Profitálhat-e az izraeli háború okozta zűrzavarból Kína? – Világrend

2023. november 15. 17:10

Milyen politikai és gazdasági célokat akar elérni neutrális diplomáciai hozzáállásával Peking? A közel-keleti konfliktusban is építi globális szövetségi hálóját? Geopolitikai elemzés a Kína-szakértővel podcast-műsorunkban.

2023. november 15. 17:10
null
Maráczi Tamás
Maráczi Tamás

Kínai közvetítéssel tavasszal váratlanul normalizálta kapcsolatait a Közel-Kelet két, egymással rivalizáló, egymásétól eltérő régiós jövőképpel bíró középhatalma, Irán és Szaúd-Arábia. Peking ezzel biztosította kőolaj-utánpótlását, de egyúttal bejelentkezett második biztonsági garantőrnek az eddig hegemón Egyesült Államok mellé. 

Az izraeli háború idején Kína azt a „neutrális” diplomáciai megközelítést alkalmazza, amit az ukrajnai konfliktusnál is tett, a játszma pedig többdimenziós: üzen a kínai közönségnek, hogy a pekingi vezetés világhatalmi tényező lett, és üzen a „globális Dél” államainak, hogy az alakuló többpólusú világrendben a nyugati erők mellett ott van a keleti pólus, és van már vezető ereje is.

A Kína közel-keleti ambícióiról szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:

– Megerősödhet-e Peking tekintélye az izraeli háború okozta válságban? 

– Van-e globális mesterterve Kínának, amelybe beleilleszkedhetnek a közel-keleti konfliktus miatt átrendeződő hatalmi viszonyok?

– Miként működik össze Amerika ellenében Kína, Oroszország és Irán?

 

A műsor vendége: Salát Gergely Kína-szakértő, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem munkatársa.

--

A beszélgetést itt nézheti meg:

--

Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:

--

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palatin
2023. november 17. 22:15
Az USA imidzse a béka fenekénél van az egész világon, kivéve nyugati seggnyalóikat. Az USA valójában csak a fegyvereiben bízhat, egy korrupt, brutális rendörre emlékeztet, a világ nagy része el fog fodulni töle. És akkor hova fogja lövöldözni a rakétáit. A háború egyre kevésbé lesz opció a jövöben, mert a támadó félnek is óriási veszteségeket fog jelenteni. Kina egészen más módszrekkel tör elöre, ö sokkal okosabb és elfogadhatóbb lesz a világ számára. A maga oldalára fogja tudni állítani még Tajvánt is. Háború nélkül fogja legyözni az USA-t. Ennek az érdekes történelmi fordulatnak leszünk részesei a következö évtizedekben.
Burdisgarage
2023. november 15. 20:34
Mint hozzá nem értő, úgy gondolom egészen biztosan, kérdés inkább, hogy amerika, mint állam vagy csak, mint mélyállam fog-e?
Kondoros
2023. november 15. 20:18
Már nem akar mindenki Rómába menni - eljött ez az idő most is. Igaz, minden analógia sántít, de a 2005-ben jelentkezett politikai platform mára saját arculatot, narratívákat követ, "Róma" meg Tapsi-Hapsi módjára demonstrál minden repedésnél a légióival vagy az anyahajóival, bár egyre inkább a lekövetői szerepre szorítkozik. Köszönet a készítőknek - számomra ez volt egy szakértői megnyilatkozás - kérdezettől és kérdezőtől egyaránt.
petya-806
2023. november 15. 19:59
Kína a "nevető harmadik". Ezt már tavaly február, vagyis az orosz - ukrán háború kitörése óta lehet tudni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!