Egy volt MSZP-s kampányguru lett Magyar Péter kampányigazgatója
Nincs új a nap alatt. Megint összeálltak a komcsik, hogy legyőzzék a Fideszt.
A Városháza-ügy körüli botrány a főváros legfelsőbb köréig érhet – írja a Mediaworks Hírcentrum.
A Városháza tervezett eladásával összefüggésben az elmúlt hetekben nyilvánosságra került hangfelvételekből egy olyan „jutalékos rendszer” körvonalai rajzolódtak ki, amelynek szálai a fővárosi önkormányzat legmagasabb szintjeit is elérhetik. A Mediaworks Hírcentrum hétfői írásában összefoglalta, hogyan kapcsolódik a Városháza-ügyhöz Berki Zsolt.
Berki Zsolt családja Kiss Péter néhai szocialista miniszter környezetében alapozta meg baloldali kapcsolatait – írja a portál. Mint fogalmaznak: a cégadatok szerint Berki a húszas évei közepén alapította első vállalkozását, azóta közel egytucatnyi társaságban volt érdekeltsége tulajdonosként vagy ügyvezetőként. Hozzáteszik: a nyíregyházi születésű
Az állami tulajdonú InfoPark Zrt. 2007 végén a Noveco Invest Kft.-re ruházta a Lágymányosi híd déli oldalán fekvő, 62 ezer négyzetméteres terület földhasználati jogát, ebből pedig komoly botrány kerekedett – idézik fel. Az ügyről bővebben ide kattintva olvashat.
Mint arról korábban beszámoltunk, november 4-én írta meg az Index, hogy vevőt keres a főváros vezetése a Városháza műemléki védelem alatt álló épületegyüttesére. A portál akkori információi szerint a fővárost vezető koalícióhoz közel álló üzleti körök már meg is tették az első lépéseket a vásárlás kapcsán.
Karácsony posztolgat, az Index szerződés villant, Anonymus visszatér
A főpolgármester egy Facebook-bejegyzésben szinte azonnal tagadta az ügy létezését. Másnap az Index napvilágra hozott egy szerződést, amelyben Karácsony előző napi állításainak a cáfolata látható. A budapesti főpolgármester újfent közösségi oldalán reagált a hírre, amit azzal zárt, hogy feljelentést tesz, „hogy kiderüljön: keltette-e valaki alaptalanul azt a látszatot, hogy árulhatja a Városházát”.
November 7-én viszont egy rejtélyes hangfelvétel jelent meg a fővárosi ingatlanügyekről. A Karácsony tagadását megkérdőjelező hanganyagon két férfi beszélgetett, és az esetet elmesélő férfi világossá tette, hogy
Az adásvételben pedig a Városháza-ügyből is ismert Berki Zsolt játszott fontos szerepet.
Karácsony Tarlósra, Tarlós a hivatalos dokumentumokra mutat
A polgármester másnap – újfent Facebook-oldalán – kezdett tagadásba, ezúttal Tarlós István korábbi főpolgármestert okolva a történtekért. Tarlós István azonban a Hír TV műsorában világossá tette: „amit Karácsony Gergely mondott [...] ez hazugság.” Tarlós hivatalos dokumentumra hivatkozva cáfolta, hogy az ő regnálása alatt döntöttek volna a fővárosi ingatlan eladásáról: „azt gondolom, senki nem akarja állítani, hogy a távozásom után 6 hónappal én írtam ki a pályázatot az ingatlanra”
Karácsony öngólt rúg
A főpolgármester erre látszólag nem reagált, a fővárosi ingatlanügyek botrányának közepette inkább felidézte, hogy főpolgármesteri kampányának „fontos ígérete” volt, hogy felújítják a Városháza Parkot. Sőt – ismét közösségi oldalán – úgy fogalmazott: a beruházás „hamarosan meg is valósulhat”.
Csakhogy újabb felvétel szivárgott ki az Anonymus-maszkos ismeretlen jóvoltából, ráadásul
„Karácsony, a kegyelmes”
Másnap a főpolgármester felszólította Barts J. Balázst, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. elnök-vezérigazgatóját, hogy „írásban adjon magyarázatot” a történtekre. Barts végül komoly számonkérés helyett enyhe megrovást kapott (pedig addig azzal védekezett Karácsony csapata, hogy a vagyonkezelő vezetője politikai felhatalmazás nélkül tárgyalt az ingatlan eladásáról). Barts lehetséges beáldozásról itt, az enyhe megrovásról pedig itt olvashatnak részletesebben.
Bajnai színre lép
November 16-án újabb felvétel került elő a Városháza-gate kapcsán, ebben már Bajnai Gordon neve is felmerült. A nyilvánosságra hozott információk szerint „jutaléki rendszer” működhet a fővárosi önkormányzatnál, melyet Bajnai Gordon emberei üzemeltethetnek. Pár napra rá – miután egy kép is kiszivárgott, melyen Bajnai és Gansperger Gyula együtt látható –, a volt miniszterelnök beismerte, hogy részt vett a Városháza eladásáról szóló egyeztetésen.
