Egy friss tanulmány szerint kínai tudósok olyan új chipet fejlesztettek ki, amely jelentősen gyorsabb és energiahatékonyabb a jelenleg használt, nagy teljesítményű mesterségesintelligencia-chipeknél, különösen képfelismeréskor és autonóm vezetés esetén.
Bár az új chip egyelőre nem alkalmas arra, hogy számítógépekbe vagy okostelefonokba integrálják azokat, elektromos autókban vagy intelligens gyárakban hamarosan találkozhatunk velük. A Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az új technológia növelheti Kína versenyképességét a mesterséges intelligencia (MI) területén.
Ez az ACCEL (All-Analogue Chip Combining Electronics and Light) névre keresztelt chip fényalapú, vagyis a gyorsabb számítási sebesség elérése érdekében fotonokat, egyfajta elemi részecskét használ a számításhoz és az információ továbbításához. A fényalapú megoldás nem új keletű, ám a jelenleg használt chipek a számításokhoz elektromos áramot használnak, mivel a fotonokat nehezebb irányítani.
Egy laboratóriumi teszt során az derült ki, hogy
az új chip 3000-szer gyorsabb, mint az egyik legelterjedtebb kereskedelmi MI-chip, az Nvidia A100, emellett 4 milliószor kevesebb energiát is fogyaszt
– írja az SCMP.
Úgy tűnik tehát, hogy Kínát még az USA korlátozásai sem fékezhetik meg. Hiába vezetett be az Egyesült Államok szankciókat például az A100-as chipre és korlátozta a fejlett litográfiai gépekhez való hozzáférését, az ázsiai ország egy már húsz éve létező, olcsó tranzisztoros eljárással olyat alkotott, ami meghaladhatja az amerikaiakat.
„A teljesítményt tovább lehetne optimalizálni az építési folyamat javításával vagy a 100 nanométer alatti, drágább gyártási eljárásokkal” – írta a Tsinghua Egyetem automatizálási és elektronikai mérnöki tanszékének kutatócsoportja a tanulmányban.
„A csapat innovatív módon olyan számítástechnikai keretrendszert vezetett be, amely egyesíti a fotonikus és az analóg elektronikus számítástechnikát” – olvasható az intézmény honlapján megjelent cikkben.
A Tsinghua csoport azt is elmondta, hogy a fényjelek használata nagymértékben növeli az energiahatékonyságot, és
„a jelenleg használt chipek egy órán át történő működtetéséhez szükséges energia több mint 500 éven át képes működtetni az ACCEL-t”.
Az alacsony energiafogyasztás pedig segíthet megoldani a hőelvezetés problémáját is, amellyel még inkább lekicsinyíthetők lesznek az integrált áramkörök – tette hozzá az SCMP.