Harris vagy Trump és a tét: felfegyverzik vagy pihenőre küldik Amerika-világcsendőrt?

2024. október 30. 10:01

Ukrajnától Kínáig, atomfegyvertől az intifádáig – túlzás nélkül az egész világ sorsa múlik azon, melyik jelölt győz.

2024. október 30. 10:01
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Nyitókép: Donald Trump még elnökként egy elesett katona hazaszállításakor
a Delawar állambeli Dover légibázisán, 2019 november 19-én. Forrás: MANDEL NGAN / AFP

***

Kamala Harris és Donald Trump totálisan ellentétes jövőképeket vázolt fel a világ számára. Az is egyértelmű, mik a fő konfliktuspontok: az Egyesült Államok szerepvállalása a világban általában, de az orosz-ukrán háború kezelésének módja, a Kínával való kereskedelmi háború ügye, Izrael önvédelemhez való jogának és az Iránnal való viszonynak a kérdése.

Összességében az mindenképpen elmondható, hogy

Donald Trump elsődleges célja – ahogy korábban elnöksége alatt is volt – csökkenteni az amerikaiak világcsendőr-szerepét, s így az ezzel járó kiadásokat is.

Ennek megfelelően kezdeményezte az afganisztáni amerikai misszió befejezését, már 2020-ban megkezdve a tárgyalásokat a tálibokkal (a kivonulást végül a Biden-kabinet vezényelte le, mérsékelt sikerrel). 

Ezt is ajánljuk a témában

Senkit sem érdekel már Afganisztán, ahol a tálibok épp a nyugati nyitáson dolgoznak

Tavaly augusztusban az USA – és vele a NATO hadereje – villámgyorsan és kaotikus körülmények között hagyta el Afganisztánt. Az ázsiai országban ismét a tálibok kerültek hatalomra, akik szemmel láthatóan próbálnak megfelelni a nyugati gazdasági nyitás feltételeinek. A figyelem azonban az orosz-ukrán háború miatt politikai és gazdasági értelemben egyaránt elterelődött Afganisztánról. A tálibok lehetőségeiről Háda Bélával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársával beszélgettünk.

Trump 2019-ben elrendelte a Szíriában szolgáló amerikai katonák hazahozatalát is, csupán az olajmezők védelmére és a terrorizmus elleni korlátozott hadviselésre maradt ott pár csapat. Mindemellett beszélőviszonyban maradt a világ többi vezetőjével, így Vlagyimir Putyinnal és Hszi Csinpinggel is, ami miatt rendszeresen érték kritikák.

2020-ban szlogenként is kiváló mondatban foglalta össze a politikáját:

„nem vagyunk mi a világ rendőrei!”

Ezzel szemben Kamala Harris alapvetően a demokrata héjapolitika folytatásában érdekelt, hiszen – mint lapunknak korábban Csizmazia Gábor Amerika-szakértő kifejtette –, ott van egy amerikai küldetéstudat is, ami elsősorban a külpolitikában volt tetten érhető, s innen ered ennek a hagyománya, hogy a dolgokat fekete-fehéren, jók és rosszak harcaként kell látni, ebben pedig nincs helye tárgyalásnak olyanokkal, akikkel nem értünk egyet. Vagyis ha Trump politikáját izolacionalistának – elszigetelődéspártinak – lehet hívni, ugyanilyen erővel lehetne Harrisékét ignoránsnak nevezni.

Ezt is ajánljuk a témában

De lássuk a részleteket!

Amerika, Ukrajna és a NATO

Trump korábban többször hangot adott a NATO-val kapcsolatos szkepticizmusának, és javasolta a NATO céljának „alapvető újraértékelését”. Ezirányú gondolatai nem új keletűek, már 2019-ben kijelentette, hogy a NATO-tagok alapvetően az amerikaiak nagylelkűségének haszonélvezői.

Az ukrajnai háború kitörésével ez csak fokozódott.

