Miért gyűlöli Mark Rutte a magyarokat? Ezt a költői kérdést tette fel Orbán Viktor magyar miniszterelnök, és bár ő biztosan úgy érezte, hogy felelni sem kell rá, mivel a válasz egyértelmű, azért érdemes egy kicsit körüljárni a kérdést. Mark Rutte liberális holland miniszterelnöknek igen sok oka van arra, hogy gyűlölje Magyarországot. (Itt természetesen nem a „minden reggel a magyarokkal kelek" gyűlöletre kell gondolni, hanem arra a gyűlöletre, hogy ha lehetősége van, rúg egy jó nagyot hazánkba). Kezdjük azzal, hogy Rutte egyik a leghosszabb ideje hivatalban lévő európai kormányfőknek: 2010 óta van hatalmon, azaz regnálása éppen annyi idős, mint a NER.
Ez alatt az idő alatt Rutte viszont nem épített rendszert, helyette ezen időszak lényegében felét, néhány nap híján öt évet a holland szociáldemokratákkal, Frans Timmermans társaival töltött nagykoalícióban. Erre az időszakra esett a menekültválság is, 2018-ig Hollandia a családegyesítésekkel együtt több mint százezer menekültet fogadott be. A holland sajtóban – eltekintve a néhány, migrációval szemben kritikus apró portáltól vagy színes laptól –
a tömeges bevándorlás kérdéséről teljesen egysíkú narratíva jelenik meg,
az integráció, nők jogai, nemi és vallási kisebbségek jogai, a biztonsági kérdések fel sem merülnek.
A kérdéseket feltevőket nem csak szélsőségesnek bélyegzi a holland sajtó, de alkalmanként folyamatosan fenyegetéseknek vannak kitéve, Geert Wilders parlamenti képviselő például máig titkos helyen lakik, és folyamatos titkosszolgálati védelem alatt áll. Egy 2018-as cikk szerint Hollandiában ötszáz ismert dzsihadista és több ezer szimpatizáns tartózkodik, a szám azóta nyilván nem változott érdemben. Rutte miniszterelnöksége alatt számos terrortámadási kísérlet történt (pl. Schiphol repülőtér felrobbantásának nyilvánosságra került terve, Amszterdam-Párizs vonaton történt tömegmészárlási kísérlet), illetve több merénylet és terrortámadás is történt (a 2017-es amszterdami gázolást és a 2019-es hágai késelést nem nyilvánították ugyan terrortámadásnak, de a 2018-as amszterdami késelés és a 2019-es utrechti lövöldözés az volt). Utóbbira válaszul megerősítették a mecsetek védelmét Hollandiában, amire jó oka volt a rendvédelemnek: az iszlamista szélsőségek mellett a neonáci szélsőségek is erősödnek, a hatóságok már láthatóan attól félnek, hogy egy iszlamista támadás a helyi muszlimokkal szembeni ellentámadást válthat ki.