehézségek árán, – állítólag az akkori miniszterelnöknél, Horn Gyulánál sikeresen lobbizva – a harmadszorra kiírt pályázaton végül megszerezte a céget.
Bige 2002-ben még feljebb tört, és a leggazdagabb magyarok közé került. Sikerült megszereznie a Péti Nitrogénműveket (PNM) is, és Magyarország EU-csatlakozását követően, az uniós támogatások miatt beindult a műtrágya-ágazatban lassan monopóliumot szerzett. Bige korábban elérte, hogy a vámok védjék a konkurenciát jelentő importőröktől, ráadásul az MSZP-kormány intézkedéseinek köszönhetően a műtrágya-gyártáshoz szükséges gázt is olcsón tudta megvásárolni.
A Bige Holdingnak 2009-től gyártási monopóliuma volt, az országban nem maradt konkurens műtrágya-előállító.
Mindennek köszönhetően óriási pénzeket keresett. Bevételei 2010-ben elérték a 65 milliárd, 2012-ben pedig a 98 milliárd forintot.
Ezt is ajánljuk a témában
Az üzletember azt mondja, nem foglalkozik pártpolitikával. Meg azt is, hogy minden segítséget megad az ellenzéki összefogásnak, hogy legyőzzék Orbánt, akinél „minden jobb”. A milliárdos műtrágyakirály szerint „belekényszerítették ebbe”, de pályafutását közelebbről megvizsgálva nyilvánvalóvá válik baloldali kötődése.
Bige László támogatása nem egyedi eset: korábban is finanszírozta az Orbán-kormány ellenfeleit, többek között Márki-Zay Péter kampányát is. Az üzletember mostani támogatása elemzők szerint arra irányulhat, hogy egy esetleges kormányváltás után kedvezőbb szabályozási környezetet biztosítson saját cége számára, különösen a versenyhivatali eljárások és pénzügyi kötelezettségek tükrében.
Fotó: MTI/Balázs Attila
***
Ezt is ajánljuk a témában
A liberális politikus szerint Bohár Dániel már nem sokáig mosolyoghat.