A kínai jüan megelőzte az eurót, és a világkereskedelem finanszírozásában a második legnagyobb valuta lett. A kínai bankok által felvett hitelek megugrása a jüant az euró mellett a világkereskedelem finanszírozásában használt második legnagyobb valutává emelte, ami lendületet adott Peking azon törekvésének, hogy a jüant nemzetközivé tegye.
A SWIFT szerint a jüan részesedése a kereskedelem finanszírozásában a globális valutaként
szeptemberben 5,8 százalékra ugrott az év eleji 3,9 százalékról, és ezzel első alkalommal felülmúlta az eurót.
A kínai valuta, valamint az Európai Unió közös valutájának helyzetéről Philip Pilkington londoni közgazdászt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársát kérdeztük.
Az euró soha nem volt komoly kihívó
A közgazdász elmondta, hogy amikor az eurót bevezették – 1999. január 1. – akkor sokan azt gondolták, hogy a közös európai fizetőeszköznek esélye lehet arra, hogy meghatározó tartalékvaluta, de akár az amerikai dollár riválisa is legyen a világgazdaságban. Ezt remélték az európai közgazdászok, és ettől féltek az amerikai kollégáik. Ugyanakkor gyorsan kiderült, hogy ez a forgatókönyv nem fog bekövetkezni – mondta lapunknak Pilkington.
A mostani hírek, miszerint az eurót a jüan megelőzte a világkereskedelem finanszírozásában
valójában nem lényeges, mivel az euró sosem vált olyan meghatározó valutává, mint amilyennek tervezeték.
Továbbá félrevezető is, hiszen a két valuta igencsak eltérő helyzetben van. Az Európai Unió szorosan az Egyesült Államok által irányított pénzügyi rendszerbe van integrálva. Miközben Kína, mint az Egyesült Államok kihívója, nem, és Pekingnek fontos érdeke is, hogy létrehozzon egy alternatív monetáris rendszert a világban – fejtette ki.
Ezzel szemben az EU sosem próbálta meg valójában „kihívni” az amerikai monetáris rendszert maga ellen,
pedig az európai döntéshozóknak lett volna lehetőségük arra, hogy az euróból egy jóval dominánsabb valutát csináljanak a világgazdaságban. Ugyanakkor az unió nem akart konfliktust vállalni az Egyesült Államokkal. Kínát láthatóan nem kötik hasonló megfontolások gúzsba: most nyíltan hajlandó lépni.