Trump a legutóbbi elnökjelölti vitán műsorvezetői kérdésre elmondta: „Azt akarom, hogy a háború álljon meg”. Világossá tette, hogy a háborúnak ki sem kellett volna törnie, „már azelőtt le kellett volna rendezni, hogy elkezdődött volna”, s Joe Bident okolta azért, hogy nem tudott megegyezni az oroszokkal 2021 végén-2022 elején Ukrajna semlegességéről: „Olyan könnyű lett volna ez, ha legalább fél aggyal rendelkező elnökünk lett volna, egyszerű lett volna lerendezni.”
Donald Trump megígérte, hogy ő még hivatalba lépése előtt lezárja ezt a „rendezésért síró” háborút. Október közepén leszögezte azt is, hogy továbbra is segíteni kívánja Ukrajnát, mert nagyon sajnálja az ukrán embereket, ugyanakkor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felelősségére is rámutatott: „Nem kellett volna hagynia, hogy kitörjön a háború. Ez egy vesztes háború.” Biden elnök szerinte provokálta a háborút, amelyben ukrán városok semmisülnek meg,
„mi pedig továbbra is dollármilliárdokat adunk egy olyan embernek, aki nem volt hajlandó megegyezni”.
Zelenszkij elnököt „az egyik legnagyobb üzletembernek” tartja, akit valaha látott.
Trump váltig állítja, hogy van béketerve. Ősz elején Lex Fridman amerikai podcasterrel folytatott interjújában azt mondta, hogy „nagyon részletes tervem van arra, hogy miként állítsam meg Ukrajnát és Oroszországot, és van egy ötletem, ha nem is tervem, Kína tekintetében is”, ezen terveket azonban egyelőre nem hozhatja nyilvánosságra, mert akkor elveszik belőlük a meglepetésfaktor, amire sikerükhöz szükség van.
Az bizonyos, hogy Trump asztalhoz szeretné ültetni a háborúzó feleket, s ezt a két irányban ellenkező fenyegetésekkel érhetné el: Zelenszkijt azzal fenyegethetné, hogy ha nem tárgyal, nem kap több fegyvert; Putyint pedig azzal, hogy ha nem tárgyal, Zelenszkij sokkal több fegyvert kap bármiféle korlátozás nélkül. J.D. Vance ohiói republikánus szenátor, Trump alelnökjelöltje szerint a tárgyalások végeredménye az lehet, hogy Oroszország és Ukrajna között demilitarizált övezet jön létre, megközelítőleg a frontvonalon.
A demilitarizált övezetet Oroszország ismételt támadását kivédendő megerősítenék, Ukrajna viszont semleges ország maradna, nem lenne NATO-tag.
Kamala Harris szerint mindez humbug, Trump valójában odadobná Ukrajnát Vlagyimir Putyinnak „a szívesség és a képzelt barátság kedvéért egy olyan közismert diktátornak, aki megenné önt ebédre”. A maga részéről igaznak véli azt az ismert lengyel-balti összeesküvés-elméletet, hogy Putyinnak nem elég Ukrajna, és „szemet vetett Európa többi részére is, kezdve Lengyelországgal”.
Harris úgy látja, hogy „az Egyesült Államok nem jótékonyságból támogatja Ukrajnát, hanem mert ez a stratégiai érdekünk”. Azt ígéri, hogy a szövetségesekkel együtt addig támogatja majd Ukrajnát, „ameddig csak kell” – azaz folytatná a jelenlegi, sikerességgel nem vádolható nyugati Ukrajna-politikát. Érdekesség, hogy Vlagyimir Putyin nemrég nyíltan arról beszélt, hogy Oroszország számára Kamala Harris győzelme lenne az ideális.
Mit mondanak a jelöltek Magyarországról?
Magyarország jelentős szerepet tölt be Donald Trump kampányában, Harrisében kevésbé. Tudható, hogy Trumpot és Orbán Viktor miniszterelnököt baráti kapcsolat fűzi egymáshoz. A miniszterelnök idén kétszer is találkozott a republikánus elnökjelölttel, egyszer márciusban Trump Mar-a-Lago-i birtokán, aztán július elején, az EU magyar soros elnökségével egybeeső miniszterelnöki békemisszió részeként.
Trump számára a kampányban Orbán és Magyarország hivatkozási alap is.
Nemrég azt nyilatkozta: „Orbán Viktor, az egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő ember, akit erős embernek neveznek, aki egy kemény ember, Magyarország okos miniszterelnöke” azt mondta neki, hogy a viágnak arra van szüksége, hogy Trump visszatérjen elnökként, hiszen „tőle féltek” a most balhézó hatalmak: Oroszország, Kína, Észak-Korea.
Trump alelnökjelöltje, Vance korábban példaértékűnek nevezte a magyar kormány számos intézkedését, „amelyekből tanulhatnánk az Egyesült Államokban” – köztük a magyar egyetemek alapítványba szervezését –, és az amerikai kormány helytelen külpolitikáját okolta azért, hogy Magyarország egyre közelebbi kapcsolatot épít ki Kínával.
Harris ezzel szemben minden jel szerint Orbán Viktort pont ugyanúgy diktátornak tartja, mint Joe Biden.
Biden a márciusi Orbán-Trump találkozó után azt mondta, hogy Orbán szerinte „világosan ki mondta, hogy nem gondolja működőképesnek a demokráciát, és a diktatúrára törekszik”. Harris pedig a júliusi újabb Orbán-Trump csúcs után úgy fogalmazott: „közismert, hogy a diktátorokat csodálja, és az első naptól kezdve diktátor szeretne lenni” republikánus ellenfele.
Mi forog kockán?
Hogy ki mit mond és gondol egy távoli (bár hatalmas) országban Magyarországról, az persze lehetne lényegtelen is, ha a demokrata adminisztráció nem váltaná cselekvésre hazánk és kormányzata iránti megvetését. De cselekednek is: az elmúlt néhány évben számos barátságtalan, gyakorlati jelentőséggel is bíró amerikai gesztust élt meg Magyarország a demokraták Magyarország-ellenes politikájának köszönhetően.
Az egyik komoly barátságtalan gesztus a Biden által kinevezett nagykövet személye és szerepfelfogása.
David Pressman rendszeres időközönként száll be goromba beszédekkel, szimbolikus cselekvéssel a magyar belpolitikába a kormányzattal szemben, egyértelműen túllépve a nagykövetek bécsi egyezmény szerinti feladatkörét. Nem véletlen, hogy a nagykövet visszahívását Trump győzelme esetére lapunknak adott interjújában megígérte ifjabb Donald Trump, az exelnök kampányának fontos szereplője.