Azt a Qubit is idézi, hogy a dologból nem lehet általánosítani, ahogy azt is, hogy a transzneműek körében magas a komorboditás, azaz jellemzően számos más mentális betegség is együtt jár a transzneműséggel (például autizmus). Hozzáteszik, hogy korábbi időszakok tanulmányai nagyobb arányban találtak olyanokat, akik megbánták a nemváltást, de azóta elfogadóbb a társadalom, ezért állítólag nem érdemes a régi eredményeket a mostaniakkal összevetni.
A transzneműség elmúlása
Az egész vita akörül forog, hogy milyen arányban bánják meg a nemváltást a transzneműek (detranzícionálók), és ez minek köszönhető. A kérdéskör teljesen átpolitizált, a transzmozgalom számára ugyanis rendkívül kínos a jelenség, a detranzícionálókat lényegében árulóknak tekintik, akiket szerintük ellenük használnak fel. A transzmozgalom azt állítja, hogy aki detranzícionál, az soha nem is volt tansz, és igyekszik bagatellizálni a jelenséget.
Ez álságos érvelés: a probléma épp az – mint arra a téma egyik szakértője, Paul McHugh felhívja a figyelmet Abigail Shrier Visszafordíthatatlan károk című kötetében (magyarul: MCC Press, 2022) –, hogy a klinikai gyakorlatban képtelenség előre megmondani, hogy ki fogja megbánni a nemváltást, és ki nem. Akkor sem, ha tartós nemi identitászavara van. Ugyanő és szerzőtársai hívják fel a figyelmet arra, hogy – az LMBTQ-mozgalom magyarázatával ellentétben – az
LMBTQ embertársaink mentális problémáinak csak egy kis része magyarázható társadalmi tényezőkkel, tehát diszkriminációval, el nem fogadással.
Fokozottan igaz ez a transzneműségre.
Azt is fontos tudni, hogy valódi nemváltás nem létezik, nem lehet ugyanis átműteni senki agyát és csontstruktúráját. Minden sejtünk férfi vagy női sejt, az utánzatszervek pedig funkcionálisan nem működnek. Egy magát nővé alakíttatott férfinak kialakított mellek valójában nem mellek, és az ellenkező nem nemi szerveinek utánzása is utánzás, nem pedig valódi. A transzmozgalom szeret néhány agykutatásra hivatkozni, mint ami „bizonyította”, hogy a transzneműeknek az ellenkező nemhez hasonló agya van, de ez teljes tévedés. Ezek a kutatások – jegyzik meg McHughék – módszertanilag igen kifogásolhatóak voltak, eredményeik inkonkluzívak, az agyi elváltozás pedig nemcsak oka, hanem következménye is lehet a transzidentitásnak. De egy oxfordi evolúcióbiológus is szétszedi a transzmozgalom alapgondolatait (itt és itt).
A hormonterápia és a nemváltás számos hatását pedig nem lehet visszacsinálni.
Ha egy nő férfivá szeretne válni, és átmegy a tesztoszteronterápián, hiába emberi joga visszacsinálni az egészet, a gyakorlatban ez lehetetlen: a hangja mélyebb marad, a szőrzete is férfiasabb lesz egy egész életre, és így tovább. A levett melleket ugyan vissza lehet varrni, de nem fognak mellként funkcionálni. A terméketlenség mindkét nem esetében szinte garantált.