A történtekre reagálva megerősítették a mecsetek védelmét, hiszen az iszlamista szélsőségek mellett a neonácik is erősödnek, a hatóságok láthatóan attól félnek, hogy egy iszlamista támadás a muszlimokkal szembeni ellentámadást válthat ki. Az Igazság- és Biztonságügyi Minisztérium Biztonsági és Terrorelhárítási Nemzeti Koordinációs Irodája (NCTV) 2020. májusi és novemberi nyilvános beszámolói szerint
a dzsihádista fenyegetés nem szűnt meg, csupán lappang,
és a szélsőjobboldali támadások fenyegetése is valós. A terrortámadás lehetősége tehát továbbra is „fennáll” – így a diplomatikus jelentés. Ezek a jelentős változásokat ígérő társadalmi folyamatok hosszú távon nem a liberális vagy liberális-konzervatív irányok erősödését jósolják.
Emlékezetpolitika
Rutte tavaly júliusban harcos nyilatkozatot tett: a holland kormány nem tervez bocsánatot kérni az ország rabszolgatartó múltja miatt, mivel az fokozná a holland társadalom megosztottságát.
Mindez különösen ellentmondásosnak tűnik, ha felelevenítjük Hollandia gyarmattartó múltját.
Egyesek szerint átszámolva vagyonát,
a Holland Kelet-Indiai Társaság többet ért, mint ma a Facebook, a Google és az Apple együttvéve,
valószínűleg nem kell részletezni, hogy profitjukat kevéssé a konszenzusos szabadkereskedelemből termelték.
A szakirodalom szerint 1609 és 1621 között a Banda-szigetek meghódítása során kb. 15 ezer embert öltek meg, 1623-ban a mai indonéziai Ambon szigetén kínoztak halálra őslakosokat, 1636-ban a ma tajvani Liuqiu szigetének lakosságát mészárolták le, 1740-ben pedig a mai Dzsakartában 10 ezer főt mészároltak le; az iménti atrocitásokban mind részt vett a társaság hadserege.
Ezek ugyan akár a messzi múltba ködébe is süllyedhetnének, azonban 2016-ban tárta fel Rémy Limpach kutató az Indonéziában – akkor még Holland Kelet-India – elkövetett 1947–'48-as holland gyarmati bűnöket, amiket egyszerűen „rendőrségi akcióknak” neveztek. A holland erők ekkor elnyomták a helyi felkelést, ennek során gyermekeket öltek meg, nőket – köztük kiskorúakat – erőszakoltak meg. Raymond Westerling holland katonai vezető évekkel később egy interjúban bevallotta, hogy 350 rabot statáriálisan kivégeztetett. A holland hatóságok semmit sem tettek ellene. Westerling egy másik interjújában utalt is rá, hogy semmi sem történhet vele, mert a hatóságok már tudnak a történtekről. A holland kormány ezért máig nem kért bocsánatot, pedig itt már a második világháború után elkövetett atrocitásokról van szó – foglalta össze a történetet a már imént idézett Gerstenfeld.