Ezután az Anonymus-maszkos alak újra bejelentkezett a Városháza-gate ügyében.
A Fidesz válaszokat vár, Márki-Zay válasza a Fidesz
Az ügy kapcsán a Fidesz számos kérdésre vár választ az ellenzéki főpolgármestertől, Karácsony azonban inkább arról beszél, hogy kormányzati támogatások ide vagy oda, szerinte „nem a kormány támogatja a fővárost, hanem a főváros a kormányt”.
A Városháza-ügy azonban úgy tűnik, túlmutat az ellenzéki összefogás eddig látott kommunikációs eszközein, ugyanis a nyilvánosság már az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjétől vár választ a főváros ellenzéki városvezetését sakkban tartó botrány kapcsán. Márki-Zay Péter szerint az egész Városháza-ügy leegyszerűsíthető egy felelősre, ami szerinte a Fidesz.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt kedd este Gárdonyban tartott fórumot, melynek során többek között a rezsicsökkentésről, valamint a Bige Lászlót ért vádakról is elmondta véleményét. Az esemény helyszínén a Mediaworks Hírcentruma arról is megkérdezte a politikust, hogy mit gondol a Városháza-ügyről.
Az ellenzék a Városháza-ügyben pár hét alatt a teljes tagadástól eljutott tehát odáig, hogy igazából a Fidesz akarta megvenni a Városházát, nem pedig a főváros eladni. A kommunikációs zavart az ellenzékben mi sem mutatja jobban, mint hogy a legerősebb ellenzéki párt látszólag teljesen kimaradt az ügyből, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke mindeközben ugyanis fánkot sütött egy iskolában.
Az Anonymus-maszkos alak korábbi ígéretéhez híven, egyik videójában megosztott felvételek elején bemutatott egy címlistát is, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott: „először is lássuk a listát, hogy mikkel is házaltak a főváros ingatlanügynökei”.
Ezeket szerkesztőségünk rászerkesztette egy térképre. Mutatjuk:
Az álarcos alak a lista beumtatását követően hozzátette: „de aki most befektette, ne örüljön meg nagyon, ugyanis nem mindenki számára nyitottak a lehetőségek.” Mit fogalmazott „vagyis konkrétan
nagyon le van szűkítve, hogy kinek él az ajánlat.”
Az álarcos alak ezt követően egy újabb hangfelvételt mutatott be, amelyen két személy a főváros Etele út-Tétényi út sarkán található épület pályázatáról beszélget. A hanganyagon elhangzik, hogy amennyiben az ingatlant kiírják – mint fogalmaznak – „mondjuk kétmilliárd forintra”, akkor a kiírást követően „mi fog történni”.
„Nézzük végig a lépéseket”
A hanganyagon elhangzik az egyik szereplőtől (a befektetőtől), hogy az „egyes lépés, én vagy mi szerződünk veled, te szerződsz a Berki Zsolttal, és Berki Zsolt ad egy garanciát, vagy nem tudom, valamit, azért, hogy ezt ő végigcsinálja, és utána valahogy a mesterek megkapják az ellenértéket, de nem tőlem”.
A felvtétel másik szereplője (Gansperger Gyula) azonban elmondja, hogy amikor ő pályázott, akkor a Zsolt (vélhetően Berki Zsolt) „abszolút” segítségére volt, mint fogalmazott: „átnézte, amit csináltunk, ellenőrizte, egyeztette, várták a másik oldalon a cuccost, a portán, amikor bevittem.
A Zsolt már ott volt bent, végigvitte, tájékoztatott arról, hogy beadott-e valaki más pályázatot, milyen számot írt bele.” – „Ha igen, érvénytelenítették”
– tette hozzá befektető.
– Igen, hát... – mondta Gansperger Gyula.
„Ügyesek voltak”
– értékelte a befektető.
A hangfelvételen a felek a „tippekről”, „elvárásokról” is beszélgetnek, valamint Ganspergertől megtudjuk azt is:
én úgy látom, hogy... ugye amire ők nagyon ki vannak éhezve, ez a Városháza.”
A felvétel végén azt is egyértelműsítik, hogy szerintük Berki Zsolt „a megkerülhetetlen kulcsfigura”, valamint kiderül az is, hogy Gansperger szerint „házon belül is zajlik valami küzdelem”, amit viszont Gansperger Gyula „nem lát át”.
Az említett hangfelvételt az alábbiakban hallgathatja meg:
Nyitóképen: Eladó a Városháza! feliratú transzparenst mutatnak demonstrálók a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városházán 2021. november 24-én. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt