Kína szerint Brüsszelnek be kellene látnia, hogy téved
Kérdéses viszont, hogyan tudná az EU már így is féllábú gazdasága megnyerni ezt a kereskedelmi háborút, miután amerikai nyomásra elvágta magát az olcsó orosz nyersanyagoktól, most pedig arra készül, hogy másik lábát – a hatalmas kínai felvevőpiacot is – levágja. Semmi sem jelzi azt, hogy az Unió jobban kerülne ki egy ilyen kereskedelmi háborúból, mintha belátta volna, hogy
nem tud valóban versenyezni a világ második vezető hatalmával.
A kereskedelmi deficittel kapcsolatban számos EU-s vezető hevesen követeli Kínától a piacainak megnyitását az unió előtt, ezzel kapcsolatban viszont érdemes megjegyezni, hogy 2020-ban, már karnyújtásnyira volt az az úgynevezett átfogó beruházási megállapodást (CAI), amely ezt lehetővé tette volna – ettől viszont éppen az unió táncolt vissza, amerikai nyomásra. A kínaiak ennek fényében úgy látják, hogy az EU a piaci engedményeket egyoldalúan akarja kikényszeríteni, és Brüsszel úgy viselkedik, mintha Kína valamilyen módon „szívességgel” tartozna nekik a kereskedelemmel kapcsolatban.
Amennyiben Brüsszel is felismerné, hogy
akkor inkább a CAI alapján kellene tárgyalásokat kezdeményezni Kínával. Szakértők szerint fontos lenne belátnia az unió vezetésének, hogy azok a próbálkozások, amelyekkel megpróbál versenytársként fellépni Kínával kapcsolatban – mint a Global Gateway kezdeményezés –, valójában komolyan vehetetlenek – főleg, ha azok költségvetését vetjük össze például a kínai BRI-vel.
A kínaiak szerint az EU-nak abba kellene hagynia a geopolitikai keresztes hadjáratot, és józanul kellene felmérnie a helyzetét a világban.