Íme 2025 nagy konfliktusai, amelyektől az amerikaiak leginkább tartanak
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
Az energia, az élelmiszer és műtrágya elérhetősége a szegényebb régiók stabilitásának alapja – és ez az alap is megrendült 2022-ben. Demkó Attila a Mandiner hetilap évzáró számában megjelent világ-évértékelő írásának újabb része!
Írta: Demkó Attila
Értelmetlen, tragikus háború Kelet-Európában, energiaválság az öreg kontinens egészén, utat vesztett Oroszország, lassuló Kína, bástyáit építő Amerika és többszörös krízissel küszködő harmadik világ: idén sem lett szebb jövője az emberiségnek.
Demkó Attila évértékelő sorozatának eddigi részeit itt olvashatják:
Ez volt az év, amikor Oroszország történelmi hibát követett el
Az év, amikor Európa vesztes lett
Kína sebezhetőbb, mint gondolnánk
Amerika erőt gyűjtött 2022-ben
Most a harmadik világgal foglalkozó fejezet következik!
***
Felvételek az éhínség fenyegette Szomáliából
Az orosz–ukrán háború hatásai az egész világot érintették 2022-ben, a támadás számos területen, többek között az energia- és az élelmiszerárak terén csak súlyosbította a koronavírus okozta válságot.
A válság politikai lecsapódásához persze idő kell, a 2008-as gazdasági és élelmiszerársokk után is csak 2010 végén indult útjára az arab tavasz.
Az igazán nagy tragédiákat 2022-ben sikerült elkerülni. Etiópiában a polgárháború rengeteg szenvedést okozott, és nem tudjuk, valóban sikerült-e lezárni. Az viszont biztos, hogy nem lépett túl az ország határain, nem indult újabb szíriai típusú menekülthullám a több mint százmilliós országból.
Nigériában folytatódott az erőszak, de keretek között; Egyiptom és Kongó viszonylag stabil maradt.
láttuk Srí Lanka válságát, Irán belső hasadásait.
Jemenben, Szomáliában, Dél-Szudánban, Mianmarban állandó konfliktus volt – a sor még hosszú.
De teljes összeomlás egy államban sem történt. Kérdés, hogy ugyanez elmondható lesz-e a jövő évi értékelőben.
Sok múlik a nagyhatalmakon. Ha az ukrajnai háború nem zárul le tavasz előtt, egy újabb évi termés lesz jóval kisebb, az energia- és műtrágyaárak magasan maradnak, és nem jut annyi pénz a legszegényebb országokra, mint 2022 előtt. Ha a társadalmi feszültség tovább élesedik Kínán belül, egy külső konfliktus lehet a levezető eszköz. Egy nagy, belső konfliktus Kínában nem valószínű, de ha bekövetkezik, pont úgy nem jó, mint egy esetleg nagyon meggyengülő Oroszország. Miért? Mert az ekkora országok belső problémái mindig kisugároznak, és globális következményeik vannak.
betapasztásukhoz a nagyhatalmak együttműködése kellene. Erre 2022 után a belátható időben kevés az esély: az orosz–ukrán háborúnak az egész bolygót érintő kára hatalmas.
Nyitóképen: Végtelen vándorélet – eritreai menekültek a polgárháborús Etiópiában (Fotó: Eduardo Soteras - AFP)