Putyin szerint Oroszország hozzá tudna járulni az izraeli békéhez
Az ugyancsak háborúzó orosz elnök szerint országa segíthetne a békefolyamatok során, mert Izraellel és a palesztinokkal is remek kapcsolatot ápol.
Hiába a nagy szavak egyes országok részéről, egyik hatalom sem borítaná fel a kényes egyensúlyt a térségben.
Az elmúlt hetekben évtizedek óta nem látott feszültség alakult a Közel-Keleten a Hamász október eleji Izrael elleni terrortámadását követően. A világpolitikában
mindenki azt figyeli, hogy a nagyhatalmak, valamint a regionális dominanciára törő országok hogyan reagálnak egymás lépéseire.
A helyzet jobb megértésében Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szakértője volt a segítségünkre.
Kína diplomáciai befolyása folyamatosan növekszik a térségben – Zhai Jun, Kína közel-keleti ügyekért felelős különmegbízottja nemrég Iránban járt, valamint több másik országot is felkeresett a térségben, ezzel kapcsolatban a szakértő azt emelte ki, hogy Peking békéltető szerepet kíván betölteni a konfliktusban.
Hozzátette, erről beszélt a kínai külügyminiszter is, miután telefonon tárgyalt izraeli kollégájával. Ennek fő oka Tárik Meszár szerint azt, hogy Pekingnek számos érdeke van a Közel-Keleten, amelyet sért a konfliktus eszkalálódása. Példaként említette, hogy Kína számos nyersanyagot a térségből szerez be, például olajimportjának mintegy 40 százaléka innen érkezik.
„Tehát Kínának semmiképpen sem jó, ha felfordulás van a térségben, és most az van”
– fogalmazott. A helyzet eszkalálódása súlyos következményekkel járna a kínai gazdaságra. A szakértő azzal is egyetértett, hogy a nyugati gazdaság szintén beláthatatlan következményekkel szembesülne ebben az esetben.
Éppen ezért tárgyalnak folyamatosan Iránnal, valamint a térség többi államával.
Oroszország is hasonló álláspontot foglalt el, és az sem véletlen, hogy éppen a héten tett látogatást Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter is Teheránban. Zhai katari látogatása során is arról beszélt, hogy Kína Oroszországgal együtt kész a helyzet békés rendezését elősegíteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ugyancsak háborúzó orosz elnök szerint országa segíthetne a békefolyamatok során, mert Izraellel és a palesztinokkal is remek kapcsolatot ápol.
Irán viszont ezzel szöges ellentétet képvisel.
Irán a konfliktus kirobbanása óta számos alkalommal fenyegette meg Izraelt, valamint annak a szövetségeseit
a helyzet eszkalálásával, annak ellenére, hogy a Hamász támadását követően azt állította Irán, hogy nincs semmi köze a támadáshoz. Az ugyanakkor ismert, hogy Teherán támogatja a Hamászt, főként fegyverrel, Szírián keresztül. A határozott kijelentések ellenére viszont Iránnak sem áll érdekében Izraellel egy közvetlen konfrontáció, hiszen egy ilyen háború túlmutatna a regionális kereteken és világméretűvé szélesedne a szakértő a szerint. Egy nagyobb háborúba való belesodródást pedig mindenképpen elkerülne Irán is, amellett, hogy
igyekeznek úgy kommunikálni, amellyel megmutathatják, hogy nem lehet őket „csak úgy lenyomni”,
és „mutogatják a karmaikat”.
Az Egyesült Államok megígérte, hogy belép a konfliktusba Izrael oldalán, ha Irán is közvetlenül belép – de Washington szintén nem érdekelt a jelen helyzetében egy közvetlen nyílt konfliktusban szembeszállni Iránnal – mondja a szakértő.
Az utóbbi napok hírei, miszerint az Egyesült Államok késlelteti az izraeli szárazföldi offenzívát, szintén ezt mutatják.
Ezt is ajánljuk a témában
Külön tárgyalásokat folytat a Hamásszal a háttérben az Egyesült Államok.
A térség többi országa szintén nehéz helyzetben van. Nyílt konfliktust és háborút valójában egyik országnak sincs szándékában folytatni, ugyanakkor
komoly az államok vezetésén a belpolitikai nyomás.
Ez megmutatkozik abban is, hogy korábban nem látott nagyságú palesztinpárti tüntetéseket tartottak Nyugat-Európában, valamint az iszlám világban is – mondja a szakértő.
Törökország ugyanezzel a dilemmával néz szembe. Főleg, hogy az elmúlt években nyitott Izrael felé, és ezeket a kapcsolatokat most sem adná fel szívesen; viszont a török ellenzék eközben igyekszik kihasználni a tüntetéseket, hogy Erdogan elnököt támadja. Ezért Ankara is leginkább a feszültségek csökkentését hangsúlyozza, valamint részt vesz a Hamász által túszul ejtett izraeliekről szóló tárgyalásokban is.
A helyzet kettőssége megmutatkozik Egyiptomban is, amely 1979-ben rendezte viszonyát Izraellel, jó kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal és a Nyugattal is.
Másik szempontból viszont Egyiptom szintén regionális hatalom szeretne lenni, valamint a palesztin ügyet sem engedheti el. Ez legjobban a palesztin menekültekkel való bánásmódban jelentkezik – Egyiptomnak van közös határa a Gázai övezettel.
Ahogy több másik térségbeli állam, úgy Egyiptom sem engedi be a menekülteket.
Egyrészt arra hivatkoznak, hogy nem tudják őket ellátni, az egyiptomi elnök pedig azt is hangoztatja: amennyiben a palesztinok elhagyják azt a területet, akkor azt el is fogják veszíteni, Izrael bevonul, és a palesztin ügy végérvényesen elveszik.
Látható tehát, hogy mind Kairó, mind Ankara igyekeznek a kommunikációjukban kiállni a palesztinok mellett, ezzel párhuzamosan viszont igyekeznek megtartani a térség kényes egyensúlyát.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyiptom szeretne közreműködni a tűzszünet megkötésében és a túszok szabadon engedésében is.
Azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi válságnak milyen belpolitikai következménye lehet Izraelben, a szakértő elmondja, hogy
a Netanjahu-kormánynak semmiképpen sem jött jól ez a konfliktus.
Egyrészt amennyiben a konfliktus elhúzódik, akkor az jelentős erőforrásokba fog kerülni és még több halálos áldozat lesz. Másrészt pedig a bűnbakok keresése is el fog kezdődni – annak kiderítése, hogyan történhetett meg egyáltalán a Hamász támadása.
Izraelben már megjelentek olyan hangok, amelyek szerint a Netanjahu-kormány túlságosan a hatalma megszilárdítását helyezte előtérbe, és eközben elhanyagolta az ország biztonságának a fenntartását. A szakértő szerinte ha meg is oldódik a konfliktus, kérdés, hogy mennyi jövője lesz még Netanjahunak az izraeli politikában ezek után.
Ezt is ajánljuk a témában
Az izraeli miniszterelnök láthatóan sokat nyert a kormány kibővítésével, noha kérdéses, hogy bármit meg tud-e még menteni politikai karrierjéből Izrael történetének legsúlyosabb terrortámadását követően.
***
Nyitókép: Getty Images / abzee
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?