Kicsoda a balos lengyel EP-képviselő, aki Magyar Péter mentelmi ügyének előadója? Portré!
Két dolgot megjegyezhetünk elöljáróban: Krzysztof Śmiszek LMBTQ-ügyekhez és Donald Tuskhoz kötődik.
Jay Langadinos azt mondja, pszichiátere elhamarkodottan terelte őt a nemváltó műtét felé, ami után ő csak rosszabbul lett, ráadásul a műtét miatt gyermeke sem lehet már.
Egy 31 éves, ausztrál nő gondatlanság miatt beperelte azt a pszichiátert aki húszas éveiben egyetlen konzultáció után hozzájárult ahhoz, hogy férfivá operálják, eltávolítsák a melleit és a méhét, de a diagnózis téves volt, és már nem érzi magát férfinak – írják a lapok.
A történet szerint 2010-et írtak, amikor Ausztráliában egy 19 éves lány úgy döntött, hogy férfivá operáltatja magát. A hormonkezelések megkezdése előtt pszichológusi szakvéleményt kellett kérnie. A pszichiáter, Patrick Toohey mindössze egy konzultáció után igazolta, hogy a lány nemi diszfóriában szenved, ezért meg lehet kezdeni a hormonkezelését.
A ma Jay Langadinos néven élő, átoperált nő egy évtized után már nem érzi magát férfinak és bírósághoz fordult, amiért a pszichológus egy kezelés után nemi diszfóriát állapított meg nála. A beadványban elmondja, hogy a pszichiáter annak ellenére is támogatta a hormonkezelések megkezdését, hogy tudta, a nő „szociális fóbiában” szenved, amit kezelnie kellett volna. De gondatlanságnak tartja azt is, hogy nem tanácsolta egy másik pszichológus véleményének kikérését.
„A kamaszkorukban nemet váltó fiatalok többsége később megbánja döntését. A magukat transzneműnek valló fiatal fiúknak 70-98, a lányoknak pedig 50-88 százaléka idővel visszatér biológiai neméhez. Ezért óriási az őket kezelő orvosok felelőssége, hiszen egyes, a testükben végbement változások nem visszafordíthatóak” – nyilatkozta lapunknak Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója.
Így történt Langadinos esetében is: négy évvel azután, hogy eltávolíttatta a méhét, pszichológusi kezelés eredményeképpen jött rá arra, hogy valójában át se kellett volna esnie a nemátalakításon.
A tudattól pedig, hogy nem lehet gyermeke, teljesen tönkrement.
Langadinos bevallása szerint gyermekkora óta érezte, hogy valami nincs vele rendben, mert a lányokhoz vonzódott, rosszul érezte magát attól, hogy lányos ruhákat kellett hordania és kiközösítve érezte magát az iskolában, amit 11 évesen ott is hagyott. 17 évesen olvasott először a nemi diszfóriáról és úgy érezte, neki pontosan ez a baja, ezt pedig csak nemváltoztatással lehet orvosolni. De a nemváltoztatás után csak még boldogtalanabb lett. Állítása szerint a pszichiáternek, amikor látta, hogy depressziós és szociális fóbiában szenved, kezelnie kellett volna és nem hozzájárulnia a nemátalakításhoz.
„Az erőszakos genderlobbi, a transzaktivisták nagyon veszélyes játszmát folytatnak, mikor elhitetik a fiatalokkal, hogy az útkeresésük végállomása a nemváltás. Sok esetben a gyermekek és a kamaszok más problémákkal, esetleg mentális betegségekkel küzdenek, amelyre kézenfekvő válaszként kínálják fel nekik a hormonkezeléseket és átalakító műtéteket a valódi okok kezelése helyett” – mondta Farkas Vajk. Hozzátette, hogy a nemváltást a fiatalok számára elérhetővé tévő országokban az orvosokon is nagy a nyomás a transzlobbi részéről, hiszen ha megtagadják a kezeléseket, akár az állásukba is kerülhet, ez azonban nem mentség arra, ha életeket tesznek tönkre.
A transzneműség kérdéskörében egyre nagyobb problémát jelentenek a detranzícionálók, azaz azok, akik megbánják a nemváltó műtétet, mivel a változások zömét nem lehet visszacsinálni. Nemrég írtuk meg, hogy ezer gyermek családja perli a hírhedt brit genderklinikát, a Tavistockot, amelyet bezárnak, bár helyette regionális központokat hoznak létre. Emellett Nagy-Britanniában korábban egy celebbé vált detranzícionáló, azaz a nemváltás megbánó fiatal, Keira Bell beperelte a Tavistockot és a Portman NHS Trust szervezetet az elhamarkodott nemváltó akciók miatt. Majd a Legfelsőbb Bíróság arról is döntött, hogy a nemi diszfóriában szenvedő, 16 éven aluli gyermekek valószínűleg nem tudnak megalapozott döntést hozni pubertást gátló gyógyszerekkel történő kezelésükről, ezért nem adható be nekik pubertásgátló.
Nyitókép: Facebook