Mit gondol Magyarországról a német szövetségi kapitány?
Julian Nagelsmann Lipcsében edzője volt Gulácsi Péternek és Willi Orbánnak.
A pénteken kezdődő torna előtt összegyűjtöttük az Európa-bajnokságok legjeit.
Fotó: Odd Andersen/AFP
Pénteken kezdődik a 17. labdarúgó Európa-bajnokság Németországban. A tornára ötödször, zsinórban pedig harmadszor Magyarország is kijutott, amellyel nyolcadikak vagyunk a vonatkozó örökranglistán. A legtöbb Eb-szereplésre az idei rendező, Németország lehet büszke – 14-nél tart a számláló – és Spanyolország társaságában a legtöbb Eb-trófea, szám szerint három is a Nationalelfet illeti. Legutóbb még az előző évezredben, az 1996-os angliai tornán diadalmaskodtak a németek, akkor Oliver Bierhoff aranygólja hozta a végső sikert, de a szakemberek idén újra esélyesnek tartják Julian Nagelsmann együttesét. A hazai pálya, Toni Kroos visszatérése és fiatal szövetségi kapitányuk extra bizonyítási vágya is jó előjel számukra a seregszemle előtt.
Ezt is ajánljuk a témában
Julian Nagelsmann Lipcsében edzője volt Gulácsi Péternek és Willi Orbánnak.
A játék sava-borsa a gól, a rekordokról a szurkolóknak általában a gólcsúcsok ugranak be. Ebben a versengésben kivételesen el kell tekintenünk a Ronaldo–Messi párharctól a nyolcszoros aranylabdás dél-amerikai származása miatt, a portugál zseni azonban szépen termelt. Az első Eb-jét hazai pályán, 2004-ben Portugáliában abszolválta, azóta pedig már a hatodikra készül, nem mellesleg 14 góljával toronymagasan vezeti az összesített góllövőlistát.
A legtöbb Eb-gól:
14: Cristiano Ronaldo (Portugália)
9: Michel Platini (Franciaország)
7: Antoine Griezmann (Franciaország), Alan Shearer (Anglia)
Ha a selejtezősorozatot is ide számítjuk még fölényesebb a portugál csillag előnye. Majdnem annyi találatra lehet büszke, mint az őt követő svéd Zlatan Ibrahimovic és a lehetséges Fradi-edzőként emlegetett ír Robbie Keane együttvéve.
A legtöbb gól (a selejtezősorozattal együtt):
45: Cristiano Ronaldo (Portugália)
25: Zlatan Ibrahimović (Svéország)
23: Robbie Keane (Írország)
Az egy tornán szerzett legtöbb gól a francia Michel Platini nevéhez fűződik. A hazai rendezésű, 1984-es Eb-n kilencszer zörgette meg az ellenfelek hálóját, góljainak köszönhetően pedig a gallok egészen a végső győzelemig meneteltek. Külön büszkeség, hogy a leggyorsabb mesterhármas is a francia klasszis nevéhez fűződik, a jugoszlávok elleni találkozón mindössze 18 percre volt szüksége a három találathoz. A leggyorsabb gól rekordjához 20 évet kell visszaugranunk az időben: az orosz Dmitri Kirichenko 1 perc 7 másodperc után talált be a görögöknek.
A legtöbb gól egy Eb-n:
9: Michel Platini (Franciaország, 1984)
Ezt is ajánljuk a témában
A népesség körében tartott reprezentatív felmérésből kiderült, hogy 12 százalék rendkívül aggasztónak tartja a helyzetet, míg 35 százalék aggályosnak nevezte az Eb-rendezést biztonsági szempontból.
Emellett előszeretettel emlegetik a rekordok között a torna legfiatalabb játékosát, amely csúcs az előző Eb-n dőlt meg: a 17 éves és 246 napos lengyel Kacper Kozłowski a spanyolok ellen léphetett pályára, a legfiatalabb gólszerző sem sokkal idősebb, a svájci Johan Vonlanthen 18 éves és 141 napos volt, amikor 2004-ben betalált a franciáknak.
A legidősebb gólszerző az osztrák Ivica Vastic: a 2008-as, számára részben hazai rendezésű Eb-n a lengyelek ellen már 38 éves és 257 napos volt, amikor eredményes tudott lenni.
