Nabil Boudi kijelentette, az „igazságosság, méltóság és becsület” védelmében fognak jogi harcot folytatni.
Nyitókép: MOHD RASFAN / AFP
A magyar Hámori Lucát is legyőző algériai származású Imane Helifben – aki végül aranyérmet szerzett az olimpiá – úgy tűnik, hogy nem csitul a „harci kedv”, ezúttal jogi fronton indít küzdelmet. Ügyvédje, Nabil Boudi ugyanis bejelentette, hogy panaszt kívánnak benyújtani a párizsi ügyészség kiberbűnözéssel foglalkozó részlegéhez.
A jogász úgy fogalmazott, beadványuk célja, hogy felderítsék, kik állnak a sportoló ellen indított „nőgyűlölő, rasszista és szexista kampány” mögött, illetve kik pénzelték azt. Boudi kijelentette, hogy ez az eset
az olimpiai játékok legnagyobb szégyenfoltjaként fog megmaradni”,
majd leszögezte azt is hogy jogi harcot fognak folytatni az „igazságosság, méltóság és becsület” védelmében
– ismertette a Liner.
A lap hozzátette, hogy az ügy hátterében Helif és a tajvani Lin Ju-ting mérkőzései állnak, amelyek heves vitákat váltottak ki a nemek közötti egyenlőség kérdésében. „A vita túlmutatott a sportszerű versengés keretein, és a legmagasabb politikai körökbe is begyűrűzött.
A feszült társadalmi légkörben pedig mindkét sportoló jelentős online zaklatást tapasztalt”
– ismertették.
Még az Amnesty International képviselője is megszólalt az ügyben. Stephen Cockburn a Sports & Rights Alliance nevében nyilatkozott. Cockburn hangsúlyozta: „az Iman Helif és Lin Ju-ting ellen irányuló megdöbbentő mértékű online zaklatás újabb
mélységesen zavaró példája annak a toxikus, szexista és rasszista diskurzusnak, amely kárt okoz a nőknek mind a sportban, mind a társadalomban.”
Mint ismert, mindkét ökölvívót kizárták a 2023-as világbajnokságról a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) által elvégzett, részleteiben nem ismertetett nemvizsgálatok alapján. Az IBA szerint ugyanis nem feleltek meg a részvételi kritériumoknak, és
versenyképességi előnnyel rendelkeztek más női résztvevőkkel szemben”.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azonban „önkényes döntésnek” minősítette ezt a lépést, és engedélyezte Helif és Lin részvételét a párizsi olimpián, többek között arra hivatkozva, hogy számos sportágban az útlevélben szereplő nem a döntő a versenyeken való részvétel szempontjából – emlékeztetett a Liner.
Ezt is ajánljuk a témában
Az éremátadáskor a tajvani bajnok elsírta magát.
Ezt is ajánljuk a témában
Elég-e a hatalmas erő vagy a rengeteg pályán töltött idő ahhoz, hogy valakiből olimpikon legyen? Miért hangoztatják annyiszor az élsportolók, hogy fejben is ott kell lenni? Szakértőt kérdeztünk a témában.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.