Meddig fog tartani a háború?
Ha nem nyer az apám, akkor örökké. Nem lesz vége, hiszen a békében nincs pénz, és mindig lesz egy tábornok, aki a Raytheon, a Boeing vagy a Lockheed Martin igazgatótanácsában képzeli el a nyugdíjaséveit. Sokat járom Amerikát, országszerte közönségtalálkozókat tartok. Mióta Ukrajnában kitört a háború, vagy hatvanötezer ember előtt beszéltem élőben. Mindig készítek egy felmérést: ha a teremben bárkinek a három legfontosabb problémája között van az ukrajnai háború, tegye fel a kezét. Senki. Illetve volt kettő ember. Az egyik pasas Washingtonban szerezte a pénzét, nagy háborúpárti csóka, aki ebből él, hajlandó halálba küldeni ötezer vagy akár nyolcszázezer embert, hogy keressen még százezer dollárt. Washington DC ilyen. A másik azt válaszolta, hogy Kijevből származik, tőle elfogadom. A lényeg, az amerikai születésűek közül senki nem gondolja azt, hogy ez a háború volna a legnagyobb gondja. De ez nem zavarja a republikánusokat: Mitch McConnell szenátusi frakcióvezető élő adásban bemondja, hogy az ukrajnai háború a republikánusok számára országszerte a legfontosabb probléma. Értem persze, hogy Mitch négyszáz éve a politikában dolgozik, de én sokkal több időt töltök a valódi amerikaiak között. Több emberhez beszéltem élőben az utóbbi két évben, mint ő az egész pályafutása alatt. Mindez nem akadályozza meg abban, hogy komoly arccal azt mondja, ez országszerte kiemelkedő probléma a republikánusoknak. Hatalmas a szakadék nemcsak a jobb- és a baloldal, hanem az amerikai konzervatívok és washingtoni vezetőik között is. Kevesen hajlandók szembefordulni a mocsárral. Addig lehetsz csak Washingtonban konzervatív, amíg lájtos konzervatív vagy. Csak addig nem száll rád a sajtó, és addig hívnak meg a menők karácsonyi bulijára, amíg beállsz a sorba.
Hogy bírja a sok támadást a családjuk?
Ilyen fából faragtak minket. Aznap, amikor apámat elítélték, készültem a televízióba, és gondoltam, mivel úgyis megkérdezik, beszéltem-e az apámmal, felhívom. Hiszen ha nemet mondanék, seggfejnek tűnnék. Úgyhogy felhívtam. Megkérdeztem, hogy van, mire ő visszakérdezett: „Miről beszélsz? Jól vagyok, koncentráljunk a munkára!” Hozzá vagyunk szokva a küzdelemhez, folyton bennünk van az adrenalin. Nem úgy raktak minket össze, hogy feladjuk, megyünk tovább!
Orbántól egy csomó liberális idióta megőrül, de a konzervatív mozgalomban ma ő a világ nagy vezetőinek egyike”
Mi lesz az eredményjelzőn novemberben?
Ha tisztességes választás lenne, az amerikai politikatörténet egyik legnagyobb győzelmét aratnánk. De nem gondolom, hogy tisztességes választás lesz. Ezért választókerületenként nem egy százalékkal vagy megyénként egy szavazattal kell megnyernünk a választást, hanem öt-hét százalékkal, különben elcsalják. Senki nem mondhatja komolyan, hogy Joe Biden, aki a választás alatt egy pincében bujkált, népszerűbb ma, mint Barack Obama volt 2008-ban. Látom a terepen a lendületet. Amerika-szerte talán én vagyok a legtöbbet kinn, és az a lelkesedés, amit ma, öt hónappal a választás előtt látok, messze felülmúl mindent, amit korábban akár egy héttel a megméretés előtt láttam. De egy másodpercig sem gondolom, hogy azok, akik ellen küzdünk, tisztességes meccset fognak játszani. Hordágyon vagy kerekesszékben, de át akarják tolni Joe Bident a célvonalon. Korábban azt gondoltam, a demokrácia csak úgy létezhet, hogy van kötődés az emberekhez. Lennie kell valódi bizalomnak, hogy amit csinálnak, az nem hazugság. Csakhogy ma már simán kijelentenék, hogy Joe Biden négyszázmillió szavazattal győzött egy háromszázötvenmilliós országban, lehozná a média, és ha megkérdeznéd, hogyan lehet, hogy ötvenmillióval több a szavazat, mint az állampolgár, a Facebook lekapcsolna. Faltól falig túl kell teljesítenünk. Kompenzálnunk kell az anyagi hátrányt meg mindazt az előnyt, amit a másik oldalnak az elnyomásunk által biztosít a big tech meg a fősodratú média. Minden józan számítás szerint kiütéses győzelemnek kell lennie, de ez nem jelenti azt, hogy az is lesz. A végsőkig küzdenünk kell!
Ifj. Donald „Don Jr.” Trump
New Yorkban született 1977-ben. Donald Trump elsőszülött fia. Közgazdászdiplomáját – apjához hasonlóan – a Pennsylvaniai Egyetem Wharton üzleti karán szerezte. A The Trump Organization ügyvezető alelnöke, két könyv szerzője, podcaster. Fontos szerepet játszott apja mindhárom elnöki kampányában. Menyasszonya 2020 óta Kimberly Guilfoyle konzervatív sztárújságíró, aki korábban az egyik legbefolyásosabb demokrata politikus, Gavin Newsom kaliforniai kormányzó felesége volt. A magyar fővárosba a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Mathias Corvinus Collegium meghívására érkezett.