A legidősebb pályára lépő játékos pedig minden magyar előtt jól ismert név, Király Gábor. A legendás magyar pizsamás kapus 2016-ban, a belgák elleni nyolcaddöntőben 40 évesen és 86 naposan állt a gólvonalon.
Ezt is ajánljuk a témában
A szövetségi kapitány 13 órától hirdette ki a felkészülésre összehívandó játékosok listáját. Fiola Attila, és Lang Ádám is bekerült.
Ha már a magyaroknál tartunk, nézzük, milyen rekordok fűződnek kedvenceink nevéhez! Az első két kvalifikációnk idején, 1964-ben és 1972-ben még csak négy csapat alkotta az Eb-torna mezőnyét, előbb bronzéremmel, majd a negyedik helyen zártunk. Előbbi az eddigi legelőkelőbb helyezésünk. Ezt követően egymás után tíz tornát hagyott ki a nemzeti csapat, mielőtt 2016-ban visszatért a legjobbak közé.
A legutóbbi Eb társrendezője, Magyarország zsinórban tehát harmadszor tagja a torna mezőnyének. A Marco Rossi által kijelölt, Európa-bajnokságra készülő keretben hat olyan labdarúgó van, aki már a harmadik kontinenstornájára készül: Dibusz Dénes, Gulácsi Péter, Fiola Attila, Kleinheisler László, Lang Ádám és Nagy Ádám. A hat játékos közül egyetlen olyan van az előkelő listán, aki bár harmadszor szagolhat bele az Eb páratlan atmoszférájába, mégsem léphetett még pályára a tornán – Dibusz Dénes, aki jelenleg Gulácsi Péterrel versenyez a kezdőkapus helyéért.
Ezt is ajánljuk a témában
A Marco Rossi által kijelölt, Európa-bajnokságra készülő keretben hat olyan labdarúgó van, aki már a harmadik kontinenstornájára készül. Bemutatjuk mi történt velük Bordeaux-tól Kölnig.
A jelenlegi keretben a legtöbb, címeres mezben lejátszott mérkőzésre (81) Nagy Ádám lehet büszke. A középpályás húsz évesen robbant be a Ferencvárosban, gyorsan felhívta magára a figyelmet érett, megbízható játékának köszönhetően az év NB I-es felfedezettje címet is elnyerte 2016-ban, a koronát mégis az első Eb-jén tette fel a szezonjára. A Sports Illustrated az Eb legjobb 10 fiatal tehetségét felsoroló listájára is feltette, 2016. július 14-én le is csapott rá az olasz élvonalbeli Bologna, majd megjárta a Bristolt, a Pisát és jelenleg a Spezia játékosa.
Ezt is ajánljuk a témában
A Spezia magyar válogatott labdarúgója újra játékba lendült, s lapunkkal tudatta: a németországi Európa-bajnokság után is Olaszországban szeretne maradni. Elárulta, mi motiválja a rekorddöntés mellett, s hogy látja a szerepét Marco Rossi csapatában.
A 28 éves középpályás idén az Európa-bajnokságon ünnepli majd a születésnapját, a svájciak és a németek elleni meccs között tehát lesz oka az ünneplésre, bízunk benne, hogy a mérkőzések végén is lesz miért mosolyognia. Ha legalább az egyik csoportmeccsen pályára lép, akkor Nagy Ádám lesz Szalai Ádámmal a magyar labdarúgás történetének legtöbb Eb-mérkőzésen szereplő futballistája. Eddig hatnál jár, és ki tudja, hol van még a vége...
Ezt is ajánljuk a témában
Hétfőn kora délután útra kelt Telkiből a magyar válogatott a labdarúgó Európa-bajnokságra.
Labdarúgó Európa-bajnokság 2024, Németország
a magyar válogatott csoportmérkőzései:
június 15. Magyarország–Svájc (Köln)
június 19. Németország–Magyarország (Stuttgart)
június 23. Skócia–Magyarország (Stuttgart)
Ezt is ajánljuk a témában
Írországban Gulácsi és Dibusz is egy-egy félidőt kapott.
Kapcsolódó cikkek a Foci Eb 2024 aktában.
Minden város előrukkolt specialitásokkal, amelyek népszerűnek bizonyultak a torna során.
A világ legnagyobb üzlete, ekkora profitrátával senki sem dolgozik.
Csányi Sándor a sportnapilapnak adott interjújában őszintén fogalmazott az Eb-n nyújtott teljesítménnyel kapcsolatban.