Kaland Játék Kockázat – Egy szelet múlt, amit újra átélhetünk

A rendszerváltás idejének egyik nagy csodája volt a könyvsorozat, amely fantasy kalandokat hozott, személyes élményekkel, de ezekről az élményekről ma sem kell lemondanunk!

Elgondolkodtál már azon, hogy mit tennél Winston Smith bőrében, Óceánia polgáraként? Miképp reagálnál az angszocra? Mert állítólag a Nagy Testvér szeret téged. Csak nem érzed.
Kicsivel több mint egy éve írtam a Ian Livingstone és Steve Jackson által jegyzett Kaland Játék Kockázat könyvekről, melyek a rendszerváltás környékén itthon is nagy sikernek számítottak, majd az elmúlt néhány esztendőben a Chameleon Comix jóvoltából visszatérhettek a köztudatba. Jellemzőjük, hogy az olvasó a kalandozó, maga a főhős, aki a történetben előrehaladva döntéseket hoz és választ a lehetséges lépések közül, aminek hála egy szám vezeti tovább az oldalakkal arrébb található negatív vagy pozitív folytatáshoz. Az 1984-ből táplálkozó Nagy Testvér szeret téged pont ilyen kalandkönyv.
Ami pedig a legizgalmasabb: ez a könyv egy egész sorozat része, elvégre a Kötelezők újratöltve olyan köteteket tartalmaz még,
mint a Rómeó és Júlia, az Egri csillagok vagy épp A kőszívű ember fiai.
Szóval túlzás lenne azt mondani, hogy nincs új a nap alatt, mikor a Tűzhegy vagy a Halállabirintus mellé olyan ikonikus helyszínek kerülnek, mint a szép Verona vagy az egri vár. Nagy Ádám ifjúság- és neveléskutató, valamint Pirisi Gábor geográfus és egyetemi docens, mint szerzők, ráadásul számos helyről merítenek ihletet, aminek köszönhetően a jelen kötet nem kizárólag az 1984-et veszi alapul, de szintén Orwelltől az Állatfarm, továbbá Bradbury (Fahrenheit 451), Huxley (Szép új világ) vagy éppen Collins (Az éhezők viadala) is ugyanúgy hatással volt a végeredményre, mint a Brazil, az Equilibrium vagy a Mátrix.
Ezt is ajánljuk a témában
A rendszerváltás idejének egyik nagy csodája volt a könyvsorozat, amely fantasy kalandokat hozott, személyes élményekkel, de ezekről az élményekről ma sem kell lemondanunk!
Winston Smith egy átlag pártkatona (talán) 1984-ben, és jól tudja, hogy aki a jelent uralja, az a múltat is. Mert pontosan az a feladata, hogy amennyiben a párt tévedett, annak ne maradjon nyoma. Ha egy ígéret nem teljesült, akkor az soha nem is hangzott el. Ha pedig valaki a rendszer áldozatává vált, az soha nem is létezett. Közben meg ott a Gondolatrendőrség, mely miatt még csak bűnös gondolatokra sem vetemedhet az ember, és miközben nemcsak a prolik butulnak, de a nyelv is, a szerelem tiltott gyümölcs – éppúgy, mint a művészet.
Magyar kalandkönyv az 1984, George Orwell regénye alapján
Legalábbis addig szeret, amíg azt teszed, amit mond. Ha gondolkozol és érzelmeid vannak, akkor megszűnsz a párt bábjának lenni, ezzel közellenséggé válsz. Winston Smith bőrében erre igen korán rá kell jönnöd, elvégre elég elhanyagolni a borotválkozást, vagy lekapcsolni a teleképet, esetleg kihagyni a reggeli tornát, és már a saját bőrödön érezheted a következményeit. Ilyen téren pedig a kalandkönyv eltér a regénytől. Megtalálható benne minden alapmotívum, személy és fontos történés, de mellé számos kiegészítést és lehetőséget kapunk, hogy valóban kalanddá váljon a cselekmény.
Amelynél a főhős TE vagy!
Mármint csak akkor, ha sikeresen teljesíted feladatod, közben pedig még véletlenül sem buksz el a számos kihívás közben, amik mind az elgőzösítést és a 101-es szobát jelentik végállomásként.
Ha viszont ügyesen kevered a lapokat, idővel nemcsak Júlia piheg a karodban, de egy fertőzést is elindíthatsz, sőt robbantással és egyéb merényletekkel is próbálkozhatsz az ellenállás, avagy a Testvériség oldalán. Hogy fura-e a kalandkönyv? Egyfelől biztosan, mivel az ismert narratívát álmodja tovább sajátos módon, és persze felismerhetően nem Orwell stílusában. Másfelől meg pont ez a sajátos mód az, ami a kötet zamatát jelenti, miközben a két letéphető, perforált könyvjelzővel haladsz előre a sztoriban. Mert itt tényleg TE vagy a főhős, egy izgalmas kísérlet lapjain, az angszoc birodalmában. És bizony addig jó, míg ezt csak a fantáziavilágban, egy elképzelt kaland során éled át.
Nyitókép: Athenaeum Kiadó
Ezt is ajánljuk a témában
A háború: béke. A szabadság: szolgaság. A tudatlanság: erő. – Erővel és jelentéssel teli szavak, melyek 75 esztendő elteltével is ugyanúgy aktuálisak.