Mindannyian emlékszünk még Donald Trump nagy NATO-kritikájára, 2024 márciusából, amikor a volt elnök kijelentette:

Amerika nélkül gyakorlatilag nincs NATO

Sietett persze hozzátenni, hogy az Egyesült Államok „100 százalékban” a NATO-szövetségesek mellett fog állni – de csak akkor, ha a többi tagállam is méltányosan kiveszi a részét a terhek viseléséből (az is kiderült: hazánknak nincs miért aggódni).

Ezt is ajánljuk a témában

 Ami pedig az orosz-ukrán háborút illeti, Trump álláspontja egyértelmű: meggyőződéssel vallja, hogy huszonnégy óra alatt el tudná érni azt, hogy tűzszünet legyen. Tavaly kifejtette, „minden egyes nappal, amikor ez a proxy-csata Ukrajnában folytatódik, globális háborút kockáztatunk”. Ellenben a demokraták fejére olvasta, hogy a harmadik világháborút kockáztatják; emellett kampányában hangot adott annak is, hogy „alapvetően átértékeli” az Ukrajnával kapcsolatos megközelítést.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezzel szemben Kamala Harris várhatóan továbbmenne a Joe Biden által kijelölt úton, mind a NATO, mind Ukrajna kapcsán.

Harris, ha szóba kerül, a NATO erőteljes támogatását hangsúlyozza, és úgy véli, hogy az amerikai részvétel, pontosabban az amerikai vezetés a szövetségben éppenséggel a globális stabilitás megőrzéséhez kulcsfontosságú.

A demokrata jelölt vallja, hogy „az erős NATO erősebbé teszi Amerikát”, és ez szerinte az együttműködésen alapuló külpolitika. Egyébként a legtöbb demokrata politikus ugyancsak támogatja a NATO-t és az Ukrajnának nyújtott segélyekkel is teljes mértékben egyetért.

Biden 2023 őszén, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta, közölte: „Ukrajna iránti elkötelezettségünk nem gyengül. Ki fogunk állni a szabadságért és szabadságért ma, holnap, és ameddig kell!”. 

E téren Bidenék sokat szervezkedtek, összeszedtek 50 országot Ukrajna mögé, sőt, Budenék ötlete volt az a gigahitel is, amiről a napokban döntöttek a G7-ek részvétele mellett.

Ezt is ajánljuk a témában

Kamala Harris alelnök az ukrajnai békecsúcson tartott beszédében ugyancsak kiemelte Ukrajna támogatásának stratégiai és morális kötelességét, hozzátéve a gyakran hangoztatott érvet, miszerint „Amerika nem jótékonyságból áll Ukrajnával, hanem azért, mert ez a mi stratégiai érdekünk.”, vagyis Oroszország gyengítése. Bár a választás közeledtével már szóba merte hozni a tárgyalásokat is, és Ukrajna NATO-tagsága kapcsán is kitért a kérdések elől.

Kétállam és kételyek

Mivel a Hamász tavaly október 7-i támadása egyfajta láncreakcióként idén őszre lángba borította a Közel-keletet, ez a kérdés is jóval bonyolultabbá vált.

Ezt is ajánljuk a témában

Donald Trump hagyományosan Izrael megingathatatlan szövetségeseként pozicionálja magát, korábbi elnökségére utalva nem alap nélkül: emlékezetes, ő volt az, aki Izrael fővárosaként ismerte el Jeruzsálemet, és szemet hunyt a ciszjordániai zsidó telepek létesítése fölött.

Most egyfelől ugyancsak teljes mellszélességgel Izrael mellé állt, ugyanakkor óva intette a zsidó államot a túlkapásoktól, mert azzal támogatókat veszíthet.

Trump egyik nagy vívmánya volt az Ábrahám-egyezmények tető alá hozása, hiszen míg korábban Izrael állam létét sem ismerte el a muszlim világ, 2020 augusztusától Trump bábáskodása alatt normalizációs szerződéseket kötött Izraellel számos muszlim vagy arab ország, kezdve az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel, majd Szudánnal, Marokkóval és Koszovóval.

Ezt is ajánljuk a témában

Emellett Trump sokszor hangsúlyozta, hogy kormánya maximális nyomást gyakorolt az atomfegyverre áhítozó perzsa államra, kilépve az atomalkuból.

