Az év, amikor a világ választott: körkép 2024-ről
Az emberiség történelme 2024-ben sem ért véget. Szerencsére. A változások azonban drámaiak, világrendünk recseg-ropog, s az év végén is látszik: senki nem tudhatja biztosan, mit hoz a közeljövő.
Az emberiség történelme 2024-ben sem ért véget. Szerencsére. A változások azonban drámaiak, világrendünk recseg-ropog, s az év végén is látszik: senki nem tudhatja biztosan, mit hoz a közeljövő.
Fokozódik a bizonytalan, kiszolgáltatott helyzet.
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
Donald Trump tanult első elnöksége hibáiból és uralja a Republikánus Pártot, valamint visszafoglalja a Fehér Házat.
Megpróbálták volna megölni, most megnézhetik magukat. Irán az új elnök célkeresztjébe kerülhet.
Mit jelent a jobboldaliság Indiában? Miért nem tör Kínához hasonlóan regionális dominanciára India? És tart-e a kínai fenyegetéstől? Swapan Dasgupta elárulta, mire készül a másik keleti óriás.
Morális felsőbbrendűség-tudat a Nyugaton, amely saját ideológiai problémáit szórja szét a világban; felemelkedő globális Dél, és a gyarmati örökségek. „Kié az új világrend?” – a nemzetközi geopolitikai csúcstalálkozóról tudósítunk.
„Kié az új világrend?” – tették fel a kérdést magyar és külföldi szakértők.
Milyen lépéseket tesz Japán, hogy az önvédelemre készek legyenek a kínai biztonsági fenyegetéssel szemben? Interjúnk Endo Ken professzorral!
Az orosz–ukrán háború kapcsán a nyugati narratívák Oroszország agresszióját hangsúlyozzák, de egy mélyebb geopolitikai megközelítés más magyarázatokat is kínálhat. Mutatunk néhányat.
Tisztán lehet hallani a Davidson-ablak tengelyének a nyikorgását.
Vasif Huseynov, Titus Techera, Amitav Acharya és Şuay Nilhan Açıkalın az MCC Feszt 2024 utolsó napján Esztergomban egy panelbeszélgetésre gyűltek össze, hogy megvitassák, miként viszonyulnak a nagy világhatalmak a nemzetközi kapcsolatokhoz ezekben a viharos időkben.
Orosz kémnővel és kínai főezredessel tér vissza a Máglyatűz című geopolitikai thriller, a negyedik, bővített kiadás minden eddiginél több izgalmat ígér – a sikerkönyv szerzőjével beszélgettünk!
A közéleti földmozgás mellett ugyanakkor érdemes egy másik jeles esemény felé fordítani figyelmünket, hiszen kezdődik a 2024-es párizsi olimpia. Constantinovits Milán írása.
Vezető szerepre tör a globális Délen, gazdasági, katonai és politikai nagyhatalom lesz India – állítja C. Raja Mohan szingapúri szakértő.
Egyre nehezebb megkerülni a kínos témát.
Megtérülő vállalkozás a magyar külpolitikai stratégia, a konnektivitás? Bejön-e a magyar kormány számítása az EP-választások után várható új jobboldali átrendeződésben? Helyettes államtitkárt és egy külpolitikai szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Mitch McConnell szerint a magyar kormány éppen azokkal a hatalmakkal barátkozik, amelyek biztonsági fenyegetést jelentenek a nyugati szövetségi rendszerre, amelynek Magyarország is a része.
A jólét sokkal nagyobb, a demokratikus gondolkodás sokkal erősebb, mint akkoriban, de a párhuzamok még mindig aggasztóak – írja a Der Standard.
Franciaország, Magyarország és Szerbia különutas Kína-kapcsolata megbontja az európai egységet, és gyengíti az EU-t – erre játszik az oroszok háborúját támogató Peking – írja a Die Welt szerzője.