Ezzel szemben Kamala Harris, bár nem hátrált ki teljesen Izrael támogatásából, de folyamatosan hangot ad a palesztin civilek humanitárius helyzete miatti aggodalmának, elkötelezett maradt a kétállami megoldás mellett, és tűzszünetet javasolt, ami Izraelnek kevéssé lenne előnyös ebben a helyzetben.

Ezt is ajánljuk a témában

Biden egyébként korábban ennél drasztikusabban lépett fel, a fegyverellátás megszüntetésével fenyegette meg Benjamin Netanjahu kormányát, azonban a választások közeledtével már inkább nem terhelte tovább ezzel Kamala Harris kampányát.

Harris viszont maga próbált meg furcsán egyensúlyozni, hisz abban, hogy szép szóval le lehet szerelni Iránt és az atomprogramját, ezért az atomalku megújítását szorgalmazza.

Ezt is ajánljuk a témában

Héjanász a zavaron

A fentiekhez természetesen a két párt belső ellenzékének is lesz némi szava.

Elsősorban Trumpnak akadhat dolga a kérdés kapcsán, hiszen a Republikánus Párton belül egyértelmű a szakadék az elnök „Amerika az első!” ideológiáját vallók és azok között, akiket a legjobban talán régivágású beavatkozás-pártiaknak mondhatnánk.

Trump víziója – és korábbi elnöksége – is Amerika globális szerepvállalásának csökkentését jelentette, miszerint Washingtonnak, pláne a Pentagonnak nem kellene mindenbe beleütnie az orrát.

S minden jel arra utal, hogy a szavazók egyetértenek ebben vele: egy felmérés szerint a republikánus szavazók harcias kedve a világ formálására 50 éves mélyponton van, csak enyhe többségük gondolja úgy, hogy egyáltalán előnyös az, hogy Amerika aktív szerepet játszik a világban (ez az arány demokratáknál több mint kétharmados); ráadásul 57 százalékuk csökkentené ezt a szerepvállalást.

Mindössze 13 százalékuk tartaná fenn a „világ vezető hatalmának” szerepét e téren (a demokratáknál 65 százalék ragaszkodik ehhez).

Ezzel szemben több republikánus prominens, mint például Mike Pence volt alelnök, morális kérdésnek tartja Ukrajna megsegítését, és ott van Nikki Haley volt ENSZ-nagykövet, aki amellett kardoskodik, hogy folyamatos és egyértelmű módon kötelezze el magát Amerika Ukrajna mellett mind katonai, mind gazdasági tekintetben az orosz agresszió visszaszorítása érdekében, hiszen ez az Egyesült Államok dolga a világban. 

De a republikánus héjalistán ott van még Mitch McConnell szenátor, aki az amerikai nemzetbiztonság és gazdasági stabilitás védelmében tartja fontosnak Ukrajna mellé állni minden áron, Lindsey Graham szenátor, aki szerint Amerika tekintélye és a világban elfoglalt stratégiai pozíciója forog kockán, ha nem lép fel erővel, és hasonlóképpen vélekedik Michael McCoul képviselő, a Képviselőház külügyi bizottságának elnöke.

A demokratáknál ilyen probléma nem igazán van, Harris a progresszívebb szárnyat képviseli, vagyis

a legszebb amerikai héjahagyományokat, értve ezalatt a NATO-val és az ENSZ-szel való beavatkozási kezdeményezéseket, együttműködéseket.

Neki legfeljebb pártja radikális balszárnyával akadhatnak gondjai, akik emberi jogi és pénzügyi okokból a katonai költségvetés csökkentése és a külföldi kötelezettségvállalások visszanyesése mellett érvelnek, különösen a konfliktuszónákban, jelesül az ukrajnai katonai segítség árcéduláit lobogtatva – paradox módon ezzel Trump vonalához állva közelebb.

Vámház körút kilenc és a többi

Kína és a kínaiakkal való kereskedelem kapcsán van némi egyetértés legalábbis abban, hogy meg kell fékezni a távol-keleti óriás egyre növekvő befolyását, de ennek elérésére két teljesen különböző vízióval házalnak.

Trump meg kívánja vonni Kína „legkedvezményesebb ország” kereskedelmi státuszát, és feltehetőleg magas importvámokat kíván bevezetni – ezzel védené az amerikai ipart, mint azt korábban kifejtette.

A republikánus jelölt szerint Kína kihasználta az Egyesült Államok gyengeségeit, amiből évente mintegy 507 milliárd dolláros haszonra tett szert.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezért nem riadna vissza egy 100 százalékos vámkivetéstől sem a republikánus jelölt – a gazdasági protekcionizmus része lenne egyébként más országokból érkező importtermékekre is 10-20 százalékos vámkivetés.

Trump tudja, miről beszél: előző elnöksége alatt már kitört egy kínai-amerikai vámháború.

Harris ennél összetettebb választ adna, egyoldalú vámkivetések helyett inkább a Kínára nehezedő többoldalú nyomást részesíti előnyben: az indo-csendes-óceáni térségbeli szövetségesek keresésére összpontosítana, és persze az emberi jogi normákat is behajtaná Kínán, legalábbis szavakban.

Nem gazdasági természetű háborúba azért nem menne bele – jobban is teszi.

Ezt is ajánljuk a témában

S hogy mi lesz Magyarországgal és a magyar-amerikai kapcsolatokkal? Azt már kielemeztük.

Ezt is ajánljuk a témában

Kövesse november 5-én, kedden 17 órától a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján az amerikai választás eredményét élő műsorunkon keresztül! Élő bejelentkezésünk során percről percre, több helyszínről is tájékoztatjuk Önöket a legfrissebb hírekről. A Mathias Corvinus Collegium szervezésében kerekasztalbeszélgetéssel készül Peter Boghossian, Koskovics Zoltán, Stumpf István, valamint Kovács István és Gladden Pappin. Stúdiónkban Mráz Ágoston Sámuel és Kiszelly Zoltán szolgáltatják a szakértői véleményeket, de elemzi az eseményeket többek között Nógrádi György, Robert C. Castel és Somkuti Bálint is. Továbbá élőben kapcsoljuk Amerikát is, ahonnan Kiss István és Kiss Rajmund, valamint Törcsi Péter jelentkezik! 

Facebook-oldalunk elérhetősége: https://www.facebook.com/mandiner.hu  
YouTube-csatornánk elérhetősége: https://www.youtube.com/@MandinerTV 

 

Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2024. október 30. 22:43
Ha feldobok egy érmét mindig amerika látszik ha leesik. Mert mindkét oldalára és még (biztonság kedvéért) az élére is amerika van írva. Mondta egy indiai ismerősöm :)
B_kanya
2024. október 30. 15:46
Kovács Ubul 2024. október 30. 11:23 "Magyarországon is csattanhat" ...de lehet, hogy nem :)
zsocc44
2024. október 30. 11:58
Semmi nem fog változni, egy kivénhedt ingatlan nepper és egy fogyatékos kesztyű báb közül lehet “választani”. Az USA ugyanaz marad. Az érdekei is. Fenntartani a vezető szerepet, kiválasztott, különleges népnek hiszik magukat. Képregény szinten képzett politikusokkal. A dollár és a tőzsde tartja életben az USA-át.
véna
2024. október 30. 11:41
Néztem Kamala utolsó gyűlésének összefoglalóját. Ahol, a jelenlegi női alelnök egyben elnökjelölt, aki az USA első női elnöke lehet. Furcsa eufórikus mozgással azt ígérgeti, hogy kiszabadítja a túszokat és megnyeri a választásokat. Mondom, dézsavű, de honnan? Megvan. Hát persze. Hollywood, ki más. A filmben a nő aki külügyminiszter de gyax az egyre népszerűtlenebb elnök helyettese, intéz mindent IS. Az utolsó héten megígéri, hogy kiszabadítja a túszokat és meg is teszi, de hogy? Egy totál átdrogozott éjszaka után, alig áll a lábán, haja kócos, tele konfettivel, vigyorog fülig érő szájjal mindenen mint a tejbetök. A nép önkívületben örjöng és másnap megszavazzák. A címe Long Shot 2019. Magyarul nem tudom miért de érdekes a címe: Csekély esély. Így